Jump to content
 • Żyłka DRAGON Guide Select


  Alexspin
   Share

  Pomijając krótki okres używania żyłek polskiej produkcji, których sensowna wytrzymałość zaczynała się od średnicy 0,40mm, więc niemal od początku mojej przygody ze spinningiem, a to już (a może tylko) ćwierćwiecze, używam żyłek, których dystrybutorem jest Firma DRAGON. Najpierw były to żyłki Siglon, rewelacyjne jak na ówczesne czasy. Teraz używam żyłek DRAGON Guide Select praktycznie w trzech średnicach deklarowanych przez Firmę – 0,14mm, 0,16mm i 0,20mm.

  Przedmiotem, niniejszej opinii jest najcieńsza z tych żyłek. Firma deklaruje, że żyłka ma średnicę 0,14mm i wytrzymałość 2,60kg.
  3e46a793eeea0b17med.jpg (zdjęcie główne)
  Opakowanie zawiera 600m żyłki i w zależności od sklepu kosztuje 30-40 zł, co w stosunku do innych żyłek o podobnych parametrach daje bardzo korzystną cenę 7,50-10,0 zł za 150m.

   

  Trochę informacji z katalogu Firmy DRAGON: Guide Select to jednolita seria żyłek wędkarskich, wykonanych z nylonu 6.6, który jest jednym z najnowszych włókien poliamidowych. W odróżnieniu od klasycznego nylonu jego struktury cząsteczkowe zostały w procesie polimeryzacji wydłużone i uporządkowane, dzięki czemu uzyskane włókno stało się bardziej jednorodne i zdecydowanie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju obciążenia i udary. Zabezpieczona w ten sposób powierzchnia jest odporna na ścieranie i chroni linkę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, a także przed większością zanieczyszczeń chemicznych, obecnych w wodzie.”

   

  Żyłkę otrzymujemy wyjątkowo dobrze zabezpieczoną przed wpływem czynników atmosferycznych, w metalowym pudełku,
  b2cf712a962cef62med.jpg
  w którym szpula jest dodatkowo opakowana w szczelnej osłonce foliowej.
  11f283f2f11bc10emed.jpg

   

  Średnica żyłki zmierzona mikromierzem trzyma parametr zadeklarowany przez dystrybutora, a jej wytrzymałość można przyjąć jako satysfakcjonującą. Na węźle „trilene modyfikowanym” żyłka puściła dopiero pod obciążeniem 2,45kg, na „kociej łapie” obciążenie to wyniosło 2,18 kg, a na „palomarze” 2,07kg. Ponieważ używam jej do łowienia okoni i wzdręg, niemal każdą z tych rybek można wyciągnąć z wody „balonem” bez szczególnego ryzyka zerwania (rekord Polski okonia to 2,69kg, wzdręgi 1,29kg a „złotomedalowe” okazy to odpowiednio 2,0 i 1,1kg). Przyłów w postaci medalowego jazia lub klenia też nie stanowi problemu.
  Wędziskiem KONGER Maxim Twist 300cm/1-10g z wklejaną szczytówką, i z kołowrotkiem JAXON Armand HTX 300M, przynętami 1-5g, przy bezwietrznej pogodzie, można uzyskać bez problemu rzuty około 30m, a cięższymi znacznie dłuższe.
  Żyłka jest miękka, optymalnie do spinningu elastyczna i praktycznie pozbawiona pamięci. Podczas kilkunastu godzin spinningowania we dwoje identycznymi zestawami, tylko raz zdarzyła się „broda” i to z mojej własnej winy.
  Nie licząc zaczepów, oboje utraciliśmy po jednej przynęcie, ale z odległości w jakiej nastąpiło branie, trudno określić jaka ryba pokusiła się na 3,5g Horneta H3S i 4,5g Aglię Furia.
  Niestety przy tej średnicy i wytrzymałości żyłki problem stanowiło uwalnianie zaczepów. Kilkakrotnie udało się to przy użyciu „wianka” z witki wierzbowej, ale utrata 2 kogutków i jednego Tiny IT3S, była bolesna.

   

  Podsumowując, żyłka spełniła stawiane przed nią zadania (cztery okonki 19-26 cm, dwie wzdręgi 17cm, jedna płoć 18cm) i nie sprawiła żadnych przykrych niespodzianek. W cenie oferowanej w handlu, można ją uznać niemal za rewelację w swojej klasie.

   

  Aleksander Twardowski

   Share


  User Feedback

  Recommended Comments

  "Wianek" jest dobry na takie kłopoty, wiem coś o tym. ;)

   

  Ja również stosuję żyłki Dragona, ale nieco inne.

   

  Do odległościówki - X-treme Match i Super Camou Match (0,16-0,18 mm)

  Do spinningu - Team Dragon Spinn i Flex (0,16-0,18 mm) (na te żyłki corocznie na boczny trok wyciągam minimum 300-400 okoni /25-35 cm/, kilka szczupaków i kilka sandaczy).

