Jump to content

Żyłka nietonąca


BamboTM
 Share

Recommended Posts

Witam,

ostatnio często jeżdżę na pewno łowisko w którym jest masa szczupaka ale jeszcze więcej zaczepów (jest to zapadlisko w lesie).

Czar goryczy przelał się dziś ponieważ po braniu szczupaka zacinam, zaczynam ściągać a żyłka zaplątała się w jakiś korzeń i niestety zerwałem zestaw z rybą na haku(wczoraj identyczny przypadek) po 2 godzinach zobaczyłem jak wychodzi spławik siedzi na nim uwiązana i męcząca się ryba....

Wpadłem na pomysł by kupić żyłkę pływającą która na pewno w znacznym stopniu zwiększyło by skuteczność połowów i ograniczyło cierpienie ryb które w 90% i tak trafiają do wody....

Słyszałem coś o smarowaniu wazelina ale wolałbym gotową żyłkę...

Podobno też wszystkie plecionki są nietonące i nie wiem czy to prawda bo nigdy nie miałem z nimi do czynienia....

Link to comment
Share on other sites

Prosta sprawa, żyłki tonące się odtłuszcza, a pływające natłuszcza. Nasącz kawałek szmatki oliwą jadalną i nawijając żyłkę na szpulę przepuść ją przez tą szmatkę. Ale nie jest to długotrwałe podobnie, jak z tonącą. Co jakiś czas zabieg trzeba powtarzać - z odtłuszczaniem tonącej również. 

Link to comment
Share on other sites

Podobno też wszystkie plecionki są nietonące i nie wiem czy to prawda bo nigdy nie miałem z nimi do czynienia....

 

Plecionki generalnie są nietonące.

Własne linki, nawinięte na szpule czasem pryskam silikonem w aerozolu.

Wydłuża to żywotność linki przez mniejsze tarcie po rantach szpuli kołowrotka i przelotkach.

Plecionka mniej mechaci się, niszczy.

 

Na tak zakrzaczonym łowisku nie wiele to pomoże.

Musiałbyś łeb zaczepionej ryby trzymać non stop na powierzchni wody.

Szczupak bez problemu przecina plecionkę zębami.

Ta linka również nie jest odporna na przetarcia na jakichkolwiek konarach, korzeniach, skałach.

Link to comment
Share on other sites

Bambo,stosowanie tonących żyłek w metodzie żywcowej,to istne nieporozumienie.Z oczywistych względów o czym sam się przekonałeś.Jeżeli w sklepie sprzedawca/sprzedawczyni są dość surowi,i ni w ząb nie udzielą Ci porady,kieruj się kolorystyką żyłek.Jasne,przezroczyste(clear),jasnozielone,niebieskie,szare,z wielkim prawdopodobieństwem będą pływające.Brązowe,czarne,żyłki tonące,świetne do metod gruntowych.

Link to comment
Share on other sites

Oho, pora na nieco teorii żyłki. :)

Wszystkie żyłki są tonące gdyż poliamid, z którego są wykonane, ma gęstość sporo większą od wody. Na powierzchni utrzymuje je jedynie napięcie powierzchniowe wody, które jest dla powierzchni żyłki albo go nie ma. Żyłka, każda nówka, wykorzystuje w pełni te napięcie dopóki się nie zabrudzi. Dokładne umycie żyłki jest niemal niemożliwe gdyż sporo czynników chemicznych z wody i powietrza łączy się z powierzchnią żyłki bezpowrotnie, a nad wodą wręcz nierealne. Realne natomiast jest wymuszenie aby powierzchnia żyłki lepiej lub słabiej wykorzystywała napięcie powierzchniowe wody i o tym pisał już Jotes.

A na koniec. Już w latach 90-tych dostępne były procesy obróbki powierzchni żyłki aby była bardziej lub mniej tonąca. Pojawiły się też te nazwy w opisach jako żyłki dedykowane. Po serii procesów reklamacyjnych opisy te zniknęły bezpowrotnie u producentów a to co możemy przeczytać na szpulach przeróżnych żyłek w języku polskim, to jedynie radosna twórczość naszych dystrybutorów.

Nie jest najmniejszym problemem aby nasze forum zakupiło większą ilość żyłki od hurtowni producenta, przekonfekcjonowało ją na inne szpule i nakleiło własne, samodzielnie lub nie opracowane naklejki z treścią dowolną. Jedyny problem to odpowiednia działalność gospodarcza ale jestem przekonany, że jak by było trzeba, to kilku użytkowników pomogłoby z tym problemem. :) To nie bzdura. W Wawie jest sklep wędkarskich prowadzony przez braci, którzy mają "własną" żyłkę. :D

 

O i na koniec. Jeszcze kilka lat temu, nie wiem jak jest obecnie, na świecie były tylko cztery fabryki, które zaopatrywały cały światowy rynek wędkarski.

Edited by Docio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...