Skocz do zawartości

Nęcenie w wędkarstwie karpiowym


PanDawid
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w tym roku chciałbym spróbować wędkarstwa karpiowego (dotychczas łowiłem na method feeder) i nie wiem jaką metodę nęcenie wybrać. No łódka zanętowa odpada, myślałem nad rakietą/pva. Mam stosunkowo ograniczony budżet, a do rakiety zanętowej chyba trzeba no inną wędkę, a o pva to wsm wiele nie wiem. Więc jako metodę wybrać? Jak rakietę to muszę kupować jeszcze jedną wędkę, do tego przeznaczoną? Czy dałoby radę nęcić karpiówką z powiedzmy 3.5lbs. Trochę w tym wszystkim nowy jeszcze jestem więc z góry dzięki za jakiekolwiek odpowiedzi;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jaka jest różnica (dla wędki) miedzy rakietą a ciężarkiem o podobnej wadze? No właśnie żadna więc rzucisz. Pva do nęcenia bym nie stosował bo szkoda budżetu. Osobiście nęciłbym z ręki lub procy a na dużym dystansie spombem. 

To wersja krótka. Teraz długa. Czym jest oznaczenie lbs? To oznaczenie ile funtów obciążenia musisz założyć na żyłkę aby szczytówka uginając się stworzyła kąt 90 stopni podnosząc ciężarek z ziemi. I masz jeszcze c.w. Uogólniając mając wędkę 3 lbs można przyjąć że c.w. wynosi około 60-110g (podają tak źródła internetowe) jednak jest to założenie bo wędki różnią się akcją, ugięciem ,materiałami wykonania czy konstrukcją. I stąd wynika że c.w. skuteczne ustalisz nad wodą ,bo jedna wędka lepiej zachowa się przy mniejszym obciążeniu a druga przy większym. Oczywiście na to jak się rzuca wpływa żyłka i przede wszystkim technika rzutu. Dlatego ty musisz sprawdzić czy na swoich wędkach, żyłkach, technice rzutu, sile rzucisz tak jak chcesz rakietą zanętową.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast rakiety proponuję użyć spomba. Mini czyli najmniejszym nęciłem wędką 3 lb ale to był Chub.
Zdecydowanie najprościej będzie użyć kobry i nęcić tylko kulkami. Moim zdaniem Ziarna i drobny pellet wabią drobnicę.

JKarp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...