Skocz do zawartości

Łandson szuka wędki!


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Dziś, na ognisku z kumplami ... przy Narwi, widząc wądkarzy rozwijających swoją pasję, postanowiłem sam spróbować wędkowania :D

Jestem w tym temacie zupełnie "zielony", nie znam się na wędkach itd.

Możecie mi polecić jakiś b.dobry zestaw wędkarski na allegro?

Chodzi mi o wędkę, kołowrotek, spławik ... i wszystko co potrzebne. Nie chcę wydać kasy w błoto, więc szukam porządnego zestawu.

Kasa się nie liczy, czodzi tylko o to, żebym miał się czym pochwalić i czym wędkować.

Z góry dziękuję za pomoc!

 

PS: Czy łowienie na spławik będzie dla mnie dobre?

Edytowane przez Ładson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim założysz temat na tym forum najpierw sprawdź, czy podobny już istniejący temat nie zawiera odpowiedzi na Twoje pytania.

Jeżeli nie znalazłeś podobnego tematu i liczysz, że pomożemy Ci rozwiązać Twój problem, postaraj się w swoim temacie udzielić nam jak najwięcej informacji:

- określ metodę połowu na jaką będziesz wędkował.

- typ wody, czyli stojąca, wolno płynąca, płynąca z silnym nurtem

- ryby jakie masz zamiar łowić, czyli rekreacyjne połowy drobnicy, średnie ryby, okazy. ( mile widziane konkretne gatunki ryb )
- jak daleko będzie łowił (przy brzegu/pomoście na długość wędziska, na kilka długości wędziska - odległościowo, powyżej 25m - match);
Jeżeli będziesz wędkował metodą spinningową, morską lub muchową, napisz jakie przynęty będziesz stosował podaj również ich wagę oraz długość.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc

Metoda połowu: Spławik

Typ wody: Wolno płynąca

Ryby: Rekreacyjnie połowy drobnicy, średnie ryby

Jak dalego: Przy brzegu, na pomoście (czasami).

 

Przepraszam za zagmatwaniec związany z działem ... Jestem dziś z lekka roztargniony ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, to już coś wiemy. Jak już zdobędziesz kartę wędkarską i odpowiednie zezwolenia ;), rozejrzyj się za wędziskiem typu bat. Myślę, ze na początek wystarczy Ci 6m wędzisko, kilka spławików, rolka żyłki, haki z przyponami i zestaw śrucin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow, kije aż po 1500 chodzą? Bez jaj.. 250-300, a do tego wszystko co porzebne, ile razem wyjdzie?

 

PS: Dlaczego nie mogę ustawić awatara? Po kliknięciu import, wyskakuje profile disable.

Edytowane przez Ładson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow, kije aż po 1500 chodzą?

 

To dolna granica cen wędzisk z najwyższej półki.

 

250-300, a do tego wszystko co porzebne, ile razem wyjdzie?

 

Za 100zł kupisz całą resztę. Może parę zł więcej, dochodzi jeszcze siatka do przechowywania ryb i podbierak, to najdroższe pozycje.

 

PS: Dlaczego nie mogę ustawić awatara? Po kliknięciu import, wyskakuje profile disable.

 

KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, rozumiem ;]

A możesz mi polecić jakiś dobry zestaw? Kij + kołowrotek, i inne potrzebne rzeczy? Oczywiście porządny sprzęt.

By po otrzymaniu karty wędkarskiej zacząć łowić ...

Edytowane przez Ładson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhmm rozumiem ;d


Wyczaiłem coś takiego Jaxon HARMONY CARP 360/3Lbs (66zł)
2X WĘDKA 2X KOŁOWROTEK POKROWIEC PODBIERAK 35 (189zł)
Jeżeli to lipa, to proszę o konkretne linki, do porządnych wędek... Nie chodzi mi tu o jakieś 500zł, tylko o coś tańszego a dobrego.

Sorry za double post.

Edytowane przez hege
Edycja linków. Połączenie postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhmm rozumiem ;dWyczaiłem coś takiego Jaxon HARMONY CARP 360/3Lbs (66zł)2X WĘDKA 2X KOŁOWROTEK POKROWIEC PODBIERAK 35 (189zł)Jeżeli to lipa, to proszę o konkretne linki, do porządnych wędek... Nie chodzi mi tu o jakieś 500zł, tylko o coś tańszego a dobrego.Sorry za double post.

Zauważyłem, że lubisz konkretne wypowiedzi i jasne stanowiska, więc napiszę Ci tak aby było to akceptowalne.

