Skocz do zawartości

Złamana szczytówka


domink68
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

hej ostatnio podczas połowu w wędce spinningowej złamała się mi szczytówka ostatnie mniej więcej 1.5 - 2 cm. Postanowiłem pojechać do sklepu wędkarskiego aby ja naprawić, w sklepie powiedzieli mi że mogą spiłować ostatnie kilka milimetrów i dokleić po prostu przelotkę tak będzie taniej. I TERAZ MOJE PYTANIE czy to że wędka jest krótsza o 2 cm (mierzyłem fabrycznie jest długa na 232 cm, teraz ma 230 cm) może mieć wpływ na połów czy jest to jakąś przeszkodą do łowienia na gumy. Pytam sie bo zastanawiam się czy kupić nową wędkę czy łowić tą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu miałem podobną sytuację, naprawę wykonałem sam. Praktycznie niewiele się zmieniło, minimalnie wzrosła dolna granica c.w. i akcja, ale zmiany były wręcz nieodczuwalne. Warto naprawić i spróbować jak będzie wędzisko funkcjonować.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie nic to nie zmieni. Ewentualnie gdybyś chciał się bawić w zegarmistrza to teoretycznie może wzrosnąć ciężar wyrzutowy i akcja zmieni się na lekko szybszą. Jednak widoczne byłoby to gdybyś złamał 5-10 cm przy tak krótkim złamaniu zmiany będą tak minimalne że wręcz niezauważalne. Oczywiście dużo też zależy od tego jaka to wędka czy jest to węglówka z prawdziwego zdarzenia czy jakiś "wynalazek". :)

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy będziesz kupował szczytową przelotkę zwróć uwagę aby nie była zbyt mała. Najlepiej aby zbliżona była do najmniejszej przelotki. Czasami, podczas wędkowania można zmienić szpulę wraz z zawiązanym wcześniej przyponem stalowym, albo złożyć wędkę zwijając do samego kołowrotka linkę . Zbyt mała przelotka ogranicza przejście agrafki przez nią samą. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ajo1323 napisał:

(…) Zbyt mała przelotka ogranicza przejście agrafki przez nią samą. Pozdrawiam

Jakie ma to znaczenie praktyczne? Zdecydowanie przesadzasz. Przywiązanie przyponu to kilka/kilkanaście sekund, a przewlekanie agrafki przez przelotki jest bez sensu. Po pierwsze jak wielka musiałaby być przelotka szczytowa żeby przewlec agrafkę Nr 18, a nawet 22.

Zobacz obraz źródłowy

Po drugie, takie przeciskanie agrafki przez przelotki może spowodować uszkodzenie pierścienia.

Rada kompletnie bezsensowna.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakich agrafek używasz, to tylko mała sugestia, którą możesz wziąć pod uwagę, Jednego kija mam takiego, że po zakończeniu wędkowania mogę ściągnąć kołowrotek bez zrywania przyponu i schować kija do pokrowca. Przy innym muszę muszę odrywać przypon, co mnie wkurza. Dlatego miałbym to na uwadze przy doborze przelotki. Natomiast ryukon1975 wg mnie przedstawił ci sprawę najtrafniej. Czyli jak kupisz i założysz przelotkę, to nie zauważysz zmian i po 2 dniach zapomnisz o problemie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ajo1323 napisał:

(…) muszę muszę odrywać przypon, co mnie wkurza. (…)

Kup nożyczki do plecionki, wydatek niewielki, a nie będziesz musiał "zrywać"... :diabelek:

 

10 godzin temu, ajo1323 napisał:

(…) Jednego kija mam takiego, że po zakończeniu wędkowania mogę ściągnąć kołowrotek bez zrywania przyponu i schować kija do pokrowca. (…)

Jak musi być ta szczytowa przelotka, żeby ściągnąć przez nią kołowrotek... :o;):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość współczesnych wędzisk czy to do spinningu jak i spławika ma przelotki o bardzo małej średnicy. Większość przelotek nie tylko szczytowe. Dlatego należy zapomnieć o takich rzeczach jak przeciąganie przez nie czegokolwiek oprócz żyłki i plecionki.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...