Jump to content

Kołowrotek daiwa ninja

Recommended Posts

Witam mam takie pytanko kupiłem ostatnio kołowrotek daiwa ninja lt 4000-c i dzisiaj mi przyszedł i zastanawiam się czy jak jest ten srebrny pasek przez środek szpuli to czy on tam ma być czy się odkleja bo wygląda jak by był przyklejony i nwm czy nałożyć na niego plecionkę czy go ściągnąć

Z góry dzięki 

Mam chyba 3 te kołowrotki i nic nie odklejałem. Stosuje podkład z żyłki pod plecionkę. Żadnych dziwny akcji nie odnotowałem. Cholera wie co to tam za klej pod tym jest :D

1 minutę temu, Kusy napisał:

Mam chyba 3 te kołowrotki i nic nie odklejałem. Stosuje podkład z żyłki pod plecionkę. Żadnych dziwny akcji nie odnotowałem. Cholera wie co to tam za klej pod tym jest :D

A bez podkładu też będzie działać? W zestawie kupiłem plecionkę Mikado nihonto fine braid 0.18mm 150m według producenta plecionki 0.18 wejść ma 200m

Dobrze by było nawinąć plecionkę "pod rant", więc podkład zapewne będzie niezbędny. Masz okazję zrobić eksperyment, który być może rozwieje wątpliwości, czy opis plecionki w mm można sobie wsadzić dokładnie tam. Jak tak zrobisz to się pochwal. Najlepiej zdjęciem szpulki z nawiniętą linką :)

2 minuty temu, Ubertroll napisał:

Dobrze by było nawinąć plecionkę "pod rant", więc podkład zapewne będzie niezbędny. Masz okazję zrobić eksperyment, który być może rozwieje wątpliwości, czy opis plecionki w mm można sobie wsadzić dokładnie tam. Jak tak zrobisz to się pochwal. Najlepiej zdjęciem szpulki z nawiniętą linką :)

A jak będę nawijał plecionkę na mokro to trzeba ją namaczać czy coś czy wystarczy tylko ją wrzucić do wody i nawijać bo ostatnio ktoś mi napisał żeby przed nawinięciem zostawić plecionkę w wodzie na cały dzień 

7 godzin temu, Ubertroll napisał:

Dobrze by było nawinąć plecionkę "pod rant", więc podkład zapewne będzie niezbędny

Potwierdzam. Rozmiar 4000 bedzie wymagał podkładu. I jest to też zabezpieczenie przed kręceniem  się plecionki na szpuli. A co do  nawijania z namaczaniem to ja nigdy tego nie stosowałem. Na sucho nawijam za każdym razem.

No właśnie. Różne są szkoły ;).

Tu masz instrukcję jak nawinąć plecionkę w wersji "na mokro".

Edit. Przypomniałem sobie, że kołowrotek może nawijać "w stożek". Jeżeli tak Ci się zdarzy, to wyreguluj wysokość szpuli podkładkami, które powinny być dodane przez producenta.

Regulacja.

Edited by Ubertroll

12 godzin temu, Ubertroll napisał:

Dobrze by było nawinąć plecionkę "pod rant"

... z lekką korektą, 1-2mm poniżej rantu. W przypadku nawinięcia równo z rantem bardzo prawdopodobne jest spadanie pierwszych zwojów i tworzenie się gniazd.

Zawsze nawijam plecionkę po namoczeniu i przeciągam przez mokrą szmatkę, w ten sposób usuwam w znacznej części nadmiar barwnika, co ogranicza sklejanie się zwojów.

15 minut temu, Alexspin napisał:

... z lekką korektą, 1-2mm poniżej rantu. W przypadku nawinięcia równo z rantem bardzo prawdopodobne jest spadanie pierwszych zwojów i tworzenie się gniazd.

Zawsze nawijam plecionkę po namoczeniu i przeciągam przez mokrą szmatkę, w ten sposób usuwam w znacznej części nadmiar barwnika, co ogranicza sklejanie się zwojów.

A podkład jest konieczny czy nie jeśli tak to z jakiej żyłki i ile go nałożyć ?

1 godzinę temu, DaRo123 napisał:

A podkład jest konieczny czy nie jeśli tak to z jakiej żyłki i ile go nałożyć ?

