Skocz do zawartości

problem z wyborem - amator feederów


DanoBKS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako ze połapuje sobie rybki amatorsko i dla przyjemnosci postanowilem wbic sie troche glebiej w jakis lepszy sprzet i przezucenie sie na połów z gruntu... już za dzieciaka mi to sie podobało ale można sobie wyobrazić jak to wygladalo zwykła wędka naciagnieta żyłka i wyczekiwanie - w sumienie nie wiem czy wtedy wlasnie nie złowił swojego najwiekszego leszcza na rzecze.... ale przejde do konkretów od dłuzszego czasu czytam tematy a nawet mecze jednego Pana z forum na priv;)
w tym roku nastawiam sie przewaznie tylko na połów z gruntu - zezwolenie na jedno jezioro bo najabrdziej mi odpowiada Selment Wielki (mazury koło Ełku)
zamierzam kupic coś o długości 3,6 m  ciezar wyrzutu mysle do 120g mi wystarczy w sumie nawet nie wiem jak to do siebie dobierac.... chce także zeby ten sprzet mi służył na nocki na wegorza bo lubie siedziec po nocy sam w lesie/na plazy
kolega mi doradził coś takiego
Mikado Tsubame feeder 345/120
Konger Spirado Feeder 3,60/120g
a Wasz znajomy z forum cos Kongera z serii VEGA

do tego chce kupić kołowrotek i tak poki co nastawiony jestem na jakis z wolnym biegiem (wydaje mi sie ze pomoże przy połowie wegorza)

z checia poczytam Wasze rady a take odpowiem na jakies pytanka a za pomoc bede bardzo wdzieczny...
pozdrawiam Daniel

 

 

ps dodam ze nie zamierzam łowić zadnych karpii :P jakies liny leszcze płocie i nie ryby po 10 kilo ;)

Edytowane przez wind
edycja linków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, myslę, że nie potrzebujesz aż takiego c.w., myślę, ze do 60-80g wystarczy. Ten kijek od Mikado to nowość i ciężko będzie znaleźć jakieś miarodajne opinie o nim. A jeżeli @woldi proponuje Vege to wie co mówi ;).

Sam używam Mikado Golden Lion cw do100g ale to inna półka, niż ta, nad którą się zastanawiasz. I jeszcze pytanie, te zasiadki na plaży to nad jeziorem, czy raczej plaża morska ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, myslę, że nie potrzebujesz aż takiego c.w., myślę, ze do 60-80g wystarczy. Ten kijek od Mikado to nowość i ciężko będzie znaleźć jakieś miarodajne opinie o nim. A jeżeli @woldi proponuje Vege to wie co mówi ;).

eh.. no wlasnie dokladnie nie jestem pewien do czego i jaki te CW ma wpływ na połów... chodzi o cieżar jaki jest w stanie wyrzucić bez problemow? czy jak ? :)

bo np zaloze koszyk 20-30 gram dodam do niego zanete niemam zielonego pojecia ile tam wejdzie 30g? to już jakies 50-60 g ale co to ma wspolnego jeszcze z połowem jesli ktoś mogłby mi wyjaśnic.. ;)

sorki nie odp na pytanie -

te miejsca to bardziej takie plażowe cos w stylu

foto

foto2

Edytowane przez wind
edycja linków. pierwszy link usunięty - nie działa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał Wind feeder 60-80g w zupełności wystarczy. Koszyczki/sprężyny występują w kilku rodzajach a każdy może być z dociążeniem lub bez niego. Na rynku spotkałem trzy zasadnicze wielkości koszyczków, małe, standardowe i duże. W tych trzech rozmiarach spotkałem tylko okrągłe i kwadratowe, trójkątne i o prześwicie prostokąta tylko standardowe. Do standardowego koszyczka mieści się ok. 25g namoczonej zanęty, wszystko zależy od jej ugniecenia. W wodzie stojącej o wiele skuteczniej grubą zanętę z ziarnami uwalnia sprężyna. Z drobną pracującą mocno zanętą nie ma większego problemu, zasadniczo.

