Jump to content

Lekki spinning

Recommended Posts

Witam wszystkich ! Rozglądam się za kijkiem spinningowym o niewielkim ciężarze wyrzutu, tj. takim, który poradzi sobie z 3g wirówką oraz z gumą na, załóżmy, około 10g obciążeniu. Wędka, wydaje mi się, typowo okoniowa, ale przecież wszystko może się zdarzyć. Długość najlepiej do 250 cm, a cena ~150 zł :) Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi ! :) Ps. Mam jeden typ: Cormoran I-core 270 3-18g, ale chyba będzie trochę za długi. Podkreślam, że dopiero tak jakby zaczynam przygodę z wędkarstwem :)

Dodam, że zależy mi na całkowicie korkowanej rękojeści :)

• 2 weeks later...

Primo - 270cm to wcale nie za dużo, to optymalna długość dla spinningu.

Secundo - korkowa rękojeść nie jest najlepszym wyborem. To przeważnie cieniutka okleinka, wykruszająca się po pewnym czasie, a przybrudzona wygląda mało estetycznie. Konserwacja jest upierdliwa.

Zainteresuj się tegoroczną nowością:

wędka przyzwoitej jakości, znajdziesz interesujące Cię parametry, w bardzo atrakcyjnej cenie.

Edited by wind
edycja linku

Przepraszam, nie wiem czy wypada, ale chciałbym się podłączyć do tematu, bo również wirtualnie skompletowałem już lekki spinning. A że to moja pierwsza przygoda i nie wiem jeszcze czy będę wolał wędzisko dłuższe, sztywniejsze, o takiej czy innej akcji, to zestaw jest dość ekonomiczny i wygląda tak:

wędzisko Mikado Nihonto Ultralight spin cw: do 12g waga:174g dł:240cm 

kołowrotek: (i tu mam tylko wątpliwości między dwoma) Mikado Nihonto 2004, ale raczej wybiorę

Mikado Crystal Line FD 1006 waga: 245g i pojemność szpuli: 0.18/160m - odpowiednia moim zdaniem bo i tak nie będę wykonywał rzutów ponad stumetrowych a po co nawijać zbędne żyłki.

Do tego żyłki: (jakie jeszcze warto sprawdzić)

Mikado Nihonto Silk Line 0.14

Mikado Nihonto Perch 0.16

Jigi 1,5g, 3g, 5,5g Mustad i Gamakatsu

Twistery 2,5cm oraz 3,5cm

trochę małych ripperów (do 5cm) Wiem że rippery są teoretycznie dedykowane sandaczom głównie, ale ponoć czasem są dobre na okonie i dlatego chcę wziąć odrobinę. 

Za jakiś czas dokupię małe woblerki do 5cm.

Z opinii ludzi, których znam (nawet medalistów MP) nie jest to ostatni badziew a za kwotę ok 200zł mogę wystartować z tą przygodą.

Sam się już przekonałem, że niektóre legendarne marki są super w legendach. Mam okumę, która rysowała bardzo mocno i łatwo się po choćby zetknięciu z innym materiałem niż ręcznik czy dłoń, jej rączka odkręcała się sama w transporcie, aż za którymś razem nie usłyszałem kiedy odpada i musiałem się ratować korbką od dziadowskiego niby to jaxona za bodajże wtedy 20 czy 30zł , wszystko niby z plastyku ale ta korbka już nie odpada ;) A ta okuma miała być niezniszczalna, tymczasem za każdym razem strach ją było brać nad wodę i dbać gorzej niż na noworodka. Jedyne co się sprawdziło to antysplątaniowy kabłąk.

Później kupiłem coś za połowę ceny - bagatela 40zł do takiej ot zapasowej wędki na spławik, nie chcę robić krypto reklamy ale też Jaxona i jest o niebo lepiej.  

Wracając do spinningu, kierowałem się tym, aby móc posyłać przynęty gumowe ew. małe woblerki. Ja będę tym kijem szukał ryb które mamy pod nogami, blisko brzegu, delikatnych , płochliwych. Na Wiśle w odnogach włącznie ;) Na jesień być może pokombinuję i skompletuję coś mocniejszego. 

Czekam na wasze opinie czy parametry tych składników są odpowiednie do połowów na lekki spinning. Jeśli ktoś miał doświadczenie z którymś konkretnym sprzętem może się podzielić. Nie wiem jakie główki polecicie i czy waszym zdaniem rozmiary haków powinny wyglądać tak:

1,5g - hak 2

3g - hak 1

5,5g hak 1

Wyżej zamieściłem link do dobrego wędziska - tegoroczna nowość JAXON-a.

Osobiście do lekkiego spinningu używam:

- wędzisko, model WJ-EXJ24015,

- kołowrotek model KDA052-504FD,

- ciemnozieloną plecionkę 0,06 mm.

Przynęty polecam:

1) wczesną wiosną:

- głowacze model PSA-BD4FHBD;

2) późną wiosną wszelkiego rodzaju gumki przezroczyste z brokatem, lub perłowe max do 5cm, na główkach model PDF-729-008-006 i PDF-729-008-004;

3) latem i jesienią:

- pierzaki 2-3g,

- smużaki 2,8g,

- Tiny modele PSA-'IT3FLB, PSA-'IT3FCC i PSA-'IT3FBC,

Edited by Alexspin

Aleksandrze (lub Olek jeśli pozwolisz) pozostanę przy żyłce, jednak zaciekawił mnie kołowrotek. Z opisu wynika, że jest dedykowany głównie dla podlodówki, ew lekkiego spinningu. Długo go stosujesz i możesz opisać jak się sprawuje? Czy intensywne kręcenie spinningiem go nadto nie wytęża? Słyszałem, że podlodówki nie są do tak częstego kręcenia dostosowane. Jeśli nie jest tak w tym przypadku, to mocno się zastanawiam. 

A co do twojego wędziska to brałem je pod uwagę. W sumie nie odrzuciłem go całkowicie, jednak co do Mikado to mam znajomego, który z nimi współpracuje i ciężko o lepszą obsługę serwisową. Nie odrzucają, naprawiają albo wymieniają - jeśli cokolwiek się dzieje, w dodatku wiem komu to powierzyć :) Ale jeśli długo stosujesz i jesteś bardzo zadowolony to wezmę opinię pod uwagę.

Przynęty ciekawe i sprawdzę na pewno. Wiadomo, że każda jest na trochę inne rybki. Zrobiłeś mi trochę zamieszania w głowie, za które dziękuję. Dzisiaj w pociągu przemyślę wybór :)

Dzięki 

Stosuję go dopiero od późnej jesieni, bo to ubiegłoroczna nowość. Byłem z nim cztery razy na rybkach (specjalnie nie piszę rybach), niewielkie, dwudziestaki, wzdręgi i okonki. Nie mam zastrzeżeń do jego pracy. Doskonale wyważa mi wędeczkę cw 3-15g, 240cm.

Jeśli się obawiasz, że zbyt delikatny, zainteresuj się VICTUS-em, używam go ponad rok w wersji KJ-VIC300M z plecionką Z24B-008. Mocna maszynka, ale dwukrotnie cięższa i stosuję go do kijka cw 5-20g, 240cm. Na zapasową szpulę nawijam żyłkę 0,14mm

Edited by Alexspin