Jump to content

Dodawanie glin argile brune, argile jasnej itp.


Piotr01
 Share

Recommended Posts

Witam 

Czy warto dodawac gline argile jasnej , gline argile brune, glinke uniwersalna ziemie torfowa belchatowska itp.?? Jest to Zalew Zemborzycki średnia głębokość 2,3m dno zbiornika jest przewaznie muliste miejscami piaszczyste. Najczęściej łowioną rybą jest leszcz jednak złowić tutaj można wiele gatónków takich jak: płoć, karp, wzdręga, lin, amur. Jest oczywiście duża populacja drapieżnika. Czy poprostu na te łowisko wystarczy glina rozpraszająca + ziemia torfowa belchatowska + zanęta + robaki  + jakieś atraktory + dodatki zanętowe konopie prażone, coprach melasse.

Dzięki 

Link to comment
Share on other sites

Warto dodać tzw. "wypełniacza" do zanęty, zależnie od rodzaju i głębokości łowiska będzie to ziemia lub glina. Zapoznaj się z tym artykułem, myślę, ze rozwieje wiele Twoich wątpliwości i pozostanie już tylko dopytać.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli pytasz o dodawanie ziemi/gliny do zanęty, to domyślam się że zamierzasz łowić jedną z technik spławikowych (bat, odległościówka, tyczka). A więc wszystko zależy od kilku czynników:

- pora roku (woda ciepła czy zimna).

- w jakim miejscu będziesz nęcił (z dnem mulistym czy piaszczystym).

- gatunek ryby który będzie Twoim głównym celem danego dnia.

- głębokość łowiska

- siła ewentualnego nurtu.

Jako że Twój zalew jest stosunkowo płytki, nurtu jak sądzę też tam raczej nie ma, to wymienione przez Ciebie ziemie/gliny będą odpowiednie na to łowisko. Więc tak pokrótce. Wiosną i późną jesienią, gdy woda jest zimna, zanęta powinna mieć ciemną barwę, bez względu na gatunek ryb na jaki się nastawisz. Od ciemnobrązowej do czarnej, biorąc pod uwagę barwę dna w miejscu łowienia. Muliste dno- zanęta czarna, piaszczyste- ciemnobrązowa. A więc na muliste dno, można zastosować samą ziemię torfową do zanęty, albo w mieszance z ciemną arqile w miejscach mulistych-głębszych. Na dno piaszczyste arqile jasna z domieszką torfowej. Jeżeli nie stosujesz ochotki zanętowej (jokersa), tylko pinki, to w omawianej zimnej wodzie, nie dodawaj zbyt dużo ziemi czy gliny do zanęty,mimo że ryby mają spowolniony metabolizm. Proporcja 2:1 na korzyść ziemi to górna granica. Przy zastosowaniu jokersa można zanętę znacznie zubożyć, nawet 4:1 bez uszczerbku dla jej właściwości wabiących. W wodzie ciepłej (od czerwca do końca października) zanęty na leszcza mogą mieć jaśniejsze barwy np. jasny brąz, bez względu na rodzaj dna (są łowiska gdzie latem leszcze świetnie wchodzą w zanęty żółte). Zanęty płociowe latem powinny być nadal w ciemnej barwie, ale już nie muszą być czarne, ciemny brąz w zupełności wystarczy. W ciepłej wodzie stosuj zanęty bardziej treściwe, pożywne, aby utrzymać ryby w polu nęcenia. Ziemi/gliny stosunkowo niewiele. W zanętach płociowych mieszanka ziemi torfowej z jasną arqile (z wyobraźnią, na mulistym dnie- więcej torfowej, na piaszczystym- więcej arqile). Ogółem w proporcji 1:1 z zanętą. Na leszcze wystarczy sama arqile jasna, w proporcji 1:2 na korzyść zanęty. Z dodatkami do firmowych zanęt nie przesadzaj. Do tanich zanęt leszczowych wystarczy dodać biszkopt i copro-melasę, aby zyskały na jakości. Do płociowych konopii prażonych lub gotowanych, trochę herbatnika mielonego albo biszkoptu, coco-belge. Firmówek z górnej półki, nie ma potrzeby podrasowywać. W zimnych wodach wskazany jest jokers podamy z ziemią, lub co najmniej pinki. Latem dobrym dodatkiem do zanęt są ziarna zbóż: kukurydza, pszenica, pęczak, ale już we własnym zakresie musisz sprawdzić/dowiedzieć się, w czym tamtejsze ryby szczególnie gustują.

Na koniec zacytuję mistrza:

Alan Scothorne- żelazna zasada:

"Jeżeli zanęta jest z ochotką, można ją znacznie rozcieńczyć gliną lub ziemią, gdyż ryby w zasadzie będą jadły tylko ochotkę. Jeżeli zanęta jest tylko z pinkami, musi być "silna", z małą ilością składników mineralnych, gdyż ryby jedzą wtedy zanętę. Wtedy zbyt uboga zanęta, nie utrzyma ryb w łowisku".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...