Jump to content

Terkotka przestała działać, kołowrotek jeden dzień ma


Recommended Posts

Witam. Może ktoś miał podobnie. Mianowicie chodzi o terkotka w modelu Mikado Carus 3006 FD. 

Nawinalem wczoraj plecionke, nawinela się równiutko, później nad wodą w trakcie łowienia, po około 6h zauwazylem że jest nawinieta w stożek (dół szpuli szerzej/ więcej na winietę), wyczytałem że może chodzić o podkładki, rzeczywiście przy zębatce była grubsza czerwona podkładka, a u góry cieńsza, więc wyciągałem ta przy zębatce, a cieńsza dałem na zębatke, nawinelo się równiutko tyle że nie ma dźwięku terkotki-hamulca przy wyciąganiu żyłki. Co zrobić? 

Link to comment
Share on other sites

Hamulec nie ma terkotki a przynajmniej jak dotąd nie spotkałem się z takim. Ta terkotka to sygnał obrotu szpuli niezależnie od kierunku. Sama terkotka to kawałek "przysmarkanego" drucika na spodzie szpuli, dosłownie, a samo terkotanie to haczenie końcówki tego drucika o zębatkę na której masz teraz cieńszą podkładkę.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie, co mogę zrobić żeby na cieńszej podkładce wydawało ten dźwięk, powrotem dałem gruba podkładkę ale całkowicie ta druga ściągnąłem cieńsza z góry, tylko boję się teraz że znowu będzie stożek się zwijal

Link to comment
Share on other sites

Opisałem działanie terkotki. Dokładniejsze wytłumaczenie to już poziom rysowania dla 5-cio latka. Pomyśl.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zakupiłem wędkę 0.5g do 5g. Jak mi przynęta waży 6g to ryzykować czy nie? Co się stać może prócz pęknięcia lub złamania? I np przy takiej wedce trzymać się cw jaki ma czy mogę przeginać trochę? Nie znam się jak coś to kupię mniejsza główkę 

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie, nic się nie stanie. Producenci/dystrybutorzy opisują przeważnie CW w granicach, w których wędzisko współpracuje w pełnym komforcie. Jedynie JAXON opisuje faktyczne granice bezpieczeństwa i przekroczenie górnego CW ponad 10% może skutkować awarią, chociaż nie musi, przekraczając tę granicę należy unikać wyrzutów dynamicznych, płynny wyrzut nie powinien zaszkodzić wędzisku nawet przy 30% przekroczeniu górnej granicy. Ostrożność zawsze wskazana.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...