Co do wędzisk słyszałem, że seria Vega Kongera wcale nie jest zła. Zyskała już dobrą opinię. Podobnie seria Aviator, którą również sobie chwalą wędkarze.

CW wędziska to określony przez producenta parametr określający ciężar z którym już wędzisko pracuje (to dolny) oraz dopuszczalny (ten górny) aby wędzisko przy rzucie się nie złamało. Bierze się to pod uwagę przy montowaniu zestawów i głównie dotyczy zestawów spławikowych. Przy wędziskach  gruntowych zasadniczo interesuje tylko górna wartość.

Ciężar zestawu gruntowego to ciężar koszyczka + ciężar zanęty, czasem też trzeba doliczyć przynętę gdy np łowi się na trupka, a wszystko potocznie nazywa się obciążeniem, tak dla ułatwienia. Wielkość obciążenia jest istotna dla wędziska nie tylko aby jego nie złamać lecz głównie aby uzyskać z jego sprężystości maksimum energi dla rzutu. Dopasowanie tych czynników powoduje, ze mamy możliwość zarzucania zestawu na największe odległości. Są różne szkoły i poglądy w tym doborze i tak naprawdę wszystko jest subiektywne, gdyż zależy głównie od wędkarza, jego siły włożonej w rzut oraz przekonania o prawidłowości zestawu. W moim konkretnie przypadku sprawdza się to, że nigdy nie przekraczam wielkości obciążenia niż 2/3 cw wędziska a najdalsze rzuty wykonuję obciążeniem 60g. Jak jednak wspomniałem jest to subiektywne, gdyż na odległość rzutu, oprócz wymienionych wcześniej czynników, ma również wpływ wędzisko, jego konstrukcja, grubość żyłki, wielkość i rodzaj przelotek, kołowrotek, właściwe nawinięcie żyłki na szpulę, a nawet wiatr. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooo prosze dziękować! naprawdę dużo mi rozjaśniłeś temat :)
aa może mi ktoś jeszcze cos doradzić z kołowrotkiem do feedera 60-80 gram bo na poczatek zdecyduje sie na to mo mi radzicie;)
dziś obskoczę parę wędkarskich i będę szukał




jednak u mnie w miescie jest ragedia... myslalem ze na allegro sie przeplaca juz teraz ale sa 4-5 wedkarskich
w jednym spotkalem sie z kolowrotkiem co kosztuje na allegro nowy 80zl a u nich 250 zl boze...
a co wedzisk to tez tragedia w tych sklepach mialem tylko 3 feedery i to do 100g :/

ten kołowrotek u mnie kosztuje 249 zł -.-
SHIMANO HYPERLOOP 2500 RB

Edytowane przez hege
edycja linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość woldi

Ja bez zastanowienia brałbym do 100-120g. Kupując do 60g. na wadze sprzętu dużo nie zyskasz, delikatności praktycznie wcale, ale za to na mocy stracisz tyle, że w pewnych momentach zaczniesz przeklinać ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, jeśli nie będziesz łowić na rzekach, kup do 60 g. Od siebie mogę polecić:DAIWA MEGAFORCE TELE 420/60g Ja spokojnie rzucam takim wędziskiem z koszyczkiem 10-20 g na  50 metrów. Nadaję również się na żywca, trupka. Jest uniwersalna jesli chodzi o jeziora. Nie bedziesz lowic ze stanowiska gdzie sa zarosla oraz drzewa wiec dlugosc jest dobra. 