Według mnie jest potrzebny. Przy ninja 4000 nie wiem czy 250 metrów plecionki wystarczy. A ile to nikt Ci nie powie :) niestety sam będziesz musiał to "wyczuć". Ja zazwyczaj kupuję najtańszą żyłkę jakaś 0,25 mm 100 metrów i nawijam ponad połowę (60-70m). Jeśli szpula jest wypełniona w 1/4 może w 1/3 to zaczynam nawijać plecionkę.

4 minuty temu, Kusy napisał:

Według mnie jest potrzebny. Przy ninja 4000 nie wiem czy 250 metrów plecionki wystarczy. A ile to nikt Ci nie powie :) niestety sam będziesz musiał to "wyczuć". Ja zazwyczaj kupuję najtańszą żyłkę jakaś 0,25 mm 100 metrów i nawijam ponad połowę (60-70m). Jeśli szpula jest wypełniona w 1/4 może w 1/3 to zaczynam nawijać plecionkę.

250m nie wejdzie mam 0.18 i według producenta wejdzie jej 200 a mam jej 150m 

44 minuty temu, DaRo123 napisał:

250m nie wejdzie mam 0.18 i według producenta wejdzie jej 200 a mam jej 150m

Żebyś się nie zaskoczył :D

5 minut temu, Kusy napisał:

Żebyś się nie zaskoczył :D

Czyli jak będe nawijał podkład to jak są te 2 kreski na ściance szpuli do mniej więcej do tej pierwszej nawinąć ? Tej takiej z boku dołączę zdjęcie jak byś nie wiedział o co chodzi IMG_20240403_153244_242.thumb.jpg.ce372fbbb4ad823a848b69afe22c30a5.jpg

Kolego musisz zrozumieć jedną rzecz. Każda plecionka opisana jako 0,18 mm będzie miała tak naprawdę różną "średnicę". Każdy producent ma trochę inną miarę do tego wszystkiego. Nie wiem jaką masz żyłkę, nie znam plecionki której używasz. Nie ma na to żadnego sensownego wzoru matematycznego. Niestety jest to "chybił, trafił". Jak chcesz mieć ideał to musisz mieć drugi taki sam kołowrotek i na niego nawinąć plecionkę a potem podkład. I później przewinąć na drugi. Wtedy będziesz miał idealnie. Nie pamiętam ile mi weszło na moją ninje 4000 plecionki a ile żyłki. Na pewno miałem 270 metrów plecionki chyba 0,16 z daiwa. Ale wybacz nie sprecyzuje ile (i jaki) podkładu zastosowałem. Też na pewno mi zostało tej plecionki bo 270 nie wlazło...

Edited by Kusy

9 minut temu, Kusy napisał:

Kolego musisz zrozumieć jedną rzecz. Każda plecionka opisana jako 0,18 mm będzie miała tak naprawdę różną "średnicę". Każdy producent ma trochę inną miarę do tego wszystkiego. Nie wiem jaką masz żyłkę, nie znam plecionki której używasz. Nie ma na to żadnego sensownego wzoru matematycznego. Niestety jest to "chybił, trafił". Jak chcesz mieć ideał to musisz mieć drugi taki sam kołowrotek i na niego nawinąć plecionkę a potem podkład. I później przewinąć na drugi. Wtedy będziesz miał idealnie. Nie pamiętam ile mi weszło na moją ninje 4000 plecionki a ile żyłki. Na pewno miałem 270 metrów plecionki chyba 0,16 z daiwa. Ale wybacz nie sprecyzuje ile (i jaki) podkładu zastosowałem. Też na pewno mi zostało tej plecionki bo 270 nie wlazło...

Plecionka Mikado nihonto fine braid 0.18 150m a jedyną żyłkę jaką mam i którą mógłbym dać na podkład to match pro team feeder 0.25

15 godzin temu, Kusy napisał:

(...) musisz mieć drugi taki sam kołowrotek (...)

Wystarczy druga szpula (zapasowa) i można tę operację przeprowadzić poprzez przewinięcie z zapasowej na główną.

Na podkład wystarczy zastosować żyłkę starą, albo najtańszą jaką znajdziesz, jedyny warunek z mojego doświadczenia, dobrze jeśli jest co najmniej o dwa rozmiary grubsza od plecionki.

Edited by Alexspin