Skocz do zawartości

Analiza przyrostu szczupaka, spostrzeżenia.


~Piotr~
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Temat kieruję do wszystkich wędkarzy, tych doświadczonych jak i również początkujących w tym młodzieży.
Na pewno większość z Was ma na swoim koncie złowione szczupaki, ale czy zastanawiał się ktoś jaki wiek mogła mieć zdobycz?
Wiemy że szczupak jest z ryb dużych i szybko rosnących, a jego przyrost jest zależny od środowiska naturalnego i pokarmu.

Każdy gatunek ryby jest dla mnie piękny, ale najbardziej fascynuje mnie połów szczupaków głównie metodą żywcową oraz biologia tej ryby. Łowię na pobliskiej żwirowni która ma warunki jeziorowe, zróżnicowane dno również linia brzegowa, występuje w niej wiele gatunków ryb głównie - płoć, okoń, lin, karaś, stynka, sumik karłowaty, szczupak i inne.

Chciałbym żeby wspólnie przeanalizować przyrost szczupaka na tle własnych obserwacji w upływających latach jego życia w wodzie stojącej o przeciętnym rybostanie (jeziora, żwirownie, stawy o dużej powierzchni).

Niżej zamieszczam analizowany prze ze mnie przyrost szczupaka po upływie danego roku.

Lata ==============>  I    1    I    2    I    3    I    4    I    5    I    6    I
średni przyrost (cm) ==>  I   20   I   40   I   55   I   67   I   77   I   86   I
różnica rocznika (cm) =>  I18-23 I37-44 I48-58 I60-75I70-87 I78-100I

Oczywiście tyle szczupaków nie złowiłem w tych wymiarach tylko niektóre w przybliżeniu tym cyfrą, szacowałem wielkość dając niewielką tolerancje +/- Zwracałem uwagę w jakich miesiącach łowiłem dany rozmiar. Największego szczupaka jakiego złowiłem kilka lat temu przed przymrozkami to 67 więc chyba mogę zaliczyć do 4-latka. A ostatnio 7-go listopada złowiłem 56cm i kilka dni później 12-go listopada 51cm - analizując muślę że te dwa ostatnie co złowiłem zatrzymały już wzrost i są po upływie 3-trzech sezonów (ten sam rocznik) jak myślicie?

Czy zgadzacie się troche ze mną? Może byście coś trochę zmienili z własnych spostrzeżeń? Może też trochę błędnie szacuje przyrost szczupaka dlatego zapraszam do współpracy.
Chciałbym żebyście każdego złowionego szczupaka zgłaszali do tego tematu jego wymiar oraz datę połowu, może wtedy na tej podstawie uda nam się wspólnie określić wiek ryby do tego mile widziane zdjęcia nawet tych malutkich oczywiście później  wypuszczonych. W późniejszych latach może być problem w rozpoznaniu ponieważ rozbierzność roczników może być spora ale mniej więcej będziemy mogli określić wiek zdobyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny, ciekawy temat. Obiecuję, ze złowione przeze mnie szczupaki tu umieszczę, i będziemy je wspólnie podziwiać ;). W tym roku nie łowiłem wiele na żywca i nie udało mi się nic złowić, ale zaobserwowałem, że w moich "rewirach" bytują osobniki z jednego roku, np. w 2013 jednego dnia w trakcie majówki złowiłem 4 szt w "rozrzucie" wymiaru 43 - 47cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotrze, zawsze myslę "ile lat rosłeś przyjacielu" i dobrze że ruszyłeś ten temat!

Trafiłem kiedyś w necie podobną tabelkę, ale wydała mi się tak intuicyjnie oczywista, że nie zapislem jej.

Coś mi chodzi po głowie,że było to opracowanie instytutu rybactwa śródl.  ART w Olsztynie.

Jesli często lowisz na jednym łowisku, to nie przyszło Ci do głowy żeby oznakować wypuszczonego szczupaka, aby porównać przy kolejnym spotkaniu?

Jak to zrobić bez krzywdy dla niego? Macie pomysly, może podpatrzone od profesjonalistów z hodowli?

Spotykałem pstrągi ze szczątkową płetwą pierwsza piersiową (pewnie po amputacji) albo bez płetwy tłuszczowej.

