Jump to content

Jak zacząć??


Recommended Posts

Cześć :D

Chciał bym w tym roku zacząć łowić na spining.

I mam kilka pytań:

1. Na co i gdzie łowić najlepiej?

2.Jaki sprzęt wybrać do łowienia szczupaków i okoni?

3. O jakich porach najlepiej łowić takie ryby?

Powiedzcie mi coć jeszcze o czym nie wiem lub zapomnialem?

Pozdrawiam :D

Link to comment
Share on other sites

No siemandero :)

1. Tam, gdzie są ryby. Napisz, co masz koło siebie najbliżej i wiesz na pewno, że tam pływają ryby, to ci doradzimy jak się do nich dobrać ;)

2. Kij zależnie od łowiska i wielkości ryb...ale jako, że zaczynasz to polecam ja od siebie 2.4-2.7( ja jestem zwolennikiem 2.7 i to uniwersal według mnie). Tej długości kijem łatwo i dobrze operuje się nad rzeką, można prowadzić przynętę z zaczajenia zza krzaków. Na łódce też da się takim łowić. Ciężar wyrzutu 10-25g lub w tych okolicach, akcja średnia.

3.Im bardziej jest gorąco tym lepiej biorą o świcie i zmierzchu, i w ich okolicach. Polecał bym więc stawiać się nad wodą o wschodzie słońca lub dwie godzinki przed zachodem. Oczywiście jeśli masz więcej czasu, to bądź nad wodą cały czas. Wszyscy wielcy wędkarze mówią zawsze, że im częściej i więcej czasu spędzasz nad wodą, tym bardziej sukces murowany masz.

Jakiego kołowrotka planujesz używać? Żyłka czy plećka? Pudełko przynęt już masz, czy też będzie kompletowane? :)

Link to comment
Share on other sites

Jakies 7km od mojego domu jest rzeka i tam biora duze ryby, a blizej mam jezioro tylko tam z brzegu to nie widzialem zeby ktos lapal ale zato z łudek to maja dosc niezle wyniki z tego co slyszałem.

A z tymi kołowrotkami, zylkami i przynętami to moze wy mi poradzicie? :D

Link to comment
Share on other sites

No to tak jak pisałem kij 2.7 się nada idealnie według mnie na zarośnięte brzegi nie wielkiej rzeki. CW do 25 czy 30g starczy w zupełności przy tych głębokościach.

Do tego kołowrotek wielkości 3000, ewentualnie 2500 jak dobrej jakości coś będziesz kupował. Polecam coś ze stajni shimano czy daiwy, nawet na forum jest dostępny bardzo dobry twin power 3000, a to się świetnie nadaje.

Na szpulę nawiń 0.24 albo 0.26 na szczupaki, żyłkę. Na plećce wszystko jest o wiele sztywniejsze i łatwiej się traci ryby, więc na początek polecam żyłkę. Chyba, że masz kasy sporo to nawiń na jedną szpulę żyłkę, a na drugą plecionkę 0.17-0.19mm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wspominasz o połowie szczupaków na rzece, z trudnym brzegiem.

Ja zaproponuje ci zmontowanie zestawu ciut mocniejszego. Bo jak trafisz na metrówkę które jak mówisz tam się zdarzają to poprostu będziesz miał problem wyholować go w nurcie rzeki.

Wędzisko; dł.; 2,7m. -3,0m. Tu musisz sam określić, ponieważ jeśli masz wiszące zawady to dłuższe wędzisko sprawi kłopoty. Ale jest ono pomocniejsze przy operowaniu przynętą wzdłuż trzcin i między zawadami. (z łódki, polecam 2,1- 2,4m)

Ciężar wyrzutu; szczupak 10-40g, okoń 5-20g. Jeśli pragniesz łowić oba gatunki jednocześnie to 10-30g (ta opcja jest, najbardziej optymalna na rzeczne okonie i szczupaczki, lecz brak mu troszkę mocy potrzebnej do mocowania się z metrówką (ryba w nurcie stawia większy opór)).

Kołowrotek; wielkość 3000-4000 (pojemność szpuli- żyłka 0,26-około 150-200m), co najmniej 4 łożyska, nieodzowne jest łożysko oporowe (hamulec bez luzów, pomaga szybciej zareagować na branie jak i łatwiej wyczuć nawet najdelikatniejsze skubnięcie). Hamulec walki też przydatny gadżet, ale nie obowiązkowy (bardziej przydatny przy delikatniejszym sprzęcie do umęczenia ryby).

Żyłka; fi -0,26 przeznaczona do metody spinningowej (cieńszej nie proponuję gdyż w rzece zawsze jest sporo zawad i szkoda tracić przynęty).

Przybory; szczypce wędkarskie lub specjalistyczne kombinerki do wyhaczania ryb (kombinerki są dużo lepsze, rapala ma świetne, jakson ma też całkiem fajne, ale przy zakupie trzeba je dobrze obejrzeć bo niektóre słabo się domykają). Rozwieracz pysków, nieodzowny jak przynętę szczupak głęboko łyknie, podbierak 55-60 cm -rozstaw siatki, 3 składniowa rękojeść (łatwiejszy w transporcie). Odczepiacz przynęt z zawad też się przyda, (często uratuje nie jedną przynętę), bo nie zawsze da się ją odstrzelić z zawady. Wodery lub spodnio-buty, do brodzenia. Plecak wędkarski jest najbardziej wygodny, możesz w nim mieć pudełka z przynętami i innymi akcesoriami, jak i przechowywać rybę. Kamizelka wypornościowa (asekuracyjna), też się przyda jak wpadniesz do wody...

Przynęty, standard; gumy kopyta i twistery, kolory; srebrny, biały, żółty i seledyn to podstawa, błystki; wahadłowe i wirówki, woblery pływające płytko o średnio chodzące (nurkujące). Wielkość to w zależności od wielkości poławianych ryb, jak i czy okoń czy szczupak. Ale rozmiarówka od 4 cm paproszków, do 15 cm przynęt w zupełności wystarcza. Ciężar przynęt też musisz stosownie dobierać względem głębokości jak i nurtu (uciągu wody). Co do gum to przydatne też będą główki anty zaczepowe (polecam mustada), co fakt przy delikatnych podskubywaniach zmniejszą one ilość trafnych zacięć, ale przy poznawaniu struktury dna są nie nieodzowne zwłaszcza w zawadach z gałęzi.

Reszty nauczysz się nad wodą, i określisz ile i jakich przynęt zabierać na wyprawę (za dużo tobołków tylko przeszkadza, jest kilka pewniaków na każdą wodę, reszta to zbędny balast i pokusa do ciągłego zmieniania przynęt, ważniejsza jest technika prowadzenia niż eksperymentalny kolor. Dlatego lepiej zmieniać sposób prowadzenia sprawdzonej przynęty niż jej kolorystyki).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...