Sorry ale nic nie "wyczaiłeś". Parafrazując zobaczyłeś samochód i zapragnąłeś też mieć maszynę, najlepiej wypasioną a koszty miały być nieistotne. Dowiadując się, że kosztuje "dziesiąt" tysięcy prostą drogą zmierzasz do zakupu 15-to letniego złoma podklejonego kolorowymi naklejkami, bo się ładnie prezentuje i można błysnąć wśród kumpli. W tym wszystkim zapomniałeś jednak o jednym - o kursie jazdy.

Widziałeś wędkarzy ale ni w ząb nie czujesz tego co nimi kieruje, a wędkarstwo to nie rzeźnia, czyli rybactwo, i pozyskanie ryby nie jest celem lecz efektem. Efektem wiedzy, sposobu spędzania wolnego czasu a nie niedzielnych zakupów w markecie.

Przeraziła Cię cena wędziska za 1500zł. Ciekawe co byś napisał na temat wędziska za 40tyś zł i bynajmniej nie jest ze złota, a nie jest to jakaś wygórowana cena bo są dwa razy droższe. Pożądne feedery zaczynają się od 1000zł ale stać na nie nielicznych dlatego wędkarze idą na kompromis z pragnieniami i kupują nieco lepszą jakościowo masówkę za 200-300zł. Ci mniej rozsądni kupują na Allegro za 150zł sprzęt, który w większości nie ma gwarancji, nie można doprosić się paragonu od sprzedawcy a reklamacja jest możliwa wyłacznie u nielicznych. 

Na Allegro w większości jest prawdziwy chłam, który nawet nie jest obecny na rynku. Wędziska rynku azjatyckiego i amerykańskiego, którego ceny pretentują go do roli sprzętu jednorazowego i tak jest tam traktowany. To samo można kupić na różnych bazarach pod innymi nazwami za 30% ceny z Allegro. To tyle na temat cen.

Wind dobrze Ci doradził aby zacząć od karty wędkarskiej. Zaczynając od nauki zorientujesz się czy Ci to odpowiada, poznasz schematy uprawiania tego hobby i mnogość rozwiązań, szacunku do otoczenia a także obowiązków za których nieprzestrzeganie może Ci spotka dotkliwa kara. To może Ci się niespodobać ale jest ściśle z wędkarstwem związane. I tu Wind nieco się pomylił. Siatka na ryby i podbierak nie są najdroższe, najdroższe są miarka i wyhaczacz, których brak stwierdzi kontrola. Tak, zdanie egzaminu na kartę i zakup wędziska z pełnym oprzyrządowaniem nie gwarantuje Ci jeszcze możliwości wędkowania. Trzeba jeszcze opłacić licencje na połów u gospodarującego na danej wodzie, czyli albo składki (nie tanie) w PZW, albo u innego dzierżawcy, albo korzystać z łowisk komercyjnych, na których też trzeba płacić. W najtańszym rozwiązaniu przeznaczając 300zł na sprzęt, a na pewno nie będzie to sprzęt porządny (nie będzie nawet kiepski), drugie tyle od razu musisz liczyć na opłaty licencyjne i to tylko w jednym regionie. Jak pisałem wcześniej struktury nauczysz się podczas "kursu jazdy" i zapewniam, że niektórych przeraża wizja opłat. 

Niezależnie od tego czy kogoś stać na licencje, czy nie, wędkowanie bez niej jest w mniejszym lub większym stopniu okradaniem innych płacących wędkarzy a nazywane jest kłusownictwem.

 

"Łyknij" trochę teorii, sprawdź czy będzie Ci odpowiadał bat, czy potrzebujesz wędziska z kołowrotkiem. Sprawdź wszystkie koszty umożliwiające spokojne wędkowanie bez nerwowego rozglądania się naokoło z krzaków a jak Ci się to nadal będzie podobało, to wtedy na pewno coś dobierzemy, bo wbrew pozorom nie jestem przeciwnikiem bazarowego sprzetu. Każdy łowi sprzętem na jaki go stać, ważne aby miał z tego radochę ale ta radocha kosztuje i to nie mało. Konkretnie w moim przypadku tegoroczna "radocha", tylko na licencje, kosztuje mnie 200zł ale ja mam ulgi. Ktoś bez ulg musiałby zapłacić dwa razy więcej i to tylko dla wód nizinnych. Ktoś łowiący w wodach górskich miałby do zapłaty cztery razy więcej, więc jak sam widzisz koszty są spore ale dla radochy warto. :) Pytanie tylko, czy Tobie wędkarstwo będzie sprawiać radochę, czy to tylko chwilowe zauroczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...