Skocz do zawartości

Okoń jesienią.


dell84
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dopiero zaczynam swoją przygodę z jesiennym spiningiem. Chciałbym prosić o poradę dot. techniki prowadzenia i rodzaju dobrania przynęty na okonia. Na początek może opiszę łowisko: duże, głębokie jezioro (po 1 m od razu schodzi na głębokość 80 cm), z ciemną wodą, dno ciemne pokryte liśćmi które spadają o tej porze z drzew. W tym zbiorniku występuje tylko okoń i szczupak. Ja łowię stojąc przy brzegu (nie posiadam łódki). Do tej pory łowiłem w ten sposób, że zakładałem twistera 4-5 cm na główkę 4g i zarzucałem ściągając z podbiciem, przy dnie, lub szybszym albo wolniejszym tempem. Ostatnio uderzenie miałem na różowego twistera, próbowałem twiserem z motor oil, żołtym, białym, zielonym, pomarańczowym z brokatami i bez, nawet ostatnio wyczytałem na forum, że przy zbiorniku z ciemną wodą lepiej zastosować obrotówkę bo ryby bardziej reagują na dźwięk ale nic to nie dało. Podczas ostatnich wypadów miałem 2,3 razy "odprowadzenie" przynęty na różowego twistera poza tym nic.

 

Jaką proponujecie metodę prowadzenia oraz rodzaj przynęty?. Temat nie jest łatwy bo jezioro jest ciężko dostępne dużo drzew i gałęzi z brzegu + od razu jest głęboko wchodząc do wody więc trzeba uważać.

 

Dodam, że ryby jest sporo ponieważ wcześniej wyciągałem tam okonie z gruntu i na spławik a teraz chce zacząć pobawić się spiningiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technika wydaje się dobra - pokombinuj moze z długością opadu i wielkoscią przynęt...może okonie nie są za duże i tylko podszczypują ogonki....moze daj wieksza główke co spowoduje agresywniejszy opda czasami szybkie prowadzenia prowokuje okonie do ataku. Powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bartku. Czyli pozostać przy wielkości twistera tylko większą główkę do np. 6g? A co myślisz o tym:

 zastanawiam się nad kupnem podobnego kopyta i "podrasowanie".

 

Na większego twistera i kopyto też próbowałem ale nie było uderzenia. Może się mylę ale wydaje mi się, że jest jakiś mały detal który wpłynie na branie. Może pora dnia, 2 dni temu próbowałem od godz. 13 do 18, podobnie jak tydzień temu - oba dni były słoneczne. Czy jesienią okonie lepiej biorą z rana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrasuję jakieś kopyto na kolejną wyprawę w następną środę, może tym razem się uda. Planuję wyruszyć na okonia już z rana. Jestem ciekawy czy okonie teraz lepiej żerują, czy będą bardziej intensywniej jak zaczną się pierwsze przymrozki? 

 

Ciekawi mnie czym najbardziej w takim zbiorniku na który jeżdżę pożywia się okoń, skoro z ryb występuje tam tylko okoń i szczupak. Ciekawe jak sprawiłby przynęta w kształcie jakiegoś małego żuczka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jezioro ma jakąś oficjalną nazwę?Zaintrygowało mnie to,że występuje tam rzekomo tylko okoń i szczupak,w co nie wierzę.Ale jeżeli rzeczywiście tak by było,spróbuj łowić na różnokolorowe imitacje raków i woblerki stylizowane na okonka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jutro wybieram się do wędkarskiego po twisterki i kopyta. Planuję pomalować główki jigowe na czerwono, z żółtą plamką. W środę rano planuje wypad i zobaczymy czy coś zdziałam. Jezioro nazywa ma nazwę czarne i ślepe, ponieważ oba są połączone przesmykiem szerokości 20-30 metrów.

 

W załączniku jest mapka z jeziorem i zaznaczonym miejscami gdzie miałem bicie, teraz planuję iść bardziej na prawą stronę łowiska.

czarne.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem tylko przyłów szczupaka, który zerwał się 3 metry od brzegu. Wziął na 3,5 cm różowego twistera z pomalowaną na czerwono główką, uderzenie było po pierwszym poderwaniu twistera od dna, dodam że zestaw dociążyłem małą ołowiową kulkę 50 cm od przynęty. Poza mną na jeziorze były 2 osoby i jednej udało się docholować na brzeg szczupaka, ale nikt nie miał brań okonia. Kolejny wypad planuję w tą sobotę może będzie ciekawiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobotni w mroźny poranek zakończył się złowieniem 2 okoni, rybki jako moje pierwsze na spining trafiły do wody (zdjęcie w załączniku), kolejny raz niech przyjdą z kolegami;-). Tego dnia nie działały sposoby na kopyta, twistery i małą blaszkę 2 z czerwonymi dodatkami, dzień wcześniej zakupiłem małego raczka i gdy wyczerpały mi się wszelkie pomysły na prowadzenie i przynętę to spróbowałem na niego, po kilku rzutach były pierwsze brania;-) niestety jak trafiłem zaczep i raczek został w wodzie to brania się skończyły. Jutro pojadę do wędkarskiego zaopatrzyć się w kilka raczków. 

