Jump to content

Spławik dla początkujących


Recommended Posts

Witam serdecznie,

oczywiście potrzebuję pomocy (a nawet potrzebujemy), a mianowicie ostatnio wędkowałem przeszło 15 lat temu więc wtedy byłem zielony, a przez tyle lat to wszystko się zmieniło pewnie. Od lat mieszkam w mieście i z chęcią bym wybrał się rekreacyjnie pomoczyć kija, ale też z jakimiś chociaż drobnymi emocjami - a potem się zobaczy.

 

1. Przede wszystkim chciałbym kupić wędkę na metodę spławikową, jakby się dało ją zaadaptować także na grunt to byłoby to plusem, ale nie jest koniecznością.

 

2. Woda stojącą, nie szalejmy, jezioro zalew itd.

 

3. Raczej zacznijmy od czegoś na drobniejszą rybę, ale ja jak się trafi jakiś leszczyk, to żeby mi wędka nie złożyła w paragraf.

 

4. Zamierzam łowić z brzegu, może z pomostu ja taki się zdarzy.

 

Kiedyś najbardziej bawił mnie spinning, ale do tego dojdziemy, jak się uda wrócić do łowienia. Aha, napisałem na początku w liczbie mnogiej, bo razem z żoną chcielibyśmy powędkować - w sumie to ona może ma więcej doświadczenia jak ja, a więc może dwie wędki ;)

 

Bardzo proszę o pomoc w dobraniu pierwszego zestawu starterowego.

Edited by Madzik
Link to comment
Share on other sites

Trochę popsuję ten zacny tekst. Zmień sobie "ch" na "t". Reszta pasuje. :diabelek:

Zacznij od Bacha, nim słońce po dachach 
zeskoczy, jak kot po nocy ćmę...
I zacznij od Bacha, gdy w progu się waha 
ktoś, kto winien wejść, a może nie...

Link to comment
Share on other sites

Witaj na forum, proponowałbym zacząć od dogłębnej lektury zasobów forum, takich tematów było tu sporo.

Rozumiem, że karty wędkarskie oboje posiadacie i odpowiednie zezwolenia również.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jeśli chcesz mieć bardziej "uniwersalny" kij to kup gruntówkę,  a dokładniej federe z nie za duzym cw. powiedzmy max do 40 może być nawet 25, o długości 360-90  będziesz mógł używać jako gruntówki, do metody drgającej szczytówki a także jako spławika. Pamiętam, że jak ojciec mnie wprowadzał w wędkarstwo ponad 10 lat temu to właśnie od takiej wędki zaczynałem i spokojnie łowiłem nią na spławik lekki i ciężki (nawet można to było podpasować pod odległościówke) a także z gruntu. Zwróć uwagę żeby miała przynajmiej trzy wymienne końcówki wtedy bez problemu będziesz mógł dopasować ją do danej metody która tego dnia będziesz chciał korzystać. Wiadomo nie połapiesz na tym na "trupka" bo taki ciężar wyrzutu może być za mały, ale całkiem spokojnie na koszyczek zanętowy 10-15 gram będziesz mógł łowić. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites


Jeśli chcesz mieć bardziej "uniwersalny" kij to kup gruntówkę,  a dokładniej federe z nie za duzym cw. powiedzmy max do 40 może być nawet 25, o długości 360-90  będziesz mógł używać jako gruntówki, do metody drgającej szczytówki a także jako spławika.

 

Od biedy da się na spławik łowić nawet kijem od szczotki. Gwizd, jaki wydaje feeder podczas zarzucania zestawem spławikowym, jest "masakryczny". Mój kolega łowił tak kijkiem Shimano 3,9 m i za każdym rzutem rozglądał się, czy ktoś to słyszał. Dla niego było to wstydliwe przeżycie (bo tak to odbierał), a dla sąsiadów z boku, nieznośne. Ba! Nigdy nie wychodziły mu rzuty na odległość, na jaką chciałby posłać swój zestaw, że o celności nie wspomnę. 

Link to comment
Share on other sites

celność i odległość to kwestia szczytówki, co do świstu nie  pamiętam czy wydawało owy możliwe, że tak ale wydaje mi się, że feder to akuratnie najbardziej "wielofunkcyjna" z wędek od biedy nawet i pospiningować się uda choć nie przy tej długości już raczej

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

O Ile jest coś takiego jak "wielofunkcyjna" lub też "uniwersalna" wędka,moim zdaniem to pojęcie mocno względne i decydując się na taki sprzęt,po jakimś czasie będziesz żałował. Zdecydowanie lepszą opcją jest dołożyć i wybrać coś konkretnego do danej metody połowu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...