Skocz do zawartości

Surfcasting na wiśle


drestamet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Drodzy koledzy wędkarze piszę ten post jako początkujący z połowami ryb w rzece. Od 15 lat łowię ryby na morzu Bałtyckim począwszy od kutra belony aż po Surfcasting czyli daleki grunt. Przygodę zaczynam w Dęblinie jest tam dosyć szeroki odcinek Wisły i zastanawiam się czy mogę wykorzystać metodę surfcastingową wędką, udaję mi się  wykonywać rzuty nawet do 200 m od brzegu według licznika, jest do dosyć mocny zestaw, ponadto jak myślicie ciężarki 200 gram z wąsami zdadzą egzamin w morzu wbijają się w dno i kotwiczą natomiast Wisła może kryć niespodzianki pnie idt. 

Może ktoś z was próbował i podzieli się wiedzą.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeka zazwyczaj żyje, zaczepów w jasny urwał, jeśli trafisz na "czysty " twardy- żwirowaty odcinek o wartkim nurcie są szanse na brzanę ale będziesz obawiam prekursorem :)

Głębokość plus uciąg spowodują że zestaw będzie spływał po łuku dojdziesz szybko do większych normalnych ciężarków i czegoś co można nazwać przepływanką po łuku albo z rosyjska /tam to jest popularne/ "chadowaja donka"

 

 

Edytowane przez Wartburg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wisłę w Dęblinie znam dwa rodzaje. Odcinek na wysokości twierdzy gdzie kiedyś byli saperzy (nie wiem jak teraz) i resztę. 

Od twierdzy w stronę Wieprza mnóstwo wypłyceń, mielizn i ruchomych piasków, które wessą wszystko co na niego padnie. W drugą stronę spokojnie, normalna rzeka z możliwymi niespodziankami choć karczy się nie spodziewam. Wszędzie dość mocny uciąg.

Na wysokości samej twierdzy raczej nie połowisz, nawet surfem. Tam kilkukilogramowe elementy mostu pontonowego jak wpadły do wody to już było po nich. Uciąg tak duży i głębokość od brzegu ostro schodząca na kilka metrów wyjaśnia wszystko.

Ciężarki z wąsami, o ile dobrze pamiętam, nie pomogą, gdyż wąsy zapobiegają przesuwaniu się jego do brzegu (do wędziska). W rzece zawsze zestaw ciągnięty jest przez nurt (od wędziska). No i one są obrotowe, po zacięciu obracały się w drugą stronę aby nie utrudniać holu ani o nic nie zaczepić.

Odległość jest mało istotna w rzece. Trzeba umieścić zestaw jak najbliżej głównej rynny. Raz jest to pod drugim brzegiem, raz w połowie,  a raz pod nogami, dosłownie.

Osobiście gdybym miał łowić w tamtym rejonie to uśmiechnąłbym się do Wisły i pojechał te kilka kilometrów nad ujście Wieprza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docio konkretnie chodzi mi o dwa miejsca w Dęblinie pierwsze to w stronę Matyg  przeprawa promowa, jest tam i szybki nurt i spokojna spora zatoczka tam jest dosyć szeroki odcinek i tam miałem na myśli użyć surfa, podobnie ma się sprawa Wisły od strony Guśca za poligonem jest również szeroko i nie raz widziałem jak 20 metrow od zestawu rzuca się spora sztuka.  Łowiąc na Surfa mam na myśli spory ciężar aby nurt nie zabrał, faktycznie ciężarek z wąsami może nie jest najlepszym rozwiązaniem ale istnieje wiele innych rodzajów  na nurt kwestia czy w takim nurcie coś jest, przypomne dopiero zaczynam przygodę z wędkowaniem na rzece. ja tu  gadu gadu ale najważniejsze, zanęta na taką odległość i nurt to musi chyba być konkretna mam tu na myśli klej lub glina w sporej ilości aby przez chwilę została na miejscu i skusiła potencjalną kandydatkę do połknięcia  haka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam rzekę, nie znam miejscowości. :( 

W nurcie jest, przy brzegu drobnica, kawałek dalej średniaki, większe i okazy trzymają się głównej rynny.

Zanęta do koszyka, nie musi być sklejona na beton i tak co 15-20 minut będziesz ściągał zestaw, nabijał koszyk i zmieniał przynętę. Koszyk może być otwarty, jednostronnie zamknięty lub w ogóle zamknięty. Wszystko zależy od granulacji zanęty. Im drobniejsza tym bardziej zamknięty koszyk, im nurt silniejszy tak samo. Zanęta nie rozproszy się, będzie smużyła drobinami i kusiła wstęgą zapachową a ryby same trafią do haka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...