 

Zastanawiam się do kiedy można łowić okonie z brzegu na spining? Spotkałem sąsiada na tym wypadzie i on jeździ na to jeziorko od 2005 r powiedział mi, że teraz na tym łowisku to już nie bardzo na spining, on łowił z gruntu niestety jak on zaczynał łowienie ja kończyłem więc muszę zapytać jakie były jego efekty wypadu. Ja już nałowiłem się z gruntu i lepiej kręci mnie spining - wolę pokombinować i szukać ryby;-) Poza mną tego dnia spiningowały jeszcze 3 osoby ale nie widziałem aby ktoś coś wyciągnął. Po tym wypadzie stwierdziłem, że nie ma reguły na wielkość przynęty, ostatnio na paprocha przecież wziął mi szczupak, który wypiął się przy brzegu, a teraz złapałem okonie na stosunkowo dużego raczka 5 cm. 

 

Przynęty prowadziłem w ten sposób, że co jakiś czas kładłem ją na dnie i podciągałem, na kopyta i twistery prowadziłem skokami, a po wyrzuceniu czekałem 20 sekund i wtedy zaczynałem prowadzenie po zbliżeniu się przynęty do dna. Blaszkę prowadziłem szybko, raz wolniej raz szybciej.

post-1746-0-44278400-1382355254_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje !!! Wytrwałość i kombinowanie popłaca - piękny okoń :)

Faktycznie czasem lepiej używać wiekszych przynę - ja specjanie nie przepadam za paprochami.

Na sobotnim wypadzie na okonia sprawdzało mi sie kopytko 7,5cm zielone z brokatem, brania były agresywne, a guma praktycznie połykana w całości.

Pozdrawiam i życzę 40staka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki;-) w tym sezonie planuję upolować jakiegoś szczupłego, ale najbliższe wypady będą możliwe na początku listopada i zastanawiam się czy będzie szansa na złapanie, ponieważ łowię z brzegu a ryba może pójść na głębsze wody jak będzie robiło się coraz zimniej.

 

A wy do jakiego czasu spinningujecie? chodzi mi o min. temperaturę powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wy do jakiego czasu spinningujecie? chodzi mi o min. temperaturę powietrza. 

 

 

Co prawda spininguję z łodzi ale staram się łowić okonie nawet w grudniu.

Dla mnie najsilniejsze, najwaleczniejsze okonie są latem ale najcięższe i największe późną jesienią, zimą.

 

Jeżeli lód nie skuje Martwej Wisły łowię je także w grudniu, przy dodatnich temperaturach.

Bywa, że przelotki marzną ale to chwila zamoczenia w wodzie i lód odpuszcza.

Edytowane przez grzybek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale bym się nie zdziwił,gdyby okazało się że Woldi jeździ tam,do Wierzchucenszczcze Lase,polować na swoje dzikie karpie.Łukasz,szukaj okoni w okolicach tego przesmyku między Czarnym a Ślepym,z jednej lub drugiej strony,o ile oczywiście wolno Ci łowić na obu.Co do szczupaka,mam podobne doświadczenia jak Woldi.W takich miejscach,pośród obumarłego zielska,gromadzi się "latosi"narybek,więc w pobliżu zawsze czają się drapieżniki.Okonie możesz skutecznie łowić cały rok,zresztą napisał o tym Grzybek,nic dodać nic ująć.Spróbuj różnej kolorystyki i wielkości tych raczków.Po położeniu na dno,podciągaj je szczytówką spina,tak na ok.0,5m i przerwa na 3-5sekund,wybierz luz i od nowa.Czasem dobre są nieznaczne skoki,powiedzmy na 20 cm od dna.Połamania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu, gdzie łowię jest trochę inaczej.

Co roku mamy dopływ "świeżej krwi"

 

W delcie Wisły i Nogatu (kiedyś więcej wody płynęło Nogatem) mamy bezpośrednie połączenie z Zatoką Gdańską.

 

Na przełomie lata wpływają z morskiej wody drapieżniki - przede wszystkim okoń, sandacz, troć...

Woda w kanałach Martwej i Śmiałej Wisły jest lekko słonawa i dobrze służy rybom.

Jest sporo stanowisk, gdzie mogą się ukryć, żerować, przezimować i odbyć tarło.

 

Ryby rozpływają się po kanałach i rzekach i można je tu połowić.

Są już wypasione, ciężkie, duże.

Okonie wpływające do Martwej Wisły oprócz narybku mają sporo krewetki do wyżarcia a to bardzo pożywny i łatwy pokarm.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po sobotnim wypadzie i zdobyciu kilku doświadczeń na spiningu oraz poznaniu łowiska mogę tym razem pochwalić się co prawda małym ale walecznym szczupakiem;-). Miał wymiar ale postanowiłem go wypuścić. 

Wziął na 3,5 zielono-czarne kopyto na główce 4 g. Z tego co udało mi się zauważyć, że im bliżej zimy tym rybki zaczynają mocniej gryźć i raczej biorą na przynęty w bardziej stonowanych kolorach. Ponadto stwierdzam, że dopiero po dobrym poznaniu łowiska można zacząć coś łowić i poczuć zabawę z rybą.

post-1746-0-82116300-1384771163_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jesienią stosowałem raczki na jezioro ;) mówią, że na wody morskie się nadają, a jadnak nie tylko, nieźle wabią okonie, które np. nauczone są widoku innych gumek standardowych. Zgadzam się z w/w kimś raczki polecam ;) jesienią, genicjan i herbata z pieprzem na jesień ;)

Ładny esox ;) no no, mi na blaszki imitacje szczupaka takie wpadają, chyba ta blaszka ma coś z szczupaka dzieciaka, że ją pukają ;) kopyto żadko, wolę metal ;) spróbój z wahadłówką teraz na szczupaka ;) klasyki polecam i z folią kolorową inne blaszki.

edit: posty można edytować, pisanie jednego pod drugim nie ma sensu. wind

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...