Skocz do zawartości

Szczupaki z gruntu


walker99
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz o takim czymś słyszę... Znam tylko metode spinningową i żywcową na tego drapieżnika. Skąd taki pomysł ? Nie mam pojęcia jak zbudować taki zestaw jaki duży ołów aby rybka go nie przemieściła i aby był naciąg do sygnalizacji... Szczupak może potem by pokazał branie jak by z nią ruszył ... Chcesz tak łowić to lepiej użyj metody żywcowej. Pewnie uzyskasz lepsze efekty i sie nie namachasz jak w spinningu. Ale i tak warto co jakiś czas przezucić gdzie indziej. Ja jednak wole spinning fajny efekt brania ryby :-) Stosuję plecionkę wędke o akcji X-FAST i czuje wszystko cała prace przynęty też fajna zabawa :-)

Edytowane przez RybakONB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeszłości - lata osiemdziesiąte - przy okazji połowu sandacza na trupka, trafiały mi się częste brania szczupaków, ale zawsze kończyły się obcięciem haka. Dopiero jak zacząłem stosować zwykły kord (z drutem sandacz by nie brał), zyskałem nad nimi przewagę, ale hol musiał być siłowy i ekspresem, zanim przegryzł prowizoryczny przypon. Tak szczupaki nękały nas podczas nocnych połowów sandaczy na trupka. Celowo ich jednak nigdy nie łowiłem w nocy i z gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dokładnie tak. Z tą jednak różnicą, że do połowu z brzegu stosowałem kije o długości 4-4,5 m i żyłkę 0,30 mm, by dalej zarzucać. Kije kładłem na dwóch podpórkach (każdy!), po zarzuceniu opuszczałem dzwoneczek do samej ziemi, kołowrotek zamknięty, a zacinałem, gdy dzwonek doszedł do kija. Ja zmuszony byłem stosować zwykły kord, ale Ty możesz użyć grubego fluorocarbonu, ale też ciągnąć "na wydrę", bo taki przypon nie chroni zestawu przed 700 zębami szczupaka. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A do rybki wkładałeś kawałek styropianu czy coś podobnego, żeby się unosiła? Bo słyszałem o takim sposobie. Jakie ryby i jaką wielkość najlepiej wybrać na kotwiczke?

 

Gdybym stosował styropian, to pewnie bym o tym wspomniał w artykule. A o wielkości trupków zdaje się, że wspomniałem - minimum 15 cm, a najchętniej 20 cm, gdyż wtedy sandaczowe "gluty" rzadziej się na nie porywały, a jeśli nawet, to zacięciem wyrywałem im zdobycz z pysków. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Nigdy nie łowiłem na żywą rybkę. Jakoś ten dział wędkarstwa "był mi nie po drodze". Wolałem swoją przyszłą przynętę uśmiercić jednym cięciem noża i dopiero na hak zakładać. 

I tuś mi brat.

Między innymi dla tego wybrałem spinning i odseparowałem się w ogóle od jakichkolwiek żywych przynęt. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza faktycznie b.słusznymi radami sporo hipokryzji, ale mniejsza o to. Nie kombinuj, najlepsze na przynętę będą ryby z tego łowiska w którym łowisz. Jeżeli złowiłeś szczupaka na płotkę, trzymaj się płotek. Żywiec jest najlepszy, od biedy może być martwa rybka. Z gruntu moim zdaniem lepiej sprawdzi pojedynczy hak, wielkością musisz dopasować do wielkości żywca. Tak aby nie był "śmiesznie" mały, lub odwrotnie "śmiesznie" duży w stosunku do rybki (żywej czy martwej). Zestaw gruntowy najprostszy z najprostszych. Żyłka do max 0,30mm, obciążenie jak kto woli, łezka, oliwka,oliwka z krętlikiem, płaski typu prostokąt czy "trumienka", stosownie do odległości łowienia, lub siły nurtu. Za obciążeniem załóż na żyłkę krótki odcinek wentylka (rowerowego), tak od 6 do 10mm. I teraz słuchaj (czytaj) uważnie. Masz ciężarek, nałożyłeś kawałek wentla, teraz koniec żyłki przełóż znów przez wentylek i na siłę dociągnij (najlepiej na mokro, pośliń lub zamocz w wodzie.) Jest to najlepszy stoper do grubych linek jaki znam. Teraz na końcu żyłki dowiąż przypon wolfgamowy, stalowy, tytanowy, to już kwestia gustu i zasobności portfela. Żyłkę czy też plecionkę wiążesz do krętlika węzłem Trilene (zwanym też przez J. Wilsona węzłem Mahser). Do agrafki przypinasz pojedynczy hak z uszkiem. Tzw. "stalówka", powinna mieć minimum 40cm długości, dlaczego to już o tym koledzy wielokrotnie pisali. Nie stosuj żadnych styropianów czy korków na żyłce. Obciążenie odsuń od stalówki (za pomocą stopera z wentylka), na odległość 1m, może być nawet półtora m. aby żywiec miał więcej swobody. Co kilkanaście minut przekreć ze 2-3 razy kołowrotkiem żeby wydobyć żywca z ew. kryjówki.Tak czy inaczej brania szczupaka napewno nie przegapisz (chyba że będziesz spał). Kołowrotek poluzuj tak żeby ewentualne fale, czy siła nurtu nie zabierała Ci żyłki z kołowrotka. Zapamiętaj ile obrotów pokrętłem hamulca musisz wykonać żeby po zacięciu (bardzo ewentualnego) okazu, kołowrotek nadal oddawał żyłkę. Moim zdaniem w metodzie gruntowej na żywca najlepiej zahaczać żywca za górną wargę, ewentualnie za nozdrza. W metodzie spławikowej na tzw."korek", najlepiej haczyk wbić tuż pod płetwę grzbietową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście Jarku że każdy może mieć własne zdanie. Dlatego też moim własnym zdaniem było określenie "sporo hipokryzji". Nie miałem zamiaru kogokolwiek obrazić. Najlepiej byłoby wyjaśnić sobie pewne kwestie w temacie pt."Etyka wędkarska i jak kto ją rozumie". Może to wyjaśni pewne kwestie, bez pogardy dla poglądów oponentów,jak to bywa w pewnych czasopismach czy forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Najlepiej byłoby wyjaśnić sobie pewne kwestie w temacie pt."Etyka wędkarska i jak kto ją rozumie".

 

A cóż tu wyjaśniać? W którymś poście już to zrobiłem, z artykułu też to można wyczytać - pewnych rzeczy/czynów się dopuszczam, a pewnych nie. I to już nie podlega dyskusji, a obrażać się nie mam zamiaru. Ot! I cała filozofia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w tym sęk. Ty masz swój radykalny pogląd, ja równie radykalny,może nawet bardziej , ale wielce prawdopodobne że znajdziemy nić porozumienia, jednak w tym temacie nie róbmy off-topa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...