Jump to content

Mocny zestaw na odrę

Dbidzi
 Share

Recommended Posts

Cześć,

Planuję zakup dość "ciężkiego" zestawu który umożliwi łowienie w nurcie/warkoczu na odrze. Na chwilę obecną myślę o takim zestawie:

Wędka DAM Feeder Big River 3,90m 60-180g

Kołowrotek DAM Quick Torix 560 FS 4+1BB

Co o tym sądzicie? Ewentualnie chętnie zobaczę Wasze propozycje w podobnym przedziale cenowym.

Pozdrawiam.

Edited by hege
edycja linków

Jeśli szukasz kołowrotka w wielkości 600, to poszukaj czegoś z przełożeniem 4.3/4.4:1, będzie mocniejszy. Wędzisko dobre ale nadal za słabe. Nie wiem, czy kiedyś łowiłeś w opisanym miejscu i umożliwia Ci to wędzisko. Wisła od Odry nie różni się pod tym względem a u mnie wędzisko z cw do 250 g jest za słabe. Skuteczność miejsca to umieszczenie zestawu u podstawy przykosy, zestawy z obciążeniem mniejszym niż 250 g są wyrzucane przez nurt na jej górę, gdzie woda jest zdecydowanie spokojniejsza.

Dziękuję za odpowiedź.

Nie łowiłem wcześniej w ten sposób, nie miałem czym : ) To będzie mój drugi feeder, poprzedni ma cw do 110 więc rzeczywiście zbyt mało. Słyszałem jednak od feederowców że przy nurcie w naszej okolicy (lubuskie) ciężarek/koszyk 120-140 gram jest wystarczający i utrzymuje zestaw w zarzuconym miejscu. Nie ukrywam też że skusiła mnie trochę obecna cena wyżej wymienionego zestawu : ) Nie chciałbym też kupić bardzo skrajnej wędki pod względem cw tak żeby zachować choć trochę uniwersalności przy łowieniu np. w okolicy napływu gdzie wystarczy 40-50g obciążenie. Jednak do rozważenia jest jeszcze coś takiego:

DAM feeder Big River 3,90 80- 230g

Chociaż tutaj obawiam się trochę o widoczność brań przy małym obciążeniu...

A co do kołowrotka, poprosiłbym o przykładowe modele godne polecenia.

Pozdrawiam

Edited by wind
edycja linku

Skoro posiadasz feeeder to wiesz, że brania wskazuje szczytówka a nie wędzisko. :) To kwestia doboru i dokupienia dodatkowej szczytówki aby dobrze wskazywała brania mniejszych ryb i to niezależnie od obciążenia, które jest montowane przelotowo.

Może być tak, ze w weybranym miejscu wystarczy te 120-140 g. 200 m dalej może być już potrzebne 250 g. To kwestia znajomości łowiska i warto słuchać co mówią inni.

Kwestia kołowrotka jest prosta, pisałeś o wielkości 600 a moim zdaniem do tych obciążeń wystarczy w zupełności wielkość 400-500. Popatrz na tę stronę i szukaj też w innych sklepach. Wśród dedykowanych gruntowych są takie z przełożeniem 5.0:1 i to moim zdaniem poważna pomyłka lub próba naciągnięcia wędkarza. Tryby wytrzymają góra dwa sezony i kołowrotek do śmieci.

Z oferty sklepu w którym szukałeś, lepszym wyborem będzie Okuma Ceymar 55 FD.

(Mają też mniejszy model 40 FD.) Generalnie kołowrotki Okumy cieszą się wśród wędkarzy dobrą opinią, ze względu na solidność wykonania i trwałość.

Edited by hege
edycja linku

Dziękuję za odpowiedzi, wszystko biorę pod uwagę.

Wczoraj byłem w sklepie i oglądałem wszystko "na żywo" mam wrażenie że ta wędka DAM jest dość delikatna jak na swoją gramaturę, tzn, mocno się wygina i obawiam się czy przy zarzuceniu w nurt + obciążenie cały zestaw nie będzie wygięty w bardzo mocny łuk od samego naporu wodu.... dzisiaj zamierzam wybrać się ze swoim kołowrotkiem i zobaczyć jak zachowuje się pod obciążeniem. Bardzo spodobał mi się też model Okumy:

CUSTOM BLACK FEEDER ten 390/150

Mam wrażenie że jest on sztywniejszy i "szybszy" od DAM

Jest to nowość na 2020 i nie spodziewam się opinii ale może ktoś wypowie się o porównywalnych modelach okumy z lat poprzednich?

A co do kołowrotka, dokładnie takiego Ceymara używam obecnie z feederem do 110g i nie powiem, jestem zadowolony. Jednak nie jestem pewien czy chcę mieć 2 identyczny kręciołek : )

Co sądzicie o tych:

Okuma Custom Black CB-60

Okuma LS-6K Baitfeeder 5+1bb

Edited by hege
edycja linków

2 godziny temu, Dbidzi napisał:

Ok, zakupy zrobione.

Ostatecznie zdecydowałem się na:

DAM Feder Big River 3,90 60-180g

DAM Quick NBG 555 FS

Co o tym sądzicie?

Kołowrotek ciut za słaby. Dziwny wybór patrząc na propozycje jakie dostałeś ale to Twój wybór.

Mam wrażenie że o czymś nam nie napisałeś. Kołowrotek z wolnym biegiem miałby uzasadnienie, jeżeli masz w zamyśle łowić tym zestawem także w wodach stojących (np.karpie). Z zastosowaniem elektronicznego sygnalizatora brań, lub innej bombki. (Co nb. jest sprzeczne z ideą techniki feeder, ale można i tak. Nikt Ci nie zabroni.) Jeżeli jednak ma to być zestaw, jak napisałeś: "który umożliwi łowienie w nurcie/warkoczu na odrze", to kołowrotek z wolnym biegiem jest nieporozumieniem. Żadnych dodatkowych atutów w warunkach nurtowej gruntówki nie zyskujesz, natomiast dochodzi dodatkowy element który zwiększa prawdopodobieństwo awarii kołowrotka.

Kołowrotek swoją drogą wymieniłem dzisiaj jednak po namyśle na ten: DAM Quick Torix 560 FS 4+1BB

Nie ukrywam że duży wpływ na decyzję odnośnie całego zestawu miała cena jaką zaproponowano mi w sklepie, czy będę ostatecznie zadowolony czy trzeba będzie szukać jeszcze raz okaże się po jakimś czasie. Dzisiaj mimo bardzo wietrznej pogody pierwsze testy na Odrze, koszyk 80g utrzymuje się w warkoczu. Praca wędziska i kołowrotka jak na razie bardzo mi się podoba i nie mogę się swoim niewprawnym okiem do niczego przyczepić.

Kołowrotek z wolnym biegiem chciałem z tego względu że łowiąc na napływach moim starym feederem zdarzało mi się wolnego biegu używać (Okuma Ceymar 55) i bardzo to lubiłem. Możliwe że to błąd w sztuce, nie wiem : )  Inna sprawa że być może wybiorę się z tą wędką na karpia na komercję, sygnalizatorów nigdy nie używałem choć w przyszłości nie wykluczam :)

Póki co na szpulę nawinąłem żyłkę feederową 0,25 na drugą szpulę planuję plecionkę, możecie polecić jaka i jakiej grubości byłaby optymalna?

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Edited by hege
edycja linku