Jump to content

Moc wędki a jej ciężar wyrzutowy


kuba
 Share

Recommended Posts

Witam, na wstępie powiem tylko, że nie wiem czy w poprawnym temacie założyłem wątek. 

Naszła mnie taka myśl, która ciągle mnie nurtuje i nie mogę znaleźć sensownego rozwiązania.

Jak ma do siebie ciężar wyrzutowy wędki a jej zapas mocy. Posiadam feederka 3,3 do 90g. Jeżdżę z nim często na dzikie i dla wielu ludzi zapomniane wody PZW jak i również zawody na komercji. Gdzie musi się zmierzyć z nie lada wyzwaniem, mam na myśli sporymi karpiami, zaczepami czy siłowymi holami. Zauważyłem, że czasami brakuje jej zwyczajnie mocy. Mam na myśli, wędka wygina się do pewnego momentu a dalej zwyczajnie nie pracuje...

Jeżeli chciałbym szukać mocniejszej wędki to mam się przerzucić z feedera na karpiówkę? No totalna głupota. A może zwyczajnie zamienić feederka na jakiegoś o większym CW? Tylko, że z tego co przeczytałem sprzeczne są opinie na temat korelacji CW a zapasu mocy. 

Jak Wy to widzicie?

Jak rozróżnić, która wędka będzie mocniejsza, twardsza, zakładając, że obie mają identyczną długość i taki sam ciężar wyrzutowy. Nie wiem, czy to istotne ale dodam, że łowie zazwyczaj na koszyczki 35/45g + zanęta. Jeżeli wędka o większym CW rozwiązała by problem to z 90g przejść na ile? Lubię raczej paraboliczne kije więc nie chciałbym zacząć łowić prętem ;)

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Mocnego feedera o parabolicznej pracy szukaj w firmie Daiwa. Robią naprawdę dobre i mocne wędziska. Wybierz kij dłuższy np. 3,6 m i cw 120 g skoro tego wymagają warunki Twoich łowisk. "Zapasów mocy" się w kijach nie doszukuj bo czegoś takiego nie ma. Kij ma swoją moc która zależy głównie od materiałów z jakich został on wykonany. Jednak to temat na dłuższe pisanie a z tego nic bo przy zakupie i tak nie dowiesz się zazwyczaj z czego jest zrobiona wędka. Może później teraz niestety mam czas tylko na kawę.

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...