Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w wyborze zestawu dla laika


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Prosiłbym o wybór zestawu dla początkującego wędkarza:) Znalazłem coś takiego na Allegro 2X WĘDKA 2X KOŁOWROTEK (94 zł) czy ten zestaw nada się do łowienia czy rozleci się w pierwszym dniu... Chciałbym powędkować na 2 kije na jednym żeby mieć koszyczek a na drugim spławik. Jeśli ten zestaw się nie daje czy jest ktoś wstanie podesłać mi link (głównie z allegro) do jakiegoś zestawu w miarę dobrego (do 120zł z przesyłką) nadającego się na spławik i na ciężko? Rybki jakie chciałbym łowić to karpik, karaś, lin itp nie będą to duże ryby napewno :)
Z góry dziękuję na odpowiedź na moją prośbę.
Ewentualnie coś takiego 2xwędka2xkołowrotek 4 łożyska i akcesoria

Edytowane przez wind
edycja linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że początkującemu wystarczy kawałek zwykłego kija z dowiązaną żyłką, spławikiem i haczykiem, to podany przez Ciebie przykładowy zestaw jest autentycznym luksusem. Niestety dla mnie takie zestawy to czysta abstrakcja a w kwocie 120zł można zakupić jedno w miarę dobre wędzisko, bez jakichkolwiek dodatków. Dobre wędziska zaczynają się od kwoty 300zł a bardzo dobre od 800zł.

Jeśli jesteś faktycznie początkujący i nie wiesz, czy to Cię "będzie kręcić", to faktycznie możesz wybrać dowolny z tych zestawów. Jeszcze nie wiesz czego oczekujesz od sprzętu, co Ci pasuje a co przeszkadza, więc będziesz miał okazję się przekonać. Jak Cię wciągnie to zaczną się wydatki poczynając od karty wędkarskiej a kończąc na śmierci, bo sprzętu nigdy dość. :D 

Z drugiej strony każdy łowi na to, na co go stać i nie ma problemu, bo przeżycia i emocje są takie same - darmo. :) 

To moje zdanie, z którym absolutnie nie trzeba się zgadzać. :) Poczekaj na inne podpowiedzi, może ktoś z forum miał jakieś doświadczenia z takim sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy łowi na to, na co go stać i nie ma problemu, bo przeżycia i emocje są takie same - darmo.

 

I o to chodzi, o to chodzi ... ;).

 

Ja bym zaczął z innej strony. ZA te 120zł kup sobie jakiegoś bacika, powiedzmy max 6m i pobaw się na spławik. To idealna metoda dla początkującego wędkarza i dająca duuużo emocji ;). Za darmo :D. Za taka kasę gruntowego wędziska nie kupisz, a raczej wędzisko tak, ale za to z kołowrotkiem będzie problem.

 

Ale jak wspomniał Docio, każdy łowi tym co ma, na co go stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zamówiłem sobie zestawik nr2. Wiem że wędkarstwo nie jest tanim hobby ale jak sądzicie będzie się dało połowić jakieś rybki na tych wędkach ? ;) Karta rybacka jest w toku tylko że znaczki będą kupione w 2014r niestety;/ Ps. Dziękuje za odpowiedzi pozdrawiam

Edytowane przez hierek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje i wzajemnie udanych połowów :) Wędki dzisiaj przyszły, i teraz pytanie bo nie będe co chwilę nowych tematów zakładał;p Jaką wędke dać na lekki grunt a jaką na spławik mam 3.0m i 3.6m A przy okazji do czego tak właściwie są stopery ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długość: 3,60m
ilość sekcji 8
ilość przelotek 7
wyrzut 30-60g
włókno szklane
antypoślizgowa rękojeść
długość po złożeniu 67 cm




długość: 3m
ilość sekcji 7
ilość przelotek 6
wyrzut 10-30g
włókno szklane
antypoślizgowa rękojeść
długość po złożeniu 60 cm

To mam chyba złe stoperki bo przechodzą przez wszystko ;D
A tak przy okazji to dzwoneczek informujący o braniu montuje się na szczytówce ? :)
Ps. Dziękuje wogóle za zainteresowanie tematem :)
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek te stoperki przelecą przez rurkę tylko śmignie. :)

Kolega Hierek kupił zestaw, bo miał chęć i wolno mu. Teraz mu będzie wolno wydać drugie tyle aby w ogóle cokolwiek miało sens, ale to jego wybór. Do spławika przeznaczyłbym wędzisko z mniejszym cw i o zgrozo jest to te krótsze. No nic to, "schody" dopiero się zaczną jak grunt będzie miał 1m. Od 2m lub więcej rozpocznie się tragedia. :)

