Skocz do zawartości

Zakup sprzętu na grunt!


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam dylemat odnośnie zakupu sprzętu typowo gruntowego (czyt. Wędka i Kołowrotek).. Głównie będę łowić na jeziorach, jedyna rzeka jaka będzie w planach od czasu do czasu to Wisła. Głównie interesuje mnie łowienie na koszyk i ciężarek z możliwością trochę dalszego wyrzutu.

Jednym z bardziej nurtujących mnie pytań jest czy wędki 2-3częściowe są naprawdę wytrzymalsze od teleskopowych?

Myślałem nad drgającą szczytówką, chociaż po kilku mocno słonecznych dniach oczy można mocno pomęczyć wypatrując szczytówki :( chociaż za dzieciaka nie mało ryb się na nią złapało :)

Na sprzęt chciałem wydać tak powiedzmy średnio około 150zł na każdą z wyżej wymienionych rzeczy. Zastanawiam się nad jakimi producentami dłużej warto pomyśleć hm? Dragon, Mikado, Jaxon, Konger?

Co uważacie na temat sprzętu Firmy Abu Garcia?

Zastanawiam się jeszcze nad długością..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

znajdziesz sporo informacji na ten temat na forum i w poradnikach. Tak pokrótce, proponuję jednak feedera o dług. 3,6 - 3,9m i c.w. do 100 - 120g. Zawsze możesz tak się ustawić, żeby nie być pod słońce.

Co do sprzętu Abu, kiedyś ta marka miała świetną renomę, dziś pozostaje trochę w cieniu. ale moim zdanie warto zaryzykować, szczególnie takie kwoty, jakie masz do dyspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje to im dłuższy feeder tym lepiej, ja sam używam kongera 3.90 m o cięższe wyrzutu 180 g ale oczywiście mogą być mniejsze :) a jeśli chodzi o dłuższe wpatrywanie się w szczytowke to możesz założyć sobie sygnalizator albo nawet zwykły dzwonek :D trzeba improwizować :) od kołowrotków nie jestem specjalista ale większość zawsze poleca okume, ale za 150 zł za zestaw to będzie ciężko ale coś powinieneś znaleźć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 150 zł za zestaw to będzie ciężko ale coś powinieneś znaleźć :)

na zestaw mam 300, a może nawet dobije do 400zł w zależnosci czy będzie spora róznica w niedużej cenie :) muszę się przejść do sklepu i ogólnie sobie przymierzyć 3.60m a 3.90. Gdzieś czytałem, że im dłuższa tym dalszy rzut, chociaż wczoraj gdzieś natrafiłem na jeden post i ktoś pisał, że to nie prawda i się teraz zastanawiam jak to w praktyce naprawdę by wyszło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

się teraz zastanawiam jak to w praktyce naprawdę by wyszło!

Długość ma znaczenie, wbrew temu co twierdzą niektórzy ;). Przy zarzucaniu zestawu również. Ale to tylko jeden z elementów. Ważna jest masa zestawu, czyli koszyka, sprężyny bądź ciężarka, szczególnie dobór masy do mocy wędziska, a i również technika rzutu ma tu znaczenie.

Za taką kasę możesz kupić naprawdę dobry zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłuższym kijem na ogół rzuci się nieco dalej, oczywiście jeśli odpowiednio dobierze się wszystkie elementy zestawu...To wynika z czystej fizyki.

Co do zapytania- ja również polecam kijek 3.9m. Krótsze są git na łowiskach, gdzie masz sporo drzew, krzaków itp na brzegu, co utrudnia rzucanie. wtedy krótszym patykiem jest nieco wygodniej.

Do tej długości i na takie łowiska cw 120g styknie. Chociaż na Wiśle może być trochę mało, ale to kwestia miejsca.

Kołowrotek? okumy są ok, shimano się sprawdzają. Jak chcesz jakieś konkrety to zaraz każdy czymś z rękawa sypnie :)

Abu garcia? so good :) wind dobrze napisał- kiedyś lśniła, teraz nieco w cieniu ale jakość chyba nadal wysoka i warta swej ceny.

