Jump to content

Drgająca szczytówka


batu_han
 Share

Recommended Posts

Witam, posiadam pickera 2,7 m cw do 40 g, lecz nie mam szczytówki. Bede lowic na wodach stojacych, glownie wieksze leszcze i karasie. Posiadam same wedzisko, prosze o dobor do niej kolowrotka, zylki oraz szczytowki (jaki kolor). Poza tym beda mi potrzebne podpórki, jakiś link bym poprosił bo słyszałem ze musza byc one specjalne. Kolowrotek max 100 zl :)

Link to comment
Share on other sites

Weź wędzisko i idź z nim do sklepu, tam Ci dopasują szczytówkę. Różne szczytówki mogą różnić się minimalnie średnicą. Jak powiesz gdzie i jakie ryby chcesz łowić sprzedawca doradzi. To niewielkie koszty, możesz kupić 2-3 szt o różnej twardości.

Specjalne podpórki stosuje się gdy wędzisko ma stać prawie pionowo, np. w wodach płynących. Wtedy możesz użyć nawet kawałka rury pcv zaostrzonej z jednej strony. Na wodach stojących proponuję położyć wędzisko na dwóch zwykłych podpórkach równolegle do linii brzegowej.

Kołowrotek nada się każdy, który w opisie będzie informację o przydatności do lekkiego gruntu. Ciężko coś doradzić ale przejrzyj ofertę Okumy i Jaxona.

 

Dużo informacji znajdziesz w tym poradniku.

Link to comment
Share on other sites

czy Mikado Mikazuki 4006 fd nada się do tej metody?

 

Kołowrotek przez producenta określony jako spiningowy, mi wygląda na matchowy  ;) . Na początek będzie musiał wystarczyć jeżeli nie masz nic innego, chociaż sam poszukałbym czegoś o większej szpuli, ta może mieć za małą pojemność jeśli będziesz musiał nawinąć grubszą żyłkę.

Zylke polecisz jakas niedroga ale dobra srednicy 0,22?

 

Może coś od Dragona ???

Link to comment
Share on other sites

moze shimano alivio 3000?

 

Będzie Ok. Chociąz obejrzałbym się za czymś ciut większym.

 

ŻYŁKA DRAGON MAXIMA MATCH&FEEDER 0.23mm bedzie ok?

 

Będzie OK.

Link to comment
Share on other sites

Batu_han,istotą tej metody jest obserwacja szczytówki. Zapomnij o dzwoneczkach i innych udziwnieniach. Zwłaszcza że jest to delikatny picker. Jak napisał Szymonx, wystarczą Ci dwie

zwykle podpórki. A nawet jedna, wtedy dolnik opierasz na udzie. Też uważam że że żyłka 0,22mm przy delikatnym pickerze, to nieco za grubo, Mogłaby być o dwa a nawet cztery oczka cieńsza. Bo może się okazać że wędka będzie najsłabszym elementem zestawu, a czym to grozi, chyba nie muszę pisać.

Link to comment
Share on other sites

nie ma sprawy. zmieniam na 0.20. ok dolnik na 1 podporce a w ktorym miejsu szczytowke polozyc na drugiej podporce tak aby prawidlowo pokazywala brania? a jesli bede wedkowal jedna wedka na ds a jedna na splawik to nie lepiej miec dzwoneczka na szczytowce? macie jeszcze jakies dla poczatkujacego drgajacego? :D

Link to comment
Share on other sites

Batu masz feeder cw 40g. Zapewne założysz sprężynę zanętową bez dociążenia ale sama zanęta będzie już dociążeniem. Z praktyki wiem, że więcej jak 25g nawilżonej gotowej zanęty się nie upcha, więc żyłka może byc spokojnie 0,18. Nie osłabi to aż tak zestawu a pozwoli uzyskać dodatkowe 10-15% odległości rzutu w porównaniu z żyłką 0,20.

Jakiekolwiek zaciski na szczytówkę z dzwonkami lub tylko pod świetlik odpuść sobie. Wbrew pozorom to dość delikatny element a przesztywnienie na jakiejkolwiek długości może nie być dla niego zdrowe.

Jeśli już koniecznie będziesz łowił feederem w nocy potrzebujesz sygnalizatora w postaci świetlika. Najlepsze mocowanie jakie znam to zwykła wąska taśma bezbarwna. Owijasz delikatnie w dolnej części świetlik ze dwa razy potem do szczytówki tylko dwa razy i też nie na siłę i gotowe. Mocowania zatrzaskowe lub zaciskowe w przypadku niezauważenia oplątania na nich żyłki, potrafią narobić szkód i zepsuć nie tylko wędzisko ale całe wędkowanie. Taśma zostanie jedynie ścięta przez żyłkę jak nożem a wędzisko będzie całe. Stracisz tylko świetlik.

Już z dzesięć lat temu reguła kolorów przestała obowiązywać. Masówka zrobiłe swoje i początkowe "normy" zdezaktualizowały się. Obecnie każdy producent stosuje kolory jakie mu się podobają lub są dostępne. :) Aby sprawdzić jakie jest ugięcie danej szczytówki lub kilku, co zalecam, należy:

- weź kilka szczytówek do ręki

- chwyć je wszystkie dwoma palcami (kciuk i wskazujący są odpowiednie) za szczytową przelotkę

- popatrz jak się uginają końcówki szczytówek pod własnym obciążeniem.

Po takim badaniu już nie będziesz miał problemu z określeniem sztywności szczytówek i dopasujesz sobie do zestawu wedle potrzeb. W praktyce wygląda to tak, że szczytówka tak trzymana, jeśli się ugnie minimalnie tzn o 0,5-1,0cm może wytrzymać co najmniej 100g. Pamiętaj tylko, że wędzisko tyle nie wytrzyma. :) I jeszcze jedno. Łatwo rozpoznać z czego wykonana jest szczytówka. Jeśli końcówka, ta co ją obsadzasz w niższej części wędziska, ma jasny kolor, to wykonana jest z włókna szklanego. Jeśli jest czarna, to wykonana jest z włókien węglowych. Tak się składa, że węglowe są do największych obciążeń.

Aha. Nigdy, ale to nigdy nie opierasz na podpórce wędziska na szczytówce. Dolne podparcie jest na dolniku a górne, o ile warunki na to pozwalają, na jego 2/3 długości. Dla feedera najlepszym punktem podparcia jest 10-15cm poniżej łączenia środkowego składu i samej szczytówki.

Link to comment
Share on other sites

Stanowczo odradzał bym Ci, jednoczesne pickerem i spławikówką. Nie będziesz dostatecznie kontrolował ani jednej,ani drugiej wędki i wiele brań Ci "ucieknie". A ból szyi po wielogodzinnym łowieniu i ciągłym kręceniu głową jest nieunikniony. Wiem to z autopsji. A zakładanie dzwoneczka jest niewskazane, co przekonująco wyjaśnił Docio. Podejrzewam że Twój picker jest wykonany z kompozytu, więc szczytówkę dobierz koniecznie z pełnego włókna, która dobrze współgra z tego rodzaju wędkami.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...