Jump to content

Wędkowanie w Chorwacji


czoki1337
 Share

Recommended Posts

Witam
W tym roku wybieram się na wakacje do Chorwacji (wyspa Vir) i zastanawiam się czy wędkowanie z brzegu ma tam jakikolwiek sens, poszukuje informacji na wielu forach internetowych jednak ciężko znaleźć coś typowo na ten temat oraz żeby był to post z czasów teraźniejszych. Nie jestem żadnym zaawansowanym wędkarzem chce dla umilenia czasu posiedzieć z wędka nad woda. Czytałem ze przez dno jakie tam się znajduje ciężko będzie z zestawem gruntowym, myślicie ze spławik z większa gramatura nada się na tamte wody oraz czy jest sens tego wszystkiego?

Pozdrawiam

Edited by czoki1337
Link to comment
Share on other sites

Sztuczne przynęty i spinning? Może gruntówka z brzegu? Na pewno gdzieś w okolicy będą sklepy wędkarskie i tam będą wiedzieli co łowić i jak łowić.

Poza tym trzeba wiedzieć gdzie łowić i pora dnia ma znaczenie bo nie wszędzie będą ryby.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje za odpowiedz, rzeczywiście nie myślałem nad spinningiem jakieś gumy napewno znajdę myśle ze spróbuje jedna wędkę na spinning, a druga grunt Ew. Spławik 

Edited by czoki1337
Blad
Link to comment
Share on other sites

Łowienie w morzu na spławik wygląda trochę inaczej i będziesz potrzebował spławik morski. Na tym kończy się moja wiedza w tym zakresie.

Gdybym miał taki dylemat to spinning albo gruntówka. Sprawdź najpierw lokalne przepisy co wolno robić.

Link to comment
Share on other sites

Przejrzałem już sporo wpisów na różnych forach duza cześć ludzi jest za spiningiem, co do gruntu pisza ze jest to ryzyk fizyk nigdy nie wiesz na jakie dno natrafisz w miejscu w którym będziesz się znajdować. Zajadę jeszcze do pobliskiego sklepu wędkarskiego może w nim dowiem się trochę o tym wszystkim ;) jeszcze raz Dziekuje za podpowiedzi 

Link to comment
Share on other sites

W Chorwacji trzeba wykupić pozwolenie, jednodniowe kosztuje jakieś 150 kun (musisz mieć ze sobą swoją kartę wędkarską i legitymację członkowską z Polski, inaczej będzie sporo drożej). Możesz zaryzykować i połowić bez zezwolenia, kontrole są bardzo rzadkie, jednak jeśli będzie to kara to 1000 albo 1500 euro.

Jeśli chodzi o przepisy nad wodą, to bodajże 5kg to limit dzienny.

Miejscowi łowią głównie z gruntu (nawet pomiędzy kąpiącymi się więc dochodzi do sporów), na grunt to kalmary lub jakieś inne mięsko (raz gość chyba łowił na kosteczki sera). Nie wiem czy akurat w Chorwacji można łowić z marin, ale jeśli tak to proponowałbym spławik, bo mnóstwo małych belon można tam spotkać. Na spining nigdy tam nic nie złowiłem, ale to raczej przez pecha i brak doświadczenia.

Raz o 8-9 rano na plaży napłynęła ławica belon a za nimi 5-8 osobników Mahi Mahi, polowały razem jak orki. Widok dywanu belon wyskakujących na pół metra z wody to najpiękniejsze wspomnienie z Chorwacji.

Więc jeśli chcesz poświęcić jeden cały dzień na wędkowanie, to proponowałbym najpierw poszukać jakiegoś głębokiego dna (zwykle jest to przy falochronach lub jakichś innych betonowych brzegach). O świcie pójść na taką głęboką wodę i spiningować, potem koło 8 póki nie ma kąpiących się to porzucać z plaży. Potem już można na grunt i spławik przez cały dzień (nie z plaży). A wieczorem znów spining na głębokiej.

Połamania!

 

PS. Wygoogluj sobie gatunki trujące, żebyś wiedział jakich ryb nie dotykać ręką.

Edited by Gustaw Morawski
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...