Co do rażenia słońcem- wind tez dał dobrą radę, a ja od siebie powiem- jak świeci to ustawiam się tak, żeby kij mieć na kontrastowym tle. Można też ustawić sobie tarczę z kolorową skalą i na jej tle szczytówkę trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kołowrotków to ogólnie myślę, żeby wybrać coś z wolnym biegiem, a co do reszty specyfikacji parametrów kołowrotków to już głupieje. Jak kiedyś za dzieciaka wybierałem sprzęt to nie pamiętam, żeby opisy były aż tak rozbudowane i do tej pory niby ten sprzęt działa bez takiego zaawansowania :D Teraz te przełożenia, hamulce, łożyska aż przez to wszystko nie wiem co tak naprawdę jest w tym wszystkim najważniejsze i na co powinno najbardziej się zwrócić uwagę?

Szczerze co do długości kija to jak jest mowa o łowach na grunt i dalszych wyrzutach to tak naprawdę po głębszych przemyśleniach w trudnym terenie to zazwyczaj i tak łowię na spławko, a na grunt to zazwyczaj gdzieś na jakimś terenie i tak szerszym, a co zazwyczaj za tym potrafi iść - brak utrudnień ze strony drzew :)

Ogólnie w przypadku połowów gruntowych głównie na jeziorze najprawdopodobniej to polecacie żyłkę czy plecionkę? rozumiem, że w przypadku gruntu to żyłka tonąca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj ten poradnik. Znajdziesz tu najważniejsze informacje o tej metodzie. Również troche o kołowrotkach ;) .

No na wstęp poradnik fajny! W tym sezonie 3x trafiłem na stawy hodowlany gdzie karpie są po 10kg+ i się zastanawiam czy na takim sprzęcie za taką kwotę bez problemu sobie poradzę z takim karpiem.

Co do plecionki to też mi się zdaję, że warto używać przy większych odległościach jedynie, chociaż tak jak napisałeś teraz mamy tak ten sprzęt rozwinięty, że można zakupić porządną żyłkę słaborozciągliwą i po problemie. Rozumiem, że w przypadku gruntu warto kupić tonącą zaś przy spławku pływającą?

Jutro może podjade do jednego wędarskiego pomacać kilka wędzisk, ciekaw jestem jak będzie mi leżało coś około 3.90m

Będąc młodszym było fajniej, dostało się od wujka wędkę i kołowrotek, miało się jeden sprzęt, no może dwa i się na niego łowiło wszystko na wszelkie sposoby i do tej pory jeszcze jakoś służy, a teraz człowiek się zestarzał i ma milion pytań i zagadek jaki sprzęt, do czego, po co, na co i za ile :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wreszcie nie wiem co lepsze czy feeder czy karpiówka..

Jakbyście mieli polecić zestaw (wędka i kołowrotek) dla feedera i karpiówki to co byście poradzili? Sprzęt do 400-500zł max. Ogólnie lubię łowienie na dalsze odległości. Dziś byłem w kilku miejscach i w jednym znajomy mi proponował również kołowrotki Dragona, mówi że te same fabryki go robią co Okumę, osprzęt podobny i też gwarancja 5 lat. Muszę poczytać jeszcze o kręciołkach z Dragona jakieś opinie.

Nie chciałbym trafić któregoś dnia na sztukę 10-12kg (o większych nie marzę) i żeby nagle mi sprzęt poszedł bo np pożałowałem 50zł, głównie jak już pisałem jeziora, czasami Wisła bo pod nosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz łowić tylko karpie to kup karpiówkę, ale jeśli także inne gatunki to tylko feedera i nie martw się, że sztuka 10-12kg zniszczy Tobie sprzęt, bo to niemożliwe no chyba, że sam to zrobisz :P Na takie sztuki wystarczy standardowy zestaw: feeder+kołowrotek o pojemności 200m żyłki 025-0,28mm i to nie z najwyższej półki!

