Jump to content

Początkujący wędkarz i pytania /poradniki

Recommended Posts

Cześć jestem tu i ogólnie w wędkarstwie nowy. 

Od prawie roku oglądam filmy na YouTube czy discovery o wędkarstwie i wkońcu postanowiłem sam spróbować swojich sił! 

Jako pierwszy krok w tej przygodzie wybrałem że chce spróbować spinningu. Ze względu że nie mam pojęcia czy mi to podejdzie czy szybko z tego zrezygnuje kupiłem tani zestaw w internecie odrazu z przynętami. Poniżej zdjęcia zestawu. 

Gdy Wędka przyszła zaczołem przeszukiwać to polskie to angielskie porady co do łowienie i to jest piez pogrzebany! Jestem totalnie zielony! Nie mam pojęcia jak przepuścić żyłkę, czy "przynęta" jest przywiązana do wędki? Czy kołowrotek zawsze musi być na lewą rękę? Od czego zacząć? 

Tak więc może znajdzie się ktoś kto odpowie na moje pytania lub ma też jakiś link do poradnika?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i jak najmniejszy "lincz"

IMG_20200604_171214.jpg

IMG_20200604_171420.jpg

IMG_20200604_171420.jpg

IMG_20200604_171214.jpg

Dobrze zacznijmy od początku, ile dałeś za ten zestaw? i teraz tak, ja jako też laik w spinningu używam żyłki 0,20 (ona ma do 10kg) potem do tej żyłki daję przepon stalowy (w sklepie powiesz stalka i będą ogarniać) do tej stalki przyczepiasz gumy na główkach jigowych (tu pytanie ile wyrzutu wytrzyma twoja wędka), możesz także przyczepić blachę bądź woblerka.

Nastepna kwestia gdzie chcesz łowić? jezioro, staw, rzeka itp.? pożniej jak już wiesz gdzie chcesz łowić pytanie zasadnicze czy z łódki czy z brzegu, potem zaś pytanie jakie tam ugruntowanie jest (czy są zielska na dnie czy nie ma, czy są kamienie czy co innego) z tych powiedzmy podstaw można pokombinować nad przynętą i tu uwaga na jakie ryby się nastawiasz i ogólnie jakie tam masz w łowisku danym ryby bo to też na kolorystykę patrzeć będzie trzeba :D Według mnie taki począteczek jeżeli chodzi o wędkę i kołowrotek wystarczy, ale nie wyłowisz na niego szczupca 10kg to na bank :D Nie jestem mega znawcą spinna ale mniej więcej znając miejsce daje radę przystosować się do prowadzenia itp. 

#TeamTylkoSzczupak :D

b172d1ce6582076b9859f011c17cd74e.jpg

23 godziny temu, ryukon1975 napisał:

Podziel na pół. :)

Chyba że to Jaxon ale oni nie podają wytrzymałości żyłki tylko życzenia skierowane nie wiadomo do kogo. 

I temat zamknięty ;) Żyłki z Jaxona mają niesamowicie przesadzone dane odnośnie wytrzymałości. Prosty przykład - żyłka Jaxon Satori Karp 0.35 mm - 23 kg. Niestety nadal wiele osób nabiera się na ten trik, a zwłaszcza początkujący wędkarze, którzy wiedząc, że w danym łowisku pływają ryby o wadze np. + 15 kg, na siłę szukają żyłki, która ma wpisane + 20 kg, a jak wiadomo - nie ma co się tym sugerować, gdyż na żyłke 0.35, której udźwig wynosi 8-10 kg, spokojnie można wyholować karpie o wadze 20 kg, bo to zupełnie o inną pracę chodzi. O ile nie powiem złego słowa na wędki z Jaxona, bo w swojej cenie są naprawde dobre, to w kwestii żyłek coś nie gra. 

Sprawa wygląda tak że Jaxon nie podaje wytrzymałości żyłki. Podają maksymalną masę ryby jaką teoretycznie można na tą żyłke wyhodować. Tylko że ich teorie mają się nijak do praktyki. 

Inna sprawa że nie wszyscy to wiedzą jak i nie zauważą na podstawie doświadczenia przekrętu. Wtedy łykaja te tanie gorsze ale dwa razy mocniejsze od innych (dla nich) żyłki jak bocian żabę. 

Edited by ryukon1975

Bo handlować trza umić! Wstawiać "kit" ciemnemu ludowi!! Reklama dźwignią handlu!!!

