Skocz do zawartości

Struganie woblerów


Nicco Puccini
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A no dobrze rozumiesz;) Tylko te, które do ciebie dotrą muszą jeszcze przejść kilka procesów twórczych, które dobrze je zabezpieczą.

A tu zdjęcie największego brzydala, jakiego zrobiłem. Nawet na lakierze widać ślady krwi, która kapała mi z ręki podczas tworzenia....Brzydki, że bleeee i fuuuj. Ale pod rząd w ciągu kilku miesięcy 6 razy biłem na niego życiówkę szczupaka;D

post-3-0-33991900-1329125350_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno specjalnie się okaleczyć robiąc woblera...:)

Woldi, nie jestem pewien, ale ogólnie te tonacje latem są dla mnie skuteczne. Ale może to tylko przekonanie łowcy? O kolorach nie śmiem nawet próbować pisać, to zbyt wiele zależności...Za to kształt zarówno korpusu jak i steru ma wpływ na pracę, a to właśnie ona odpowiada za jego skuteczność.

A wiecie sami- to nie jest masówka. Każdy z woblerów jest nieco odmienny, każdy posiada jak by swój...własny charakter? To chyba dobre określenie.

Ten akurat wobler ma ciekawą pracę- nieregularną, zmienną w zależności od siły nurtu. Nie jest to drobna praca- przynęta często zamiata sexownie dupcią, czasami odskakuje na bok kilka cm, a czasami idzie prosto jak młot. I według mnie to jest kluczem do jej sukcesu:)

A do tego zawsze dochodzą umiejętności tego, kto tym operuje...Monotonne kręcenie korbką i rzucanie woblera tam, gdzie nie ma ryb, raczej nie przynosi sukcesów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czekamy na fotkę cały czas, oj czekamy....Jak mniemam balsa, stelaż z drutu przez całość, spraye i oczy 3d? Ciekawa konstrukcja, kształt powinien być skuteczny, ale ciekawe jak ster wkleisz i jaka będzie akcja... :)

A jak wyważone, tzn bardziej z przodu czy środkowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na fotkę cały czas, oj czekamy....Jak mniemam balsa, stelaż z drutu przez całość, spraye i oczy 3d? Ciekawa konstrukcja, kształt powinien być skuteczny, ale ciekawe jak ster wkleisz i jaka będzie akcja... :)

A jak wyważone, tzn bardziej z przodu czy środkowo?

Nikos, material lipa, oklejam tkanina. Praca bardzo agresyna, z kolebaniem. obciazenie przy sterze. Zdjecie bedzie razem z nastepnymi 9cioma jak je zrobie za pare dni. Na razie udalo mi sie zrobic dokladniejsze zdjecie tamtego.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/90990ae2b617fc25.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

140mm długości, albo około:) Kolor w odcieniach jasnej zieleni z ciemnym grzbietem, jasnym brzuchem. Waga minimum 25g, lepiej nieco więcej. Jednak żeby nie był tonący, najlepiej suspending jak by się udało....:) Dasz radę? Chciał bym mieć coś takiego wykonanego twoją ręką.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

Mam problem z lakierem. Lakierowałem przez namaczanie w rozwodnionym Vidaronie akrylowym.

Przy próbach lakier zbielał i zrobił się miękki. Po pewnym czasie wraca do normy.

Czy ktoś miał do czynienia z tym lakierem? Może zmienić na jakiegoś Herz Lacka czy inny lakier do parkietów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozwodnionym Vidaronie akrylowym.

Rozwodniony akrylowy? Nie tędy droga według mnie. Żadnych wodnych lakierów do woblerów ja nie stosuję, nigdy nie sprawdzały mi się, zbyt mało trwałe pokrycie. Zmień na vidaron ale zwykły do parkietów, albo domalux jakiś, też są świetne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czasu brakuje, ale gdzieś tam w środku nocy zawsze znajdzie się kilka minut, żeby coś wystrugać. Czyste szaleństwo, taaaaa. Ale cóż, jaki pacjent, taki antybiotyk. Kilka popperów strugłem sobie nie dawno i trochę zwykłych.

post-3-0-92544400-1341865168_thumb.jpg

Jest tego " kilka " sztuk więcej niż na zdjęciu, ale w kopercie leży i czeka na dalsze etapy, na które niestety brakuje mi czasu. NO i nadal czekam na imadło modelarskie, które w końcu powinno zawitać niedługo chyba do mnie.