Z kołowrotków polecę tanie, a solidne Shimano Catana, ale z feederem nie pomogę, bo sam już przesiadłem się na karpiówki i...pickera Konger Vega, który jest bardzo fajny więc i feedery w tym modelu powinny być ok. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się jakoś określić według typu, c.w, długości, materiału wykonania wędki do ilu taki sprzęt kilo może wytrzymać, chciałbym tego feederka tylko się martwię, że jak pojadę na te stawy i wezmie mi 10-12kg karp jakimś cudem, żeby mi sprzętu nie styrał..

Czy wędka typu (na pewno 3.60n, a raczej 3.90m):

  • KONGER Carbomaxx Heavy Feeder 390/150gram
  • KONGER Carbomaxx Heavy Feeder 360/120gram
  • KONGER Medalist FEEDER 360/180gram
chociaż widziałem jeszcze, że nawet sporo polecają ludzie wędkę MIKADO Ultraviolet,

czy mi wytrzyma taką rybkę? jak tak to raczej się już nad niczym więcej nie będę zastanawiał, chyba że jednak polecicie jakiś typ jeszcze.

A w przypadku kołowrotka to jakiś:

  • Okuma Travertine Baitfeeder
  • Dragon Maxima jakiś

Czym więcej staram się dowiedzieć tym mniej wiem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym tego feederka tylko się martwię, że jak pojadę na te stawy i wezmie mi 10-12kg karp jakimś cudem, żeby mi sprzętu nie styrał.

Bez obaw, da rade, ale jeśli chcesz przeznaczyć na zestaw 400-500zł. to polecam bardziej skupić się na wędce niż kołowrotku.Ja na Twoim miejscu wziąłbym tego Kongera KONGER VEGA FEEDER 390/150 XXL __ OSTATNIE SZTUKI - Sklep internetowy SMOK24 , a do tego kołowrotek Kołowrotek Shimano Catana 4000 FB - Sklep Wędkarski BASS oferujemy wędki, kołowrotki, sprzęt wędkarski wielkości 4000 lub jeśli koniecznie chcesz z wolnym biegiem to już chyba Okuma lepsza niż ten Dragon i masz dobry zestaw poniżej czterech stówek :) Edytowane przez woldi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem właśnie w sklepie i przymierzałem Dragon Maxima FR1060i (Baitfeeder) i fajny sprzęcik się wydaje, komentarzy jakiś złych o nim nie znalazłem, na okumę coś nie mogę trafić i nie mam jak przymierzyć :/ co do wędki w wędkarskim mi polecano Mistrala ale jakoś nie do końca do niego jestem przekonany i czekam na info w sprawie KONGER Vega Feeder 390/150 tak jak pisałeś Woldi bo w porównaniu do medalist feedera podobno jest conajmniej półkę wyżej :) Strasznie dużo komentarzy o Okumie jest pozytywnych, chociaż słyszałem, że ten Dragon to prawie to samo, nawet z tej samej fabryki wychodzi :P no ale kurcze nie mam jak przymierzyć nawet :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci Woldi tak, od dobrych kilku dni siedzę i czytam fora jak leci, no i szczerze mówiąc jakbym chciał jakość oceniać po wypowiedziach to bym tego robić nie mógł, prawie w przypadku każdej wędki ktoś piszę, że poleca, a inny że nigdy nie poleci. Niestety nie mam możliwości codziennie wypróbowania innej wędki i tu się wytwarza problem, a po samym 10sekundowym dotknięciu kija w sklepie się nic nie wyniesie prawie. Czytam, douczam się ale nadal na wiele pytań sobie nie potrafię udzielić odp... Rozumiem, długość ok, akcję wędziska w miarę też rozumiem, cw też zależy od tego gdzie i co chcemy łowić ale jakbym miał ocenić po długości, cw i akcji wędziska na jaką grubą rybę mi ten sprzęt wystarczy to nie potrafię sobie za boga na to odpowiedzieć ! :) i do końca też nie wiem czy lepiej jak wędka jest miękka, że cała pracuje czy mniej i tylko ds pracuje. Za x lat pewnie dużo z praktyki wyniosę i będzie po sprawie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i do końca też nie wiem czy lepiej jak wędka jest miękka, że cała pracuje czy mniej i tylko ds pracuje.

