Jump to content

Kleniowanie i okoniowanie- wirówki a skręcanie żyłki


Recommended Posts

Jak wszyscy wiemy łowiąc klenie czy okonie z reguły odpust dajemy przyponom różnego rodzaju a wirówki zakładamy na agrafkę...Z reguły z krętlikiem, który powinien zapobiegać skręcaniu się żyłki. Moje doświadczenia jednak dają mi do myślenia. Dlaczego? Otóż stosowałem różne krętliki i jednak zawsze po jakimś czasie żyłka się skręcała. Po jakimś czasie doszedłem do tego, że można się pozbyć co jakiś czas odcinka żyłki z końcówki zestawu, ale to kosztuje- jak się często łowi to bardzo szybko ubywa żyłki...

Może ma ktoś na to jakiś sposób? Jakieś modele krętlików, które pracują bardzo dobrze i nie skręcają żyłki zbyt szybko?

Może zastosowanie podwójnego krętlika rozwiąże problem? Wiem, że są też krętliki łożyskowane ale ich cena...:)

Nie specjalnie widzi mi się rezygnowanie z wirówek, bo to świetna przynęta, która w pewnych warunkach jest nie do zastąpienia...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kiedyś w prasie wędkarskiej znalazłem opis krętlika, a raczej krętlików które podobno redukują skręcanie żyłki. Było to po prostu kilka krętlików połączonych ze sobą. Szczerze to nawet nie szukałem tego w sklepach bo na pierwszy rzut oka wyglądało topornie i nie sądzę żeby przypadło jaziom czy kleniom do gustu. Można również zaopatrzyć się w obrotówki GLAN, które nie skręcają linki.

Ja osobiście dużo łowię na obrotówki, no i cóż.... wymieniam żyłkę

http://glangliwa.republika.pl/katalognowe.html

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś w prasie wędkarskiej znalazłem opis krętlika, a raczej krętlików które podobno redukują skręcanie żyłki. Było to po prostu kilka krętlików połączonych ze sobą. Szczerze to nawet nie szukałem tego w sklepach bo na pierwszy rzut oka wyglądało topornie i nie sądzę żeby przypadło jaziom czy kleniom do gustu...

Wiem, co masz na myśli - coś takiego było oferowane przede wszystkim dla ludzi łowiących odległościówką - najmniejsze modele są w rozmiarach 24 (wytrzymałość ok 4kg), ale z mojego doświadczenia (używałem ich przez jeden sezon - łowiłem matchem), nie zauwazyłem większej skuteczności niż jeden pojeńczy krętlik, za to cena jest konkretna. Poniżej podaje przykładowe linki linki:

http://leszcz.eu/pl/...jny-12szt./4069

http://leszcz.eu/pl/...ojny-12szt/4068

http://leszcz.eu/pl/...-Z-ZAPINKA/7084

Edited by ms80
Link to comment
Share on other sites

Dzięki Panowie za podpowiedzi i za linki. W nadchodzącym sezonie spróbuję zarówno krętliki potrójne, podwójne, te obrotówki z link kolegi paszczaka i...I krętliki łożyskowane VMC. Czytałem, że są dobrym rozwiązaniem. Tylko chyba w sieci będę musiał wszystko kupować, bo u mnie sklepu cienko zaopatrzone są w takie gadżety.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ja zawsze po wędkowaniu staram się kilka razy puścić żyłkę z nurtem bez przynęty i nawinąć spowrotem. Żyłkę przepuszczam pomiędzy palcami dzięki temu żyłka się oczyści i rozprostuje. Jestem pewien ,że wydłuży to żywotność ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja prostuję wszystkie żyłki jak jestem na działce. Przywiązuję koniec do furtki i dymam 100m+ po trawniczku na koniec posesji. Potem odwiązuję od furtki, żyłka między palce lub mokrą, miękką ściereczkę i nawijam.

Link to comment
Share on other sites

Napisz skąd jesteś strasznie zazdroszczę Ci takich ryb :) Ja w tym tygodniu 3 razy byłem i straszna lipa u mnie...i jeszcze ta Wisła brudna płynie...Czy od działeczki na łowisko masz daleko ;) ?

Ja mam domek w górach rodzinny niestety oprócz zbiornika Orawskiego nic w okolicy ciekawego nie ma...Czarna Orawa prawie martwa może na jesień się coś pokaże. Miejscowi biorą wszystko co sie da...

Link to comment
Share on other sites

Mieszkam w Warszawie. Działke po dziadkach mam na Brzuzym (mała wioska). Za domem starorzecze, 1km za starorzeczem Narew a przed domem pareset hektarów wody po wyrobiskach żwirowych. Niestety nic w ten weekend, jedynie parę okonków i szczupak jak palec na żwirowni na boczny trok.

Edited by Hubi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...