   

  Nie kupuję jednak nigdy takich dużych szpul. No bo jak ja mam odmierzyć 150 m? A dokładnie tyle mi potrzeba i wystarcza, więc reszty nie muszę "kisić" w puszce. Spławikowe żyłki zmieniam średnio 3-4 razy w sezonie (na wszystkich kołowrotkach!), do bocznego troka 2 razy w ciągu jesieni, bo już tylko o tej porze roku łowię tą metodą. Wolę więc za każdym razem kupić nówkę szpulę 150 m i mieć świeżą na kołowrotku.

  Aż razi mnie w oczy, że taka firma nie przewiduje, oferty dla mnie. A ja chętnie kupiłbym na próbę, krążek 150 m tej żyłki ϕ 0,16-0,18 mm, ale choćbym pękł, to nie mają takowych w ofercie. Oferta Dragon Guide Select - tylko 600 mb. Nie wypróbuje więc. A w takim razie pozostanę przy Team Dragon Spinn w cenie ok 20 zł/150 m (bezpiecznej i sprawdzonej żyłki!). No bo co zrobić z czterystupięćdziesięcioma metrami, jeśli nie dorówna tej znanej mi już żyłce?

   

  Sorry, poprawiam, bo nie wpisałem grubości, jakich używam!

  Edited by Jotes
  Link to comment
  Share on other sites

  (...) No bo co zrobić z czterystupięćdziesięcioma metrami, jeśli nie dorówna tej znanej mi już żyłce?

  Odkupię od Ciebie... :)

  Ostatnio wypróbowałem DRAGON-a V-Camou, niestety zawiodłem się i wracam do Guide.

  Edited by Alexspin
  Link to comment
  Share on other sites


  Odkupię od Ciebie...

   

  Wybacz Alek, ale jakbym ja miał przed zakupem takiej żyłki poszukiwać najpierw "wspólników" do podziału zawartości tej szpuli, to ja jednak chromolę takie "cudo". Atrakcyjna cena, po przeliczeniu na odcinki po 150 m, nie świadczy absolutnie o jakości wyrobu. Z doświadczenia wiem, że wręcz przeciwnie. I o ile mógłbym ewentualnie zaoszczędzić na cenie kołowrotka, czy kijka, to akurat żyłka jest tym elementem zestawu, na którym nie da się zaoszczędzić - moim zdaniem!. I ja nie podpuszczam się na taniochę w tym wypadku. Tutaj wąż w kieszeni jest niewskazany, bo może zaważyć na holu ryby życia, albo zepsuć mi przyjemność wędkowania, bo w krótkim czasie, zacznie mi się rwać w rękach jak nitka (w najmniej spodziewanym momencie). Produkcja i sprzedaż tej żyłki na szpulach po 600 m, to kot w worku. Wypróbuj Team Dragon Spinn lub Flex. 

   

  Ja mam też inną, ulubioną i sprawdzoną żyłkę - York. Jeśli chodzi o wytrzymałość, to i ona spełnia moje wymogi (choć jest wielokrotnie koniczna). Tę żyłkę kupuję jednak dopiero, jak w sklepie zabraknie, tych "moich" sprawdzonych żyłek. Żeby nie było, że nie wypróbowuję tych tańszych, to ona właśnie do takich należy. Koledzy w moich ulubionych sklepach, nauczyli się już dawno, że jak mi proponują jakąś "żyłkową rewelację", to od razu podają mi ją do wypróbowania (próba zerwania w rękach). Rzadko, która jest w stanie mi się oprzeć i taką dopiero nabywam, do dalszych prób "w terenie". ;)

  Link to comment
  Share on other sites

  Wybacz Alek, ale jakbym ja miał przed zakupem takiej żyłki poszukiwać najpierw "wspólników" do podziału zawartości tej szpuli, to ja jednak chromolę takie "cudo".(...)

  Ależ ja Cię nie namawiam... ;)

  (...)podają mi ją do wypróbowania (próba zerwania w rękach). Rzadko, która jest w stanie mi się oprzeć i taką dopiero nabywam

  No to czasem musisz się nieźle "naszarpać"... ;)

   

  PS

  Opisując tę żyłkę, nikogo "na siłę" nie namawiam. Każdy ma "swoich znajomych". Ostatnio próbowałem żyłkę ze stajni MOMOI (DRAGON V-Camou 0,16mm), zawiodłem się na niej i wracam do Guide. :)

  Edited by Alexspin
  Link to comment
  Share on other sites

  No to czasem musisz się nieźle "naszarpać"...

   

  Ale niestety, tylko czasem. Trafić żyłkę, która oprze się moim paluchom, to ewenement - raz na ho ho. :)

   

  Alek, spoko, ja nie krytykuję Twojej opinii, tylko producenta, bo chętnie bym wypróbował, a nie kupię od razu 600 m. Powinni pomyśleć o potrzebach wędkarzy, a nie o tym, by od razu sprzedać, jak najwięcej. Na próbę bierze się jeden krążek, a nie cztery od razu... ;)

  Edited by Jotes
  Link to comment
  Share on other sites  Create an account or sign in to comment

  You need to be a member in order to leave a comment

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

×
×
 • Create New...