W każdej odmianie DS wędzisko powinno mieć akcje szczytową, bo inaczej możesz mieć problemy z zacięciem

Powiem Ci Woldi tak, od dobrych kilku dni siedzę i czytam fora jak leci, no i szczerze mówiąc jakbym chciał jakość oceniać po wypowiedziach to bym tego robić nie mógł, prawie w przypadku każdej wędki ktoś piszę, że poleca, a inny że nigdy nie poleci.

to zaufaj intuicji i wybieraj ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam czy ta Vega 150g nie będzie za sztywna skoro głównie i tak mam na jeziorze zamiar siedzieć i czy 90 lub 120g nie brać, dziś jeszcze podjadę w jedno miejsce i sprawdzę czy nie mają takiego wędziska! Chce też widzieć brania płoci 0.20kg przy cięższym obciążeniu (dalszym rzucie) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrze skonstruowanym zestawie branie każdej, nawet najmniejszej rybki zobaczyć, bo wymienne szczytówki są delikatne. Miałem kiedyś feederka shimano 120g i ciągałem nim także karpiki i amury do 12kg więc jeśli tej wielkości ryby będa tylko od czasu do czasu Twoim celem to wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A więc po setkach przeczytanych artykułów myślę nad...

Zestaw Feeder:

Dragon Team Silver Edition Feeder 3,90 120g

Okuma Travertine lub Tactic Baitfeeder około rozmiaru 40

Zestaw Karpiowy:

Daiwa Black Widow Carp 3,90m 3,0lb

OKUMA POWER LINER PRO 860

W przypadku feedera się jeszcze zastanawiam czy oby na pewno warto mi tyle kasy na niego wyrzucić? Przy kolejnym przypływie finansowym myślałem nad mocniejszym feederem typu:

KONGER Arcus Feeder 390/180g

KONGER Medalist Feeder 390/180g

i to byłby wtedy sprzęt typowy na Wisłę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by tak lepiej wydać taką kasę na karpiówkę co na feedera, czyli karpiówka do 350zł a feedera do 180, chociaż karpiowanie dopiero zaczynam, narazie łowiłem kilka x na kulki proteinowe i poznaje sposoby i techniki karpiowania :) Zdecydowałem, że jeden feeder na pewno będzie na jezioro bardziej do dalekiego rzutu dlatego myślę o 90-120gram i zawsze na rzekę się już nada na prądy wsteczny i mały uciąg, a później zakupie typowego na Nurt Rzeki Wisła :)

Edytowane przez bezzanety
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by tak lepiej wydać taką kasę na karpiówkę co na feedera, czyli karpiówka do 350zł a feedera do 180,

Moim zdaniem lepiej na odwrót i więcej kasy wydać na feedera, bo w tego typu wędkach jest większa przepaść zależności jakość/cena niż w typowych karpiówkach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej na odwrót i więcej kasy wydać na feedera, bo w tego typu wędkach jest większa przepaść zależności jakość/cena niż w typowych karpiówkach

I chyba tak zrobię, bo karpiówka i tak będzie miała zapas mocy do tego co chce łowić przynajmniej na początku moich przyszłych doświadczeń w karpiowaniu, dopóki nie poznam dobrych miejsc i technik :) Teraz tylko muszę się zastanowić czy ten Dragon będzie oby na pewno najlepszym rozwiązaniem do 350zł i żeby też w razie czego nie miał problemu z pociągnięciem dyszek :)) chociaż nim zabawa pewnie będzie głównie na sztukach do 5kg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...