Jump to content

Szczupak w środowisku naturalnym

szczupaczysko
 Share

Recommended Posts

Garść filmów pokazujących szczupaki i ich zachowanie widziane spod wody. Wszystkie filmy zostały wykonane podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu - bez użyciu butli do nurkowania. Najlepiej oglądać je w w najwyższej jakości (jeśli sprzęt tylko obsłuży), ze względu na refleksy świetlne, z którymi Youtube sobie nie radzi w niższych rozdzielczościach. W części filmów są  zamieszczone opisy, lecz są one przeważnie dość lakoniczne. Bardziej obszerne komentarze obserwacji, także pod kątem informacji dla wędkarzy jeżeli są to są umieszczone w opisach pod filmami już na kanale Youtube.

Garść pięknych filmów mojego znajomego, który specjalizuje sie w podglądaniu i filmowaniu szczupaków i sumów:

Z jeziora Trześniowskiego:

Ciąg dalszy filmów ze szczupakami (bo w jednym poście nie da się 'odpalić' więcej odtwarzaczy.) Także i te filmy zostały wykonane podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu - bez użyciu butli do nurkowania. Najlepiej oglądać je w w najwyższej jakości (jeśli sprzęt tylko obsłuży), ze względu na refleksy świetlne, z którymi Youtube sobie nie radzi w niższych rozdzielczościach.

Marcowe szczupaki na trzcinowisku sfilmowane przez innego z moich znajomych:

I inny jego piękny film pokazujący szczupaki w lecie (sierpień)
https://www.youtube.com/watch?v=Z2Nx4idOYf0

Ładna sztuka w zalanym kamieniołomie:

Film zrobiony przeze mnie w połowie wrzesnia na głębokości 10 metrów w odległości około 500 metrów od najbliższego brzegu. W roli głównej zębata 'metrówka'.

Film zrobiony przeze mnie wczesną wiosną, pokazujący zdolności maskujące szczupaków:

Najedzony, odpoczywający w trzcinach. Zrobiony przeze mnie na górce pośrodku dużego jeziora:

Duży szczupak, który znalazł mnie sam - pilując swojego rewiru:

Wszyscy chyba zaniemówili i tak trwają w oczarowaniu widokami. Podziwiam i ja piękne kaczodzioby, kolory i światła. Przeżywałem te podwodne wyprawy również i ja za młodu, ale filmowanie i podwodne foto było wtedy nieosiągalnym sprzętem " profi".

A zaczęło się od tego, że będąc małym brzdącem wszedłem do jeziora za braćmi którzy się kąpali. Przewróciła mnie fala do góry nogami i zobaczyłem czarowny podwodny świat pełen soczystych barw i drgających promieni słońca. Obraz ten utkwił w mej pamięci na zawsze. Dziiękuję za piękne a również pouczające chwile !!!

• 4 weeks later...

Kamera kamerze nierówna, tym bardziej gdy pada nic nie precyzujące słowo "wystarczająca" dla odczuć przyszłego użytkownika. Można zacząć od półprofesjonalnego sprzętu dla płetwonurków, poprzez "profesjonalne" kamery wędkarskie i sprzęt podstawowy do podglądania ryb, a skończyć na obudowach wodoszczelnych dla zwykłych kamer i aparatów fotograficznych, które obecnie też umieją robić filmy. Dodatkowo w innych niż półprofesjonalne i lepsze trzeba uwzględnić zasilanie doświetlenia pod wodą i tu nalezy uwzględnić kabel łaczący kamerę ze źródłem zasilania oraz coś pływającego co to źródło będzie utrzymywać na powierzchni wody.

Tłumaczenia dużo, czytania o wiele mniej, polecam wujka Google z tagiem "kamera podwodna".

P{oszukaj w necie.Kamerę można zrobić samemu, koszt to kilkaset zł.Z tego co się orientowałem to za monitor robi telewizorek jakich używają taryfiarze w taksówkach,do tego jakaś walizeczka, bateria żelowa, przewód łączący kamerę i monitor.Kamerę kupujesz kopółkową z dobrą czułością(duży wybór, koszt ok 200zł) ale najpierw polecam dużo o nich poczytać.Najpoważniejsza robota jest z wykonaniem obudowy wodoszczelnej, nie zapomnieć o jakimś wkładzie higroskopijnym przeciw parowaniu.To tak ogólnie.Tych kamer często używają karpiarze.Siedzą na brzegu i gapią się w monitor :D .Takie teraz wędkowanie :D .

• 3 weeks later...

Filmy robione przezmoich znajomych to przewaznie filmy robione kamerkami serii GoPro teraz HD 3+ najczesciej. Ona trochę kosztuje (cena bardzo szeroka w zależności od wybranych akcesoriów), no i ma zasadniczą wadę - krótko pracuje na jednorazowym ladowaniu akumulatora. Ja używam do kręcenia swoich materiałów kamer firmy midland - XTC200, a od 3 miesięcy również nieco lepszej midland XTC280. W swoich filmach na końcu każdego piszę jaką kamerką był robiony materiał. Tekamery (xtc200 i xtc280) oferują wg mnie najlepszy stosunek jakości do ceny. XTC200 można kupić już za 300 pln, a XTC280 za 600 pln (trzeba poszukać w internecie najlepszych ofert). I w tych cenach są już z obudowami podwodnymi. Dodam, że ich czas pracy na naładowanym akumulatorze jest 3 krotnie dłuższy niź czas pracy Go Pro HD 3+ Black Edition

• 4 weeks later...