Skocz do zawartości

Wędka karpiowa vs feeder.


raventes
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Zwracam się do Was z prośbą o wskazanie mi, jako kompletnemu laikowi różnic między wędką typowo karpiową, a feederem. Na czym polegają różnicę? I czy na wędkę typowo karpiową można łowić na zasadzie drgającej szczytówki z gruntu z koszyczkiem zanętowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzisko karpiowe to zwykła gruntówka, tyle że nazywa się karpiówka. Wędzisko feeder to również zwykła gruntówka, tyle że wyposażona na szczytówce we wskaźnik brań. Na oba wędziska można łowić takimi samymi zestawami. Takimi samymi a nie tymi samymi, gdyż kluczowe znaczenie ma cw danego wędziska, które jest indywidualne dla każdego wędziska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I z ciężarem wyrzutowym chyba jest największy problem ( dla mnie oczywiście ). Ponieważ o ile przy wędziskach feederowych ciężar wyrzutowy podawany jest w gramach, o tyle w karpiówkach jest on różnie oznaczany.

 

Przykładowo:

 

1. ciężar wyrzutowy ( g ): 2, 2.5

2. ciężar wyrzutowy ( lbs ): 3.0, 3.25, 3.5

3. krzywa ugięcia ( lb ): 3, 3,5

 

Co te oznaczenia mówią, i z jakimi oznaczeniami wędzisko wybrać na karpie np od 1kg do 4 kg, a z jakimi oznaczeniami od 4 kg do 10 kg ? Jak przykładowe oznaczenia przeliczyć na grany tak jak podawane są ciężary wyrzutowe w feederach?

Edytowane przez raventes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie rzecz ujmując 3 lbs to niewiele biorąc pod uwagę, że często z tego co czytam karpiarze wyjmują sztuki 10 kg +

Czy zatem 3 lbs to naprawdę taka uniwersalna i sensowna wartość w karpiówkach i nie warto kupować czegoś mocniejszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie rzecz ujmując 3 lbs to niewiele biorąc pod uwagę, że często z tego co czytam karpiarze wyjmują sztuki 10 kg +

Czy zatem 3 lbs to naprawdę taka uniwersalna i sensowna wartość w karpiówkach i nie warto kupować czegoś mocniejszego?

Żaden karpiarz nie napisze, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest dopasowanie linki do wędziska w lbs. Ja to zrobiłem z dziką przyjemnością, bo mam deja vu z niegdysiejszych bojów w temacie brytyjskiego karpiowego lbs a cw reszty świata. Po dopasowaniu linki do wędziska oraz akcesoriów dopiero możesz pisać o rybach 10+ a raczej jakichkolwiek rybach.

Aha i nie zadaj tak prozaicznego pytania, wręcz samego się nasuwającego, dlaczego lbs jest wyliczane z kąta prostego blanku a nie jego wytrzymałości. Nie pytaj, mógłbyś obalić całą mitologię karpiarzy. Ja to zrobiłem z wagglerem odróżniając technikę odległościową od angielskiej i do dziś mi się odbija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden rozsądny karpiarz nie robi teorii z wędek karpiowych bo to co opisują producenci na swoich wędkach woła o pomstę do nieba. Załóżmy, że na wędce za 100 zł jest opis 3 lbs i na wędce za 1500 zł jest opis 3 lbs. Pytanie brzmi - czy miał ktoś w ręku obie wędki żeby mówić o tym że w obu przypadkach mówimy o tej samej mocy wędki ?

Moc kija podana w lbs mówi nam o tym jaki ciężar spowoduje ugięcie blanku w stosunku do podłoża pod kątem prostym. Moc wędki a wytrzymałość blanku to zupełnie dwie różne sprawy. Wytrzymałość blanku pokazują tzw crashtesy 

Zwróćcie uwagę, że kij zawinął się praktycznie 360 stopni i to jest wytrzymałość blanku na przeciążenia a nie moc.

