Skocz do zawartości

Moja pierwsza gruntówka.


Docio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tytuł nie jest przewrotny ale jak najbardziej prawdziwy. Gruntówka to nie stricte wędzisko do metody ciężkiej denki lecz także chyba najpopularniejsza spławikówka a specyficznej formie także bat i tyczka. Jednak nie o tym chcę napisać lecz o doborze tej pierwszej wędki.

Ostatnio na forum ciągle pojawiają się pytania o dobór tej pierwszej wędki. Jest to chyba związane z nadchodzącą wiosną, która tak śmiało wkracza do kraju, że aż bociany zawracają i sprawdzają mapy, czy aby na biegun północny nie doleciały. Pytania powtarzają się, ciągle powtarzają. Nowi użytkownicy zadając pytania nie mają chęci sprawdzić tego co już napisano i w efekcie odpowiedzi ciągle są te same, choć w różnych formach. W dobrym tonie tego forum nie jest odsyłanie pytającego do wątków już napisanych ale coraz bardziej uwidacznia się, nazwijmy to, brak entuzjazmu w odpowiedziach. No bo skąd ma się ten entuzjazm brać skoro po raz n-ty przed udzieleniem odpowiedzi trzeba się zapytać o jaki typ wody chodzi, jakie ryby ma zamiar łowić pytający, jaka będzie odległość połowu, itd.. A spytać trzeba jeśli odpowiedź ma być pełna i uczciwa.

Nie, nie prowadziłem konsultacji, to są moje odczucia a po forum widzę, że nie tylko moje. No ale skoro są to moje odczucia, to chyba mogę sobie też odrobinkę pomarzyć. A marzy mi się pytanie nowego użytkownika, który prosi o doradzenie w doborze wędziska i zamiast wklejać link do jakiegoś złomu z Allegro, z pytaniem “czy będzie dobre”, od razu na wstępie podaje:

- typ wody (jezioro, kanał, zbiornik zaporowy, rzeka mała lub średnia o adekwatnym nurcie i duża rzeka nizinna, której nurt ściąga ciężarki nawet 150g);

- ryby jakie ma zamiar łowić (które można rozdzielić na trzy grupy: połów rekreacyjny, polowanie na średniaki, zasiadka na okazy);

- jak daleko będzie łowił (przy brzegu/pomoście na długość wędziska, na kilka długości wędziska - odległościowo, powyżej 25m - match);

- jaką gotówką dysponuje.

Jak dla mnie podanie tych informacji jest wystarczające aby udzielić odpowiedzi bez myśli, że po zakupie ktoś będzie mnie wyklinał nad wodą.

No to temat spławików ki jest ogarnięty, a co z typową gruntówką, czyli metodą ciężkiej denki? Ano nic, praktycznie powyżej opisane marzenia są takie same tylko odpowiedź i wędziska będą inne.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia praktycznie nierozłączna z wędziskiem. Mianowicie chodzi o kołowrotek. No ten temat to naprawdę spędza sen z oczu początkujących łowców, którzy zauroczeni pięknymi kolorami i całą litanią ulepszeń i rozwiązań danego kręcioła nie mogą przez to spać po nocach. Prawda, jak życie, jest o wiele prostsza i zdecydowanie prozaiczna. Generalnie nasze największe firmy jak Jaxon, Konger i Dragon można ze spokojnym sumieniem wsadzić do jednego wora. Ceny określają jakość a przynajmniej tak ma się wydawać kupującemu. Drugą grupę wypełnią wszystkie inne firmy obecne na naszym rynku lecz z góry uprzedzam, że jest to bardzo niejednolita grupa i np. moim bardzo subiektywnym zdaniem kołowrotek za 400zł Spro jest porównywalny z Okumą, lepszy niż Shimano, dużo lepszy niż Robinson i zdecydowanie gorszy niż Daiwa. Dlatego też nie podejmę się uogólnienia jakichś prawideł dla tych firm, gdyż to nierealne. Za to pierwszą grupę można jak najbardziej uczciwie porównać i, tu również moim bardzo subiektywnym zdaniem, można dokonać podziału:

- do 150zł

- od 151 do 350zł

- powyżej 350zł

Pozostaje kwestia dopasowania kołowrotka, czyli doboru do wędziska, które zostało dobrane do wymienionych wcześniej potrzeb przyszłego łowcy.

