Jump to content

Terkotka przestała działać, kołowrotek jeden dzień ma

Recommended Posts

Witam. Może ktoś miał podobnie. Mianowicie chodzi o terkotka w modelu Mikado Carus 3006 FD. 

Nawinalem wczoraj plecionke, nawinela się równiutko, później nad wodą w trakcie łowienia, po około 6h zauwazylem że jest nawinieta w stożek (dół szpuli szerzej/ więcej na winietę), wyczytałem że może chodzić o podkładki, rzeczywiście przy zębatce była grubsza czerwona podkładka, a u góry cieńsza, więc wyciągałem ta przy zębatce, a cieńsza dałem na zębatke, nawinelo się równiutko tyle że nie ma dźwięku terkotki-hamulca przy wyciąganiu żyłki. Co zrobić? 

Hamulec nie ma terkotki a przynajmniej jak dotąd nie spotkałem się z takim. Ta terkotka to sygnał obrotu szpuli niezależnie od kierunku. Sama terkotka to kawałek "przysmarkanego" drucika na spodzie szpuli, dosłownie, a samo terkotanie to haczenie końcówki tego drucika o zębatkę na której masz teraz cieńszą podkładkę.

No właśnie, co mogę zrobić żeby na cieńszej podkładce wydawało ten dźwięk, powrotem dałem gruba podkładkę ale całkowicie ta druga ściągnąłem cieńsza z góry, tylko boję się teraz że znowu będzie stożek się zwijal

Opisałem działanie terkotki. Dokładniejsze wytłumaczenie to już poziom rysowania dla 5-cio latka. Pomyśl.

• 2 weeks later...

Zakupiłem wędkę 0.5g do 5g. Jak mi przynęta waży 6g to ryzykować czy nie? Co się stać może prócz pęknięcia lub złamania? I np przy takiej wedce trzymać się cw jaki ma czy mogę przeginać trochę? Nie znam się jak coś to kupię mniejsza główkę 

Spokojnie, nic się nie stanie. Producenci/dystrybutorzy opisują przeważnie CW w granicach, w których wędzisko współpracuje w pełnym komforcie. Jedynie JAXON opisuje faktyczne granice bezpieczeństwa i przekroczenie górnego CW ponad 10% może skutkować awarią, chociaż nie musi, przekraczając tę granicę należy unikać wyrzutów dynamicznych, płynny wyrzut nie powinien zaszkodzić wędzisku nawet przy 30% przekroczeniu górnej granicy. Ostrożność zawsze wskazana.