 

Dzwonek zasadniczo montuje się na szczytówce lub 2-3 przelotce od szczytowej ale w normalnym składanym wędzisku lub feederze. W Twoim zestawie nie ma typowych dzwonków tylko są janczarki. Różnica w nazwie i przeznaczeniu niewielka ale w montażu zasadnicza. Zwykły dzwonek aby dzwonił musi być zamontowany sercem do dołu. Janczar może być zamontowany do góry a i tak będzie dzwonił.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do spławika będzie lepsza ta 3.0m ? Docio człowiek uczy się na błedach całe życie;p no ale cóż narazie i tak fundusze by nie pozwoliły na zakup czegoś przyzwoitego... A tak nawiasem mówiąc mam bardzo mały wybór stawów gdzie można łowić bez karty więc lepszy sprzęt i tka by się marnował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hierek, tak delikatnie ;) tłumaczenia jest tyle, że spokojnie można książkę napisać. :) Taką książkę o wędkarstwie gruntowym powinieneś sam przeczytać. Dlaczego książka a nie net? Ano dlatego, że w necie jesteś w pośpiechu a nad książką trzeba się skupić, a przede wszystkim znaleźć czas na czytanie.

Wedzisko 3,0m nie będzie lepsze od tego drugiego gdyż oba są...czymś do połowu. :) Wybór mój oparłem o cw, które faktycznie jest determinujące przy doborze, gdyż zasadniczo chodzi nam o to aby wędzisko pracowało w zestawie jako jedność. Wszystko musi być zgrane aby wędkarz miał poczucie bezpieczeństwa i czerpał przyjemność z pobytu nad wodą i połowu a nie ciągle walczył z zarzucaniem, węzłami, pętlami i splątaniami wszelkiego typu jakie w takich przypadkach się przytrafiają. Tu nie ma prostych rozwiązań ale spróbuję. Moim zdaniem powinieneś dokupić:

2 sprężyny zanętowe bez dociążenia

2 paczki haczyków nr 14 i nr 10 typu złote kryształki firmy Mustad lub podobne

Następnie powinieneś głęboko schować haczyki jakie dostałeś w zestawie, gdyż wyglądają mi łudząco podobnie do ruskiego badziewia, a wtedy podczas holu dostaniesz darmową dawkę stresu i drugą jak zobaczysz wyprostowany haczyk przez 15cm karaska. :) Koszyk zanętowy zachowaj na czasy kiedy już ogarniesz nieco wędkarstwo.

Dlaczego tak? O haczykach już napisałem. Do koszyczka i stojącej wody potrzeba naprawdę dużej umiejętności w sporządzaniu zanęty aby ta pracowała tak skutecznie, by w większości sama z niego "wyszła". Ze sprężyną jest o wiele wygodniej i zastosowanie dużych ziarn w zanęcie nie sprawia jej problemu.

Nie wiem jaką żyłkę masz na kołowrotku a jej kolor wybitnie wskazuje, że na stawach może przynieść totalną porażkę. Dlatego dobrze by było jakbyś dokupił dwie szpule żyłki przyponowej 0,12mm do spławikówki i 0,14mm do gruntówki. Grubszych nie trzeba, gdyż nie przewiduję potworów w stawach. Zamiast na Allegro zrób zakupy w sklepie internetowym, wtedy masz jednego sprzedającego i niższy koszt przesyłki.

 

Jako praca domowa. ;) Poszukaj i poczytaj o montowaniu zestawów spławikowych i gruntowych, gruntowaniu łowiska, przynętach i przygotowywaniu zanęt. Większość lub nawet wszystko znajdziesz tu, na forum. Uzupełnić wiedzę możesz u mnie na portalu, adres sobie znajdziesz, nie podaję bo nie wypada. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe kazanie he he :) jutro wybiorę się do sklepu i coś dokupie napewno ;p narazie uczę się węzły jako tako ogarniać ale klapa po całości he haczyk wiązać umiem na 2 sposoby ale przypon związać no to nie wiem wogóle jak się za to zabrać ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypon to krótki (od 10 do 30cm - najczęściej) odcinek żyłki z przywiązanym haczykiem i dołączony do żyłki głównej. Nie opisuję Ci niuansów, łowisko nie będzie zapewne głębokie a najprostrze rozwiązanie to dwie pętle i już masz przypon dołączony do głównej. :)

Jak odrobisz pracę domową ;) z montowania zestawów to wszystko stanie się jasne. :) 

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...