 

Jak dla mnie samo przez się rozumiem, że dopasowanie mocy linki do mocy wędki jest normalne. Czy ktoś chce spróbować łowić karpiówką żyłką 0,18 mm z lekkim spławikiem ? Normalna rzecz - łowię małe ryby mam inny sprzęt czyli CW mniejsze, żyłka cienka itd. Łowię karpie wychodzę z założenia, że wcześniej czy później spotkam misia +10 kilo i dlatego używam odpowiedniej wędki, żyłki itd. W dziesiejszych czasach łowią ryby ci ( obojętne czy duże czy małe ), którzy w jakiś sposób się ustawiają sprzętowo na dany gatunek. Znam ludzi, którzy chcą złowić i szczupaka, i sandacza a przy okazji lina i karasia. Jedynym, który to potrafi jest Piotrek czyli Spławik 66 ale to jest wiedza i doświadczenie oraz znajomość wód. Zwykły wędkarz targa nad wodę cały mandżur bo chce i porzucać spinem i feederem a w końcu nie łowi nic.

Aha i nie zadaj tak prozaicznego pytania, wręcz samego się nasuwającego, dlaczego lbs jest wyliczane z kąta prostego blanku a nie jego wytrzymałości. Nie pytaj, mógłbyś obalić całą mitologię karpiarzy."

I tu jest cały problem jak dla mnie - żeby był jakiś podział na kije mocne i te delikatniejsze stosuję się opis w lbs. Jak dla mnie to w zupełności wystarcza, żeby karpiarz dobrał kij pod siebie i do warunków na łowisku. Co prawda nigdy nie zrozumiem dlaczego ktoś używa kija 12"/2,5 lbs i żyłki 0,25 mm a potem holuje karpia 5 kilo na czystej wodzie 30 minut :wacko:  Dlatego napisałem, że najbardziej uniwersalnym kijem jest 3 lbs. Znam Kolegów, którzy mają kije 13"/3,5 lbs. Jednak już tu zaczyna się inna bajka bo chodzi też o właściwości rzutowe kija. 

 

Czyli teoretycznie rzecz ujmując 3 lbs to niewiele biorąc pod uwagę, że często z tego co czytam karpiarze wyjmują sztuki 10 kg +

Czy zatem 3 lbs to naprawdę taka uniwersalna i sensowna wartość w karpiówkach i nie warto kupować czegoś mocniejszego?"

3 lbs to jest mocny kij a przekonałbyś się o tym biorąc taki kij do ręki i porównując go np z feederm o CW 120 g. Tylko ja cały czas mówię o wędkach z pewnej półki cenowej a nie kijach za 100 zł. Na prawdę nie potrzebujesz niczego mocniejszego niż 3 lbs. Oczywiście do tego dochodzi doświadczenie wędkarskie i umiejętność posługiwania się hamulcem kołowrotka  ;)

 

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz pełen szacun. W pełni profesjonalne wytłumaczenie zagadnienia wbrew mitom, przesądom i przedziwnym opowieściom. :) Jestem pewny, że część wędkarzy "łyknęła" dużą dawkę wiedzy. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JKarp Dzięki za profesjonalne wyjaśnienie :) Niestety na wędkę 3 lbs za 1500 zł najzwyczajniej w świecie mnie po prostu nie stać. Jednak czy można kupić coś sensownego o mocy 3 lbs za kwotę do max 300 zł ?

Edytowane przez raventes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pewnie, że można  :)  :D

Andzia Base 12"/3,00-3,25 lbs w dwuskładzie w Askari .

Kolega posiada pięć lat - kilka razy holowałem i zarzucałem. Godny polecenia kijek. Kosztuje 250 zł.

Mad Carp też jest nie kulawy za 250 zł. Jak nie znajdziesz sam w Askari dam Ci linki na PW  ;)

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc skoro poruszyliśmy temat pozostałych akcesoriów to poproszę również o skompletowanie całości kompletnego zestawu: żyłka, przypon, haczyki itp itd , no i ten nieszczęsny kołowrotek :)

Edytowane przez raventes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego ten kołowrotek ma być - czy do rzutu czy wywózka czy po trochę wszystkiego? Czy ma być z wolnym biegiem? Jaka wielkość ?

Czy chcesz kupić wszystko w Askari - z tego co wiem można liczyć wtedy na jakiś dobry rabat jesli kupisz wszystko w Askari ?

Jak odpowiesz na temat kołowortka dobierzemy żyłkę ale poniżej 0,30 mm i tak nie powinineś zejść. 

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kołowrotek tylko i wyłącznie do rzutu. Nigdy nie będzie służyć do wywózki - tylko i wyłącznie łowienie z brzegu. Naczytałem się trochę, że kołowrotek na karpia lepiej, żeby był z wolnym biegiem więc chyba raczej na taki będę polować.