Edytowane przez hege
edycja linku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za propozycje ale tez wydaje mi sie ze teleskop odpada:)
jedyny ciekawy kij jaki znalazłem u siebie w miescie na dzien dzisiejszy to
cos takiego
Shimano Vengeance Feeder
i ten model M (srodkowy) i chyba w miare rozsadnej cenie 240 zł
co o tym myślicie? :)

Edytowane przez wind
edycja linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję taką zasadę, że jeśli łowie karasie, liny itp. to mam teleskopy, bo sa to zasiadki krotkie, przyjezdzam na lowisko i po chwili mam zarzucone zestawy, nie musze ich kostruowac nad woda. Wiadomo ze na karpia jest lepszy 2 sklad, ale to sa dlugie zasiadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość woldi

Od długości zasiadki uzależniasz ilość składów wędziska? Ciekawa zasada :D :D :D

mam teleskopy, bo sa to zasiadki krotkie, przyjezdzam na lowisko i po chwili mam zarzucone zestawy,

...a jak weźmie co większego i zerwiesz rybę będziesz psioczył, że żyłka do dupy czy coś w tym stylu, a po prawdzie nie dbasz o jakość zestawu końcowego, który jest cholernie ważnym elementem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ozet

Jeżeli feedery Vengeance są tak mocne jak spiningi z tej serii,to warto wziąć pod uwagę zakup tej wędki.Gdzieś przeczytałem że spiningi z tej serii są w normalnym użytkowaniu praktycznie nie do złamania.Postanowiłem to sprawdzić na spinie Vengeance 270H cw.20-50g.Tak na sucho,przed domem.Na kołowrotku Nexave 4000FB,plecionka 0,23mm przywiązana do słupka.Kolega był testerem,aby mi nie było szkoda własnego kija.Po wygięciu spina w głęboką parabolę,ręce kolegi zaczęły drżeć i w tym momencie je...,znaczy się puściła blokada biegu wstecznego w Nexave.Kolega poleciał na plecy,ale jako że było to łączce nic mu się nie stało.Ja później przez 2 godziny ustawiałem wałeczki i sprężynki blokady w kołowrotku.A spin Vengeance podczas tej próby nawet nie jęknął.Morał tej przydługiej opowiastki jest taki,wędziska z serii Vengeance,a napewno spiningi są bardzo wytrzymałe i zniosą duże przeciążenia.W praktyce ów spin sprawdził się na sumach w zakresie 8-15kg i czułem w nim spory zapas mocy,mimo stosunkowo niedużego cw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woldi, oczywiście. Teleskopu są poręczne, łatwe do transportu, i nie zgodzę się że na wędkę typu tego Daiwa co pokazałem, nie wyholujesz lina, karasia, leszcza, które mają rekordową wielkość. Wszystkie tego typu ryby to wędzisko jest w stanie spokojnie przetrwać. Problem jest z karpiami oraz amurami, chociaż takie do 6-7 kg z dobrze ustawionym hamulcem, żyłką oraz minimalnym doświadczeniem spokojnie zobaczysz w swoim podbieraku. Jeśli byśmy mieli tak myśleć o tej rybie, to na płotki powinniśmy mieć sprzęt karpiowy bo jest możliwość brania większej ryby. Ile to ja już ryb straciłem, i to na bacie, i na teleskopie, takie jest wędkarstwo, hol powinien być finezyjny a nie siłowy, ryba musi mieć szansę.Nie wyobrażam sobie zasiadek co 2 dni, na których muszę minimum dwa razy składać wędzisko oraz robić zestaw. Tracę czas, który mógłbym przeznaczyć na to co lubimy najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ozet

Albinotrout,masz ode mnie punkt na dobry początek,bo Twoje podejście, jest dość bliskie mojemu pojmowaniu wędkarstwa.

Edytowane przez Ozet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość woldi

i nie zgodzę się że na wędkę typu tego Daiwa co pokazałem, nie wyholujesz lina, karasia, leszcza, które mają rekordową wielkość

A gdzie ja niby tak napisałem? Oczywiście, że wyholujesz, także dużego karpia czy amura przy pewnej wprawie, a chodziło mi o defekty zestawu końcowego, które mogą spotkać wędkarza czyli np. przetarta żyłka. Jeśli jednak ktoś prosi o rade w doborze sprzętu to nigdy nie polecę teleskopu, bo zawsze będzie gorszym rozwiązaniem niż tego samego typu skład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...