Skocz do zawartości

Podstawowy zestaw dla poczatkującego[ok.200zł]


Eothain
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników tego forum. Postanowiłem wrócić do mojego hobby z dzieciństwa i ponownie zacząć łowić. Jednak "sprzęt" (o ile można to tak nazwać-zestaw za kilkadziesiąt zł z targowiska :) ) już się do tego oczywiście nie nadaje. Czytałem sporo o doborze zestawu jednak mnogość sprzętu do wyboru i opinii na ich temat (często sprzecznych ze sobą :) ) powoduje, że można się w tym pogubić.

Dlatego chciałbym Waszej opinii na temat co do wyboru odpowiedniego zestawu. Zdaje sobie oczywiście sprawę,że nie ma czegoś takiego jak "uniwersalny sprzęt na każdą okazję". Planuję łowić metodą na "tradycyjny spławik", na zalewie (gł. ok 2 do 6m), który jakiś czas temu został odbudowany i zarybiony: karasiem, karpiem, linem. Można również liczyć na płoć i okonia z rzeczki,która wpływa do zalewu. Na większe ryby nie ma w tej chwili raczej liczyć, więc myślę, że powieniem być to zestawik na mniejsze sztuki.

 

Podsumowując: jaki kij i kołowrotek wybrać oraz ewentualnie jakie akcesoria będą odpowiednie do takiego zestawu. dobrze by było, gdyby całość zmieściła się w budżecie mniej więcej 200zł. Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad zakupem bata, 6-7m za ok. 180zł znajdziesz coś z oferty Mikado czy Kongera, do tego kilka spławików, żyłka na główną, śrucinki, haczyki na przyponach.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wind bat to dobra rada ale... Chciałoby się podyskutować ale łapy mnie bolą od dźwigania opon. :) Do rzeczy.

O ile większe płotki, okonie a nawet japońce to nie problem dla bata, to nawet mały karpik chyba wymaga dodatkowego osprzętu? A jak już się zliczy koszty, to czy aby na pewno kolega zmieści się w tych 200zł? Sama różnica głębokości od 2 do 6 metrów już sugeruje co najmniej kilka zestawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy aby na pewno kolega zmieści się w tych 200zł?

Właściwie masz rację ale przy zestawie wędziska z kołowrotkiem mamy jeszcze mniejsze pole manewru. Tak czy siak, siatka i podbierak będą potrzebne. A dla początkującego bat jest zawsze dobrą propozycją ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć wszystko co potrzeba + reszta na wszelkie ewentualności, to co najmniej 400zł. Minimum 300zł na nisko średniej jakości wędzisko węglowe z takim samym jakościowo kołowrotkiem a reszta na niezbędne akcesoria.

Gdyby nie obecność karpia w zbiorniku, to może udałoby się urwać stówkę a tak trzeba brać na niego poprawkę, bo rośnie naprawdę szybko.

Wędzisko teleskopowe 4-4,5m ok 200,-

Kołowrotek rozmiar 200 ok 100-120,-

Spławiki, haczyki, żyłki i drobniejsze akcesoria do spławików montowanych na stałe i przelotowo, a także śrut ołowiany, wypychacz, miarka i jeszcze mnóstwo dupereli, które nie są drogie ale po zsumowaniu to i stówka może braknąć.

W efekcie może lepiej rozważyć ewentualne pozostanie przy bazarowym sprzęcie, bo w sumie jakościowo wyjdzie niemal na to samo. Pozostanie dokupienie akcesoriów. A łowienie sprzętem "profesjonalnym" jedynie ułatwia połow a nie łowi za nas. Radocha ze złowionej ryby jest taka sama. :)

Aha. Skoro dopadły Cię reminiscencje z dzieciństwa, to także nie zapomnij o odpowiednich dokumentach dla legalnego połowu. Egzamin jak i sama karta kosztuje, niewiele ale jednak i należy to dodać do wydatków. Licencja na połów również kosztuje i to już nie będzie aż tak mało, zależy który okręg.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do postu Docia. Sam zaczynam i też wydzieliłem sobie 300zł. szczerze mówiąć nawet nie wiem kiedy to 300zł przeleciało;p Bo ciągle coś dokupuję z ciekawości. A jak wycholowałem 1 w życiu rybe to miałem ochotę siedzieć do następnego dnia. Wrażenie bezcenne:) Fakt faktem bata nie wybrałem bo jakoś nie czułem tego ale podejrzewam że prędzej czy później tez go zakupię i będę chciał go wyprobować:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Skoro dopadły Cię reminiscencje z dzieciństwa, to także nie zapomnij o odpowiednich dokumentach dla legalnego połowu. Egzamin jak i sama karta kosztuje, niewiele ale jednak i należy to dodać do wydatków. Licencja na połów również kosztuje i to już nie będzie aż tak mało, zależy który okręg.

Ten temat mam już ogarnięty :)

 

Co do samego zestawu. Poczytałem sobie Wasze propozycje i faktycznie za 200 zł się wiele nie zdziała. A zapytam trochę inaczej. Jakie są minusy czegoś takiego?

1.Kij-  Mikado Trython Feeder 360

2. Kołowrotek Mikado Fishfinder3008FD

Pomiajam już akcesoria przy i tak skromnym budżecie. Skupmy się na wędce. Wiem, zę wędki typu feeder są raczej do metody gruntowej. Pisałem, że moje łowisko to zalew, ale nie jest on szeroki, więc nie musiałbym wykonywac dalekich rzutów. Co Wy na to?

Edytowane przez wind
edycja linków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zaproponowałeś to wybitnie metoda gruntowa i ze spławikiem nie powalczysz. Zestaw, jako ten pierwszy, na Twój zbiornik może być. Lepiej by było gdyby kołowrotek był numer mniejszy ale co tam, nie jest źle. :)

Za to akcesoria wyglądają o wiele lepiej. Kilka sprężyn zanętowych, kilka ciężarków do połowu drapieżników, trochę różnych haczyków do ziaren i robactwa, ze 2-3 przyponówki, krętliki nr6 i może jeszcze jakieś koraliki aby sprężyna nie spadała na haczyk a zatrzymywała się na krętliku a do tego dwie proste podpórki i to wszystko. W sumie jakieś 50-70zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zaproponowałeś to wybitnie metoda gruntowa i ze spławikiem nie powalczysz.

Z tym się nie zgodzę, bo feeder spokojnie daje radę w metodzie odlegościowej czego sam doświadczyłem :) a co do kołowrotka to się zgadzam z Dociem i też uważam, że mniejszy byłby lepszym rozwiązaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, ale kręciołkom mikado nie wierze. Kije mikado ma naprawdę dobre, ale kołowrotki :rolleyes: Oglądałem kilka modeli i nie chodzą zbyt płynnie. Mam Okume electra i mimo, ze ma kilka ładnych lat działa lepiej, za okume zapłaciłem 145 zł 

 

Okuma Impact FD

Edytowane przez maksz100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...