No to sobie pomarzyłem, pora zejść na ziemię i przeczytać kolejne pytanie: “czy to wędzisko - link - będzie dobre?” I zapewne padną odpowiedzi, bo ludzie tu grzeczni, choć kompletnie nie będą wiedzieli do czego ma służyć. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docio,znów trafiłeś w sedno sprawy, ale...wszyscy starzy wyjadacze byli kiedyś początkującymi wędkarzami. To co dla doświadczonych jest oczywistą-oczywistością, dla wędkarskiego adepta prawie wszystko jest "czarną magią".A nie mając odpowiedniego zasobu wiedzy, trudno jest postawić właściwe pytania. Więc my,mówiąc górnolotnie "niosący kaganek wędkarskiej oświaty", powinniśmy wykazywać się dużą dozą wyrozumiałości i cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozet i taki właśnie jest cel tego elaboratu. :) Pytania padają zgodnie z własnymi wyobrażeniami, z tym co już się w nich zaszczepiło i tylko potrzebuje niewielkiego pchnięcia aby wyrosło. :) Jednak jak pchnięcie będzie zbyt mocne to zamiast pobudzić można wykopać i to dosłownie. :)

Sam wiesz, że pisanie wprost o rzeczach oczywistych jest po prostu nudne a dla niektórych może być nawet obraźliwe, więc napisałem o swoich marzeniach, które początkujący mogą ze śmiałością potraktować jako rady, porady, szablon? Sam nie wiem ale wiem, że może być pomocne. :) Reszta w rękach Redakcji tego forum. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sobie pomarzyłem, pora zejść na ziemię i przeczytać kolejne pytanie: “czy to wędzisko - link - będzie dobre?”

 

Pomarzyć dobra rzecz ...., mam, jako administrator, takie same marzenie ja i Ty. Myślę, że aby nasze marzenia się spełniły, zamiast forum "Wędkarstwo" na stronie głównej powinna to miejsce zając "szukajka", w takich właśnie gabarytach.

Ale z drugiej strony @Ozet ma wiele racji, twierdząc, że:

 

To co dla doświadczonych jest oczywistą-oczywistością, dla wędkarskiego adepta prawie wszystko jest "czarną magią".A nie mając odpowiedniego zasobu wiedzy, trudno jest postawić właściwe pytania.

 

Każde pytanie to trochę inne oczekiwania i trochę inne rady, które nawet tym bardziej "otrzaskanym" mogą sprawić trudność a udzielone, sensowne odpowiedzi poszerzają wiedzę.

Na wielu "wielkich" forach praca moderatorów często ogranicza się do zamykania takich tematów z adnotacją: "był taki temat, użyj opcji szukaj". Takie postępowanie odstręcza użytkowników (przynajmniej na mnie to tak działa, nie wiem jak na Was), a młodych

zamiast pobudzić można wykopać

 

Mogą pojawić się oskarżenia, że jesteśmy młodym forum i zależy nam na ilości userów i nowych tematach i dlatego tolerujemy powtarzające się tematy sprzętowe. Szczerze??? Mam to w .. nosie :P.

 

Ale oczywiście warto trzymać się ram i zasad w zapytaniach sprzętowych, które określił autor tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie. :) Rzuca się w oczy jest zwięzłe i proste. Przydałoby się jeszcze aby ktoś ogarnięty ze współczesnym spinningiem też wypunktował najważniejsze informacje. Za każdym razem jak to czytam to mam nieodparte wrażenie, że już same te wskazówki uczą początkującego pewnej systematyki i tłumaczą o co w tym wszystkim chodzi.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...