Te ze zdjęcia to jak zwykle lipa :P

Tym razem zamierzam wykorzystać szpachlę do drewna w celu wypełniania ubytków różnego rodzaju, otworów po obciążeniu oraz rowku na stelaż. Oczywiście uprzednio wszystkie te elementy traktując distalem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwsze trzy wykończone. Standardowo lipa, stelaż z drutu nierdzewnego 0.8mm, dociążenie ołowiem, zalew rowka szpachlą do drewna. Malowane akrylem z tubki. Grzbiet i boki potraktowane brokatem.

post-3-0-89834000-1343078545_thumb.jpg

post-3-0-74601800-1343078559_thumb.jpg

post-3-0-02359700-1343078572_thumb.jpg

Potraktowane na koniec vidaronem, co by trwałe były.

Długość to ok 55mm każdy. Waga- hmm, lekkie nie są, ale i nie ważą po 100g. Muszę w końcu wagę kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo, dla cierpliwych i uzdolnionych manulanie. Ja chyba jakbym miał zrobić woblera to musiałbym go zrobic idealnego i zajeło by mi to mnóstwo czasu i pracy. Nawet nie chcę myśleć co by się stało gdybym go urwał nad wodą. Nikoś, masz wielki potencjał i jestem pod wrażeniem. Nie kupowałeś gotowych korpusów czy wszystko sam strugasz? Masz jakiegoś ulubionego najbardziej łownego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwości trochę to wymagam, ale nie tak wiele jak się wydaje każdemu. Jest co robić przy tworzeniu woblerów.

Ja tam nie żałuję moich nad wodą, uważam je za skuteczne, wierzę w nie i łowie w największych krzaczorach :D

Nie kupowałem nigdy korpusów, sam wszystko strugam z lipy albo innych materiałów. Ale lipa najlepiej mi schodzi z pod noża. A strugam sam, bo wtedy to całkowicie moje dzieło, takie jak ja tego chcę.

Ulubionych miałem, i łownych....

post-3-0-59711400-1343079119_thumb.jpg

ten np przyniósł mi trochę kleni jak mieszkałem i strugałem w UK. A potem zainteresował szczupaki. Na szczęście przez jakiś czas nie było obcinki. Ale strugałem dalej, bo wiedziałem, że nastąpi. Na zdjęciu niżej podobny nieco, też dawał radę.

post-3-0-80054800-1343079238_thumb.jpg

Na tej fotce pierwszy od lewej od góry to killer okoniowy. Na jednym łowisku przyniósł mi mnóstwo 35+ i kilka większych pasiaków. Skończył, niestety, w paszczy jakiejś sporej mamuśki.

post-3-0-41630400-1343079310_thumb.jpg

Ten zaś to brzydal nr jeden na szczupaki letnie. też w uk, łupały w niego jak szalone czasami....A brzydki był, że masakra. Nie równy w ogóle, kanciasty jakiś, pomalowany na odwal. Znaczy się wtedy to było dla mnie piknie, jak zaczynałem strugać :D

Ster osiemnaście tysięcy razy kleiłem, bo coś nie tak było..Ale rekord życia biłem tym woblerem kilka razy :D Stanąłem na 98cm, wobler się chyba urwał jak pożyczyłem dla brata...

post-3-0-30392200-1343079481_thumb.jpg

Jak widać, daleko im do ideału...

Miałem jeszcze sporo woblerów, które były łowne. Łowne na różne sposoby- tworzyłem przynęty z taką pracą, że były idealne na dany odcinek mojej rzeki. A wszędzie indziej można nimi było sobie co najwyżej pomachać nad głową...

Tworzyłem woblery na jeden rodzaj pogody i na jedną miejscówkę- małą zatoczkę pełną cofek, głęboką. Od grudnia do lutego w słoneczne dni szczupaki brały tam jedynie na biało zielone gumy czy woblery o słabej akcji, podobnej do boleniówek. I konieczny był brokat. Wielkość 15cm. W ofercie nie było nic podobnego w lokalnym sklepie, wysyłka z PL droga, no to sobie wystrugałem. I się sprawdzało to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poppery sprawdzałem w wodzie, zabawa fajna. działają tak, jak poppery działać mają- chlapią, bulgoczą, robią hałas i wyglądają jak jakaś nie domagająca rybka na powierzchni wody.

Zrobiłem też pierwszego a'la jerka- 6cm, wolno tonący. Ciekawie się zachowuje w wodzie, fajnie opada. Testy sprawnościowe przeszły wszystkie pozytywnie, teraz tylko pozostaje mi sprawdzić czy coś zechce je gryźć.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...