Jump to content

Recommended Posts

Witam. Na codzień mieszkam i wedkuje w Norwegii i mam problem z wyborem sprzętu. Szczupaki które udało mi się już złapać to przeważnie 80cm i wyżej. Trafiły się dwa naprawdę duże mysle ponad metr ale nie udalo mi się ich wyjąć ponieważ sprzet nie wytrzymał. Dodam ze były to spiningi i kolowrotki tanie firmy krzak. Czasem tez lapie okonie i wszystko powyżej 30cm do nawet 45cm. Używam plecionki i mysle ze szybkie wędzisko bedzie odpowiednie ale w Polsce jest tak dużo sprzętu ze nie wiem co wybrać. Liczę na pomoc z waszej strony 

Jakie łowiska - jeziora, rzeki, rzeczki itp?

Szczupaki i okonie może być trudno pogodzić jednym zestawem.

No w przyszłości będę chciał dokupić lżejszy zestaw na okonie. Teraz głównie szczupakowy zestaw ewentualnie zeby sandacz. Myślę że zestawem c.w 10-40 a na taki juz łowiłem okonia spokojnie złapie. Ale skupić się chcialem na większej rybie szczupaku sandaczu. Dodam ze licze na duzo zapas.mocy w wędzisku gdyż trafiają się ładne okazy podand metr i dwa zestawy juz połamałem 

Wędka 

DAIWA NINJA X SPIN 2,70m 15-50g

Kołowrotek

RYOBI Zauber FD 4000

Plecionka

GRIZZLY 8 splotowa czarna 0,06 mm

Z przynęt to se weź kilka dużych wachadlówek i obrotówkek, trochę gum od 12 do 20, duże woblery, żabę powierzchniową, dozbrojki i główki jigowe do nich. Radzę również wziąć kotwice i kółka łącznikowe, bo te przy woblerach często są lipne 

Edited by hege
edycja linków

W dniu 25.01.2021 o 08:35, Szymek1402 napisał:

(...) Myślę że zestawem c.w 10-40 a na taki juz łowiłem okonia spokojnie złapie. (...)

Myśl dalej. Oczywiście, że przyłów może się trafić, pod warunkiem samozacięcia, bo brania okonia na takim sprzęcie raczej nie wyczujesz.

W dniu 25.01.2021 o 08:35, Szymek1402 napisał:

(...) Dodam ze licze na duzo zapas.mocy w wędzisku gdyż trafiają się ładne okazy podand metr i dwa zestawy juz połamałem 

Co to jest "zapas mocy"? To taki chwyt reklamowo-marketingowy. Wędka ma określoną moc wynikającą z konstrukcji i materiałów, z których jest zbudowana, nie ma żadnego włącznika "dopalacza" mocy.

Ponad 60 lat wędkuję, niemal 30 wyłącznie spinninguję i jeszcze nie udało mi się połamać wędki podczas holowania ryby. Ostatecznością (dwukrotnie mi się przydarzyła) jest nóż i amputacja linki.

Hubert, zestaw OK z jednym zastrzeżeniem, wydaje mi się, że 0,20 może być ciut za grubo, będzie tworzył się spadochron/balon.  Moim zdaniem 0,14 będzie optymalna.

Edited by Alexspin