Niekoniecznie muszę kupować wszystko w Askari. Jeśli akurat czegoś co jest dobre,  w Askari nie będzie dostępne to mogę kupić w innym sklepie, nie ma problemu. A co do wielkości to nie wiem niestety jak mam odpowiedzieć, nie znam się na tym. Chciałbym aby zmieściło się przynajmniej 300 metrów żyłki którą Pan poleci do tego celu. Ponadto chciałbym aby był mocny hamulec główny - im mocniejszy tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kołowrotki:

- Sänger Anaconda Magic Runner IV

- Okuma Powerliner  PL-865

- DAM Quick SLS 570FD

- Tica Scepter GTB

Osobiście używam kołowrotków bez wolnego biegu.

 

Żyłki - Gardner Sure Cast, Jest Fish Senzor Line w rozmiarze jak pisałem minimum 0,30 mm a zdecydowanie lepiej 0,35 mm.

Plecionki na przypon - tanie cy droższe ? Czy w otulinie czy bez ?

Haczyki - rozmiar 4 lub 2. Ale jakiej jakości ?

 

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie używałem plecionek więc się na tym nie znam. W ogóle tak na poważnie zaczynam dopiero przygodę wędkarską.

Które są lepsze, w otulinie czy bez?

Co do haczyków. A jaka jest między nimi różnica jakościowa?

Edytowane przez raventes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda ma inne zadanie ( z plecionek ). Otulina chroni plecionkę przed uszkodzeniem i powoduje, że szybciej tonie. Przy odpowiednim postępowaniu z otuliną można dociążyć przypon zostawiając trochę otuliny przed haczykiem, można budować zestawy pół sztywne. Plecionki bez otuliny też mają swoje zastosowania - dają naturalną miękkość zestawom, czasem ponoć płochliwe karpie mijąją zestawy z otuliną.

Z haczykami to jest tak - pewna firmaa ma w ofercie drogie haczyki. Pomimo, że drogie czytałem kilka razy, że haczyk się rozgiął po braniu. Ja stosuję haki tylko jednej firmy w tej chwili - CARPRUS. Ostre, mocne i się nie rozginają. Co prawda można używać np haków Anacondy i też będziesz łowił. Poszukaj w necie cen i zobaczysz jaka jest różnica. A i jeszcze - nie daj się złapać na haki pokryte teflonem, że niby nie "blikują". Otóż w nocy żaden haczyk nie "blikuje", na głębokości 2 metry też raczej nie ma aż tyle słońca, żeby haki "blikowały". Poza tym szybciej się tępią  :o

Potrzebny będzie Ci jeszcze Leadcore - to taka specjalna plećka z rszeniem ołowianym. Chroni ostatni kawałek zestawu i powoduje, że dociąża zestaw do dna. Leadcore 45 lb. 

Z plecionek w otulinie używam ESP Sreaptease lub Carprusa, Leadcore ESP.

Potrzebnę będą też tzw bezpieczne klipsy.

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba na mój laicki rozum wydaje mi się, że bez otuliny będzie lepsza. Nie ma co kombinować, żeby nie przekombinować :) A co do haczyków to zdaję się również na Pana wiedzę i zastosuję się do niej. Wybiorę haki jakie Pan stosuje tylko  kupić 2 czy 4 ?

 

Przeglądałem również zaproponowane kołowrotki i poza tym, że mam mętlik w głowie to nic więcej nie wiem :) Który z nich wybrałby Pan dla siebie z tej 4 ?

Edytowane przez raventes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bez tego "pana" poproszę  :)

Z tej czwórki wybrałbym TICĘ. To znana firma a te kołowrotki są chwalone. Drugi w kolejce Andzia.

Jeśli bez otuliny szukaj plecionek karpiowych SUFIX.

Na początek haczyk nr 4 Carprus CENTURION 2000 ATS - CARP' R' US.

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spełniam zatem prośbę i dziękuję za wszystkie pomocne propozycję :) Przystępuję zatem do szukania składników :) Zastanawiam się tylko gdzie można w PL kupić tę Ticę. Chodzi mi o jakiś sprawdzony sklep. W Askari niestety nie ma.

Edytowane przez raventes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...