W pewnej hodowli na spływie kajakowym chyba Brdą, widziałem okropny widok, aż żałuję ze nie zrobiłem zdjęcia do upublicznienia!

W zbiorniku były zgromadzone olbrzymie pstrągi z obciętymi górnymi częściami płetwy ogonowej. Machały tymi różowymi od mięsa ogonami nad powierzchnia wody.

Wyglądało to makabrycznie nieprzyjemnie. W sklepie bym juz go nie kupił.Może były przeznaczone na kotlety, albo tarlaki? ŻAL stworzeń!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kris1313 tabelkę wypełniłem na podstawie moich obserwacji głównie pierwsze 3 lata przyrostu, następne lata oraz różnica tego samego rocznika wzięte bardziej na  domysł. Chciałbym żeby w tym temacie rejestrować połów szczupaków (długość i datę) oraz spróbować określić np, jak dużo pokarmu występuje w danym łowisku (ryb pokarmowych, inne) w sposób - mało, średnio, dużo to też będzie ważne bo będziemy analizowali przyrost dla łowisk o średnim rybostanie pokarmowym, natomiast łowiska gdzie jest dużo drobnicy i mało szczupaka np. staw prywatne niech będą wyjątkiem i odwrotnie tam gdzie brakuje tego pokarmu.

Oczywiście tabelka przyrostu szczupaka oraz różnica roczników w poszczególnych latach podlega naszym wspólnym poprawką (edycji).

Dzięki tym zapiską będziemy mogli coś ustalić np. dla szczupaka 4-letniego jeżeli złowimy po upływie sezonu wzrostowego jaką będzie miał średnią wielkość - będzie to znaczyło jakich rozmiarów jest najwięcej dla 4-latka w tym czasie.

Czasami ktoś zarybi staw i jest bardzo ciekawy jak przyrasta szczupak, dzięki możliwie dokładnej tabelki będzie mógł przewidzieć przyrost z biegiem lat i wziąć pod uwagę ile jest u niego w stawie ryb pokarmowych - mało, średnio, dużo.

Również spróbujemy możliwie dokładnie przeanalizować przez ile miesięcy szczupak ładnie przyrasta np. od Maja do końca Września jest 5 miesięcy gdzie woda w tych miesiącach jest (ciepła oraz bardzo ciepła) a trawienie przebiega dość szybko - to zdajemy sobie sprawę że praktycznie cały przyrost nie był przez rok (12miesięcy) tylko (5miesięcy) i w tych 5-ciu miesiącach również szybkość przyrostu będzie mogła się różnić.

W Czerwcu brań szczupaka jest znacznie mniej w porównaniu do wiosny czy jesieni ale to nie oznacza że w tym czasie wolniej rośnie czy mniej się odżywia - po prostu w lecie szczupaki są bardziej leniwe, schodzą na głębinę i jeżeli w pobliżu pływa drobnica to nie będą się uganiały 2 metry dalej za błystką. Pod uwagę możemy wziąść również fakt że w okresie letnim są najdłuższe dni a najkrótrze noce i wtedy szczupak ma wiele godzin na podjęcie ataku stąd są tak leniwe natomiast jak dzień się skraca a noc wydłuża to wtedy szczupak ma mniej godzin na podjedzenie a więcej na odpoczynek bo jak wiemy w nocy szczupak praktycznie nie żeruje, sporadycznie. Wniosek taki że późną jesienią przy najkrótszych dniach częstotliwość brań jest dużo większa mimo troszkę wolniejszego trawienia ale za to następuje większe zapotrzebowanie energii do produkcji ikry oraz przybrania wagi do zimowania. W większości o tym wiemy ale piszę z myślą o wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś dobre uwagi do tematu. Większość ze spiningujących (nazwijmy tak umownie łowców szczupaków) zna te fakty, nie zastanawiając się nad tym z czego wynikają sezonowe zmiany zachowania drapieżników. Stawiam jasno  Twój apel, aby przesyłać pomiary wagi i długości złowionych szczupaków z uwagami o środowisku, kondycji ryby itp.

Wyniki zbiorcze i ich interpretacja mogą pomóc nam w skutecznym wędkowaniu.    

   Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...