Skocz do zawartości

Potrzebuje porad na temat okoni ,a dokłednie przynęt.


Konrad Smolicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat. Nie wiem jak dobierać długości paproszków . Nie wiem kiedy lepiej jest założyć paprocha 3cm ,a kiedy 4cm i tak dalej. Chciałbym też wiedzieć czy lepiej jest uzbroić paprocha w hak który będzie bardziej ,,wystawał " czy mniej. Dodam że łowie na boczny trok. Zadaje to pytanie ponieważ w zeszłym sezonie z tego co wyczytałem w intrenecie koniec zestawu nie wyglądał zbyt profesjonalnie, a w tym roku zaraz po powrocie z Chorwacji planuje skupić się głównie na okoniach. Proszę o pomoc kolegów ,i koleżanki którzy znają się na rzeczy.

Konrad

Edytowane przez Konrad Smolicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wielkości gumek na okonia, nie ma jakiejś z góry ustalonej reguły. Należy to stwierdzić metodą prób i błędów, czyli mówiąc kolokwialnie, trzeba kombinować. W przypadku okonia, duże znaczenie ma dobranie właściwej wielkości przynęty, ale także trafienie we właściwą jej kolorystykę. Jednego dnia okonie mogą brać na przynęty 3cm, aby następnego reagować wyłącznie na przynęty 5cm, czasem nawet większe. To samo z kolorystyką przynęt. Jednego dnia będą efekty np. na brązowe z "pieprzem", następnego dnia np. tylko na zielone z jasnym brokatem itp. Ba, gust okoni może się zmienić dosłownie "z godziny na godzinę", czasem wystarczy niewielka z pozoru zmiana zachmurzenia. Na kompletnie nieznanym łowisku, dobrze jest dyskretnie poobserwować "tambylców" (autochtonów), jakiego rodzaju, wielkości i koloru przynęt używają. Ale nie jest też wskazane "ślepe naśladownictwo", gdyż czasem rewelacyjne okazują się przynęty, których ryby w danym łowisku nie widziały na oczy. Powtórzę więc - trzeba kombinować. Bywa i tak, że okonie z tylko sobie znanych powodów, nie reagują zupełnie na nic. I nie pomogą wtedy żadne cud-przynęty, modlitwy, ani magiczne zaklęcia. Jeżeli chodzi o wysokość haczyka, to także nie ma reguł. Jak zauważyłem, decydują o tym bardziej upodobania wędkarzy niż okoni. Ja osobiście stosuję zasadę, że w przypadku gdy okonie z pewnym ociąganiem zassawają przynętę, zakładam haki z niskim łukiem kolankowym, gdy biorą agresywnie, stosuję haki wyższe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...