Jump to content

wędka do metody spławikowej


Recommended Posts

Witam. Na początku zaznaczam, że prześledziłem trochę forum i nie znalazłem odpowiendich informacji, a mianowicie. Planuję kupić używaną wędkę już skompletowaną (kołowrotek, skrzyneczka niezbedną itd.). Nie orientuje się w rodzajach wędek, łowie na większym stawie. Myślę, że wytrzymałość wędki powinna być do 15kg, może jakaś 4metry? Proszę o odpowiedź kogoś obeznanego oraz wrzucanie ciekawych ofert :) Łowię oczywiście na spławik.

 

P.S Zamiast żyłki najlepiej plecionkę?

Edited by kalupa
Edycja tytułu tematu
Link to comment
Share on other sites

Tak duże ryby i wędzisko spławikowe stoją w sprzeczności. Odpowiednie wędzisko gruntowe, które od biedy można wyposażyć w zestaw spławikowy byłoby odpowiednie ale przyjemność znikoma. Ze względu na grubość żyłki zestaw spławikowy musi być naprawdę sięrmiężny i bardzo ciężki aby zarzucić go na te kilkanaście metrów. Do głowy przychodzą mi tylko dwa rozwiązania. Albo karpiówka, albo jakieś mniejsze wędzisko surfcastingowe. Oczywiście można też poszukać w teleskopach o cw do 120-150g ale 4-ro metrowego to raczej nie znajdziesz.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ozet

Kalupa,piszesz że będziesz łowił w"większym stawie".Podejrzewam że w owym stawie żyje monstrum które raz w roku rwie zestawy Tadkowi,Frankowi etc.Zresztą bez względu na region Polski,każdy staw,glinianka,jeziorko,ma swój mniej lub bardziej mityczny okaz,i co ciekawe zawsze jest w tym jakieś ziarnko prawdy.Wystarczająco długo łowię ryby żeby wiedzieć,że zerwany dwu-kilowy leszcz ma w opowieściach dobre cztery kilo a pięcio-kilowy karp,musiał mieć dobrą dychę.Myślę że postanowiłeś dać szkołę skubańcowi i stąd pytanie o wędkę(spławikową!) do 15kg i sugestia z plecionką.Kalupa,nie tedy droga.Skończy się to tym,że podczas gdy koledzy wokół będą łowić swoje płotki,leszcze,karasie,liny,Ty będziesz siedział bezczynnie,oczekując na branie"skubańca".I nawet jeżeli będziesz go ścigał po całym stawie,wcale nie jest pewne że kiedykolwiek go złowisz.A tymczasem zbyt topornym zestawem inne gatunki ryb nie będą się interesować zupełnie.Proponuję więc,abyś dostosował sprzęt do średniej wielkości(masy)łowionych ryb w tym stawie.Nie musisz od razu kupować specjalistycznych wędzisk spławikowych,na początek wystarczy uniwersalny teleskop mający w nazwie Allround lub Float.Z cw.powiedzmy do 40g.A gdy okaże się że brania dużych ryb zdarzają się naprawdę często,zmień technikę łowienia na gruntówkę bez spławika.Kup feedera,albo nawet 3-składową karpiówkę i z premedytacją poluj na te okazy.

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie na poczatek kup sobie wędzisko spławikowe i nie koniecznie z najwyższej półki ja łowię na węglowy Jaxon Ethernum 390 i można na nim holować naprawdę duże okazy, spławiczek delikatny do 1,5g żyłkę załóż sobie 0,22 max minimum na szpuli dwie długości tego stawu, a hak w zależności od przynęty, jeśli duże okazy to na przyponie min. 0,14 i oczywiście nie zapomnij o najważniejszej rzeczy o której wszyscy rozpoczynający przygodę wędkarską zapominają, wyregulować hamulca w kołowrotku i nie skręcaj go podczas holu, daj rybie się "wyszaleć", chęć szybkiego doholowania zdobyczy do brzegu zawsze kończy się tak samo, powrotem o kiju do domu.

Link to comment
Share on other sites

Guest woldi

Dlaczego? Jak założy zestaw spławikowy 12-15g to z żyłką 0,40 zarzuci na te kilkanaście metrów.

Wszystko można założyć z tym, że w tym wypadku to akurat poroniony pomysł

Kup feedera

I to jest moim zdaniem idealny pomysł dla kogoś kto jeszcze nie do końca wie czego chce. Feederem połowisz zarówno z gruntu jak i na spławik, a zapas mocy będziesz miał odpowiedni by wyciągnąć nawet duże ryby
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...