Skocz do zawartości

Kołowrotek do ciężkiego feedera


Hubert Kopala
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co powiecie o tym kołowrotku 

https://allegro.pl/oferta/kolowrotek-sherman-pro-feeder-5000-flagman-9490257116

 

Jeżeli macie inne propozycje kołowrotka w podobnej cenie i gabarytach to piszcie.

Dodam że będzie służył przy Robinson stinger 3,9m/160g

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kołowrotek który wybrałeś waży 410 g a jego szpula ma pojemność żyłki 0,30 mm/130 m. Jest stanowczo za mały i za słaby by używać go przy zestawach do 160 g i tak mocnego wędziska. Kupić możesz ale szybko będziesz wymieniał na inny dlatego że ten się rozsypie. Szczególnie jeśli chcesz łowić w trudnych dla sprzętu warunkach wód bieżących. Zestaw będzie czasem stanowił bez mała połowę masy kołowrotka a to nie ciągnik rolniczy że da radę.

Szukałbym kołowrotka znacznie większego a co za tym idzie mocniejszego.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zgoła z drugiej strony.

Przy swoim feederze z cw 150 g posiadam kołowrotek Okuma Travertine TRB 45 i uważam, że jest za duży. Porządna, mocna konstrukcja ale zbyt duży i bynajmniej nie chodzi o ciężar, w końcu feedera nie trzyma się w rękach.

Hubert wybrałeś dobry kołowrotek ale ze zbyt małą szpulą. Jeśli zdecydowanie nie przewidujesz sumów to szukaj podobnego z pojemnością szpuli dla żyłki 0,35 co najmniej 150 m. Rzut na 50-60 m i reszta w zapasie w zupełności wystarczy. W końcu dla swojego wędziska przy obciążeniu od 100 g o silnych, dynamicznych rzutach można zapomnieć, pozostają silne ale płynne bo wędzisko może nie podołać.

Żyłka tak gruba gdyż musi wytrzymać wpierw rzut, w którym przeciążenie może dojść do 2G, czyli pozorne obciążenie podwoi się, a potem hol ryby lub choćby samo ściąganie zestawu, na którego będzie działał nurt rzeki. Na drugą szpulę, gdy będziesz łowił na stojącej wodzie, możesz spokojnie nawinąć żyłkę 0,25 i stosować obciążenie 40-60 g. Satysfaskcja gwarantowana. :) 

Jest też drugie wyjście.  Na ten wybrany kołowrotek zamiast żyłki nawiń plecionkę o odpowiedniej wytrzymałości ale nadal twierdzę, że jest zbyt duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kołowrotek nie ma małej szpuli. Tylko że to jest kołowrotek zrobiony typowo pod method feeder na łowiska komercyjne. Tylko że tam się łowi blisko i znacznie lżej jak 160 g. Używane żyłki też mają proporcjonalnie mniejsze średnice. Dlatego uważam że nie nadaje się do ciężkiego feedera. Tym bardziej że to nie jest jakiś szczyt techniki czyli made in Ukraina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ryukon1975 napisał:

Tym bardziej że to nie jest jakiś szczyt techniki czyli made in Ukraina.

Nie uważam, że za Bugiem żyją same głąby lub ludzie robiący wyłącznie przekręty. Ostatnio dość intensywnie obserwuję firmy ukraińskie i jestem pod niekłamanym wrażeniem. W niektórych aspektach wędkarstwa jesteśmy do nich "100 lat za murzynami" i nie zmienią tego żadne patriotyczne deklaracje. To co obecnie robią to wyroby, o których nasz rynek może tylko marzyć. U nas również jest bariera materialna i choćby ambitnie jakaś firma chciała rozpocząć produkcję to wpierw trafią ją podatki, potem układy "firm wiodących" mających monopol na rynku a na koniec brak wykształconych kierunkowo pracowników i mentalność ludzi - wszystkich. Pracownicy chcą zarabiać aby godnie żyć, co nie dziwi, ale szefowie chcą zarabiać od razu miliony. Cena końcowa nie ma prawa bytu na rynku.

Dekadę temu nastąpił przełom w ich przemyśle, co można zauważyć w naszym importowanym handlu. Skutecznie uzupełniają braki w naszym zniszczonym przez prywatyzację rynku. Nasi zamiast trzymać się utartych, skutecznych i chodliwych wzorców i wprowadzać nowe wzory zaczęli całkowicie naśladować zachodni chłam i mamy to co mamy. To co było dobre i schodziło na przysłowiowym "pniu" już nie istnieje za to mamy mnóstwo takiego samego badziewia pod różnymi nazwami i markami.

Co do materiałów, technologii i produkcji to też nas od dawna przewyższają, jeszcze za czasów PRL. Tak jak my mają dostęp do światowego rynku, technologii i narzędzi. Jedyne co ich ogranicza to bieda ale to nie znaczy, że robią jakiś totalny chłam. Prasy, formy odlewnicze, obrabiarki wszędzie działają tak samo. Wszystko zależy od mentalności ludzi, którzy wykonują swoją pracę. Spójrz na firmę Gutkiewicza. Odpowiednio zmotywowana załoga i wręcz błyskawicznie zajęli francuski rynek. Dlaczego nie miałoby to być na Ukrainie?

A Daiwa? Ich zakłady na Litwie, w Rumunii, Wietnamie, Szkocji, Chinach to produkują wyłącznie badziewie? Na pewno nie ale także na pewno dużo taniej. Ile to już było pisane o kołowrotkach Daiwa w cenie 200-300 pln - mnóstwo. Ja nadal uważam, że na pewno im dużo brakuje do tych z Malezji za 800 lub Japonii za 1200 ale decydują koszty produkcji zarówno surowców jak i wynagrodzeń pracowników. Jestem też przekonany, że projekty droższe są lepiej dopracowane i wykonane z lepszych materiałów, stąd mój sceptycyzm oraz przeświadczenie, że i tak są dwa razy droższe od produktów krajowych dystrybutorów. Przeświadczenie nie wzięło się znikąd gdyż dokładnie znam wyniki spotkania, wspólnego spotkania, z chińskim przedstawicielem producentów. Gdyby to była wiedza powszechna, to może dwóch, a na pewno jeden dystrybutor dawno by padł jako pazerna hiena.

Dla odmiany ostatnio dostałem link na stronę rosyjskiej firmy robiącej wyłącznie katuszki. Najtańsza i najprostsza kosztuje w przeliczeniu 100 pln, najdroższa, niewiele ciekawiej wyglądająca od najtańczej 400 pln.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie znam firmy Flagman. Jednak pierwsze co mi przyszło do głowy to że ich sprzęt jest tak ukraiński jak i Jaxona polski. Czyli wszystko made in China. Dlatego tak trochę przekornie napisałem made in Ukraina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...