Przez wiele lat byłem fanem JAXONA. Używałem ich wędzisk i kołowrotków i nie narzekałem. Mają bardzo dobry serwis i są przychylnie nastawieni do klientów. Natomiast nigdy nie miałem zaufania do ich żyłek i plecionek, podawane na etykietach średnice i wytrzymałość (nawet tak określana jak napisał Krzysztof) to czyta konfabulacja! Zresztą ceny też nie są nazbyt atrakcyjne. W segmencie średniej jakości, plecionki MIKADO Fine i Octa są zarówno tańsze, jak i zdecydowanie lepsze.

Ad rem.

@Daveo, nie chcę Cię zniechęcać, ale po obejrzeniu tych fotek nie wróżę Ci żebyś zakochał się w spinningu. Wędzisko niewiadomego pochodzenia, kołowrotek wygląda na bazarowy "shit". Jedyne co, to przynęty z wyglądu są ciekawe, ale jak pracują to dopiero okaże się w wodzie. Szkoda, że najpierw nie poczytałeś, nie zapytałeś, bo (pewnie za wyjątkiem przynęt), to reszta (podstawowa) jest do wyp... :wacko: Pytasz od czego zacząć:

- od określenia jakie ryby chciałbyś łowić,

- od określenia jakie łowiska odwiedzasz,

- od nabycia w miarę przyzwoitego, wcale nie koniecznie drogiego sprzętu i plecionki dostosowanych do warunków określonych wyżej.

Edited by Alexspin

Witam chciałbym się podpiąć do tematu @Daveo też właśnie planuje zacząć moja przygodę ze spiningiem i chciałbym was prosić o pomoc z wybraniem sprzętu. Głównymi łowiska i będą rzeki i czasami stawy. Oglądałem różne gotowe zestawy na Alledrogo i się wacham nad ich zakupem. Np coś takiego https://allegro.pl/oferta/pro-zestaw-spinningowy-jaxon-wedka-50-przynet-z41-7831593219?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_wędkarstwo_sport_fishing&ev_adgr=Wędkarstwo&gclid=CjwKCAjwlZf3BRABEiwA8Q0qq1MjuWA86pnNVXU7vLYbokYKUxDSLE7onpitwOy8rz1Ub1CzBGx44RoCuroQAvD_BwE

Lub podobne, czy lepiej udać się do sklepu wędkarskiego i tam na własną rękę poprosić o dobranie sprzętu?? 

Edited by Mensmerize

Porzuć myśl o tak zwanych "zestawach". W ich skład wchodzą przedmioty po reklamacyjne, niechodliwe, a często wręcz wadliwe. Z tego zestawu jedynym elementem godnym uwagi jest wędzisko, już kołowrotek moim zdaniem zupełnie nie pasuje do tego zestawu, a oferowaną plecionkę omijaj szerokim łukiem. Zwróciłem tylko na główne, bo w sumie zbyt dużo tego, żeby wypowiedzieć się na temat każdego elementu tego zestawu.

Z tego co napisałeś, domyślam się, że będziesz łowił z brzegu, nie jesteś zdecydowany na żaden konkretny gatunek ryb, a Twój budżet oscyluje w okolicach 450.- zł. Biorąc pod uwagę te założenia i nie operując żadną konkretną firmą, poleciłbym Ci wędzisko c.w. w zakresie od 3-20 do 5-25g, długości 200-270cm, do tego kołowrotek w rozmiarze 2000-3000. Gdy poczytasz trochę tematy Forum, to znajdziesz cały szereg zestawów, które są polecane nie tylko dla początkujących.

Na dobranie sprzętu przez sprzedawcę nie licz, primo niewielu zna się na wędkarstwie, secundo zawsze będą mieli inklinacje do "wciśnięcia" niedoświadczonemu nabywcy jakiegoś "zalegacza". Inna sprawa, że gdy już wybierzesz teoretycznie 2-3 potencjalne zestawy i udałoby Ci się zlokalizować je w sklepie, to warto wziąć do ręki, pomacać i pomachać choćby na sucho. Wędka ma "leżeć" w ręku po to, żeby wędkowanie było komfortowe, co ma ogromne znaczenie w metodzie spinningowej, gdy podczas kilku godzin nad wodą wykonujesz setki rzutów.

Edited by Alexspin