Skocz do zawartości

Plecionka


stawny
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do kolegów pytanie.

Nigdy na plecionkę, nie wędkowałem spinem. Teraz chciałbym pierwszy raz kupić i nawinąć sobie, na szpulkę. W internecie na aukcji, widziałem takową: Micro Tex Dyneema

Jak na początek, dla laika w temacie plecionek, moge ją mieć?

 

Edytowane przez hege
edycja linka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest plecionka, którą możesz nawinąć jaką chcesz. Problemem mogą być przelotki w wędzisku, które mogą być zbyt miękkie i błyskawicznie zostaną "wypiłowane" a to powoduje strzępienie plecionki i konieczność wymiany przelotek oraz plecionki. Najpopularniejsze przelotki w naszych budżetowych wędziskach do plecionki to Fuji TS, które są utwardzone a i tak po jakimś czasie wypiłowują się. Zwykłe Fuji, mimo że bardzo dobre, do plecionki się nie nadają.

Korzystając z okazji, każdy może wejść na stronę Fuji Malasya a tam znajdzie ceny hurtowe przelotek. Jak już czujecie, absolutnie najtańsze i niekoniecznie odpowiednie do spinningu z plecionką kosztują od 1$/szt w górę. Te robione w Japonii są zapewne 2-3 razy droższe ale nie znalazłem cennika. Jednak sam ten fakt daje do zastanowienia, czy spinning za 100zł z włókna węglowego i uzbrojony w przelotki Fuji TS (od 1,5$/szt), faktycznie takie posiada. Napisałem Fuji TS gdyż są to przelotki najtańsze z utwardzonych. Te "pozłacane", czyli pokryte tlenkiem tytanu, poryte spiekami ceramicznymi lub (jak to opisują choć sama nazwa jest w sobie sprzeczna) pokryte oksydowanym aluminium, są wielokrotnie droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju, Zbyszek ma rację, ale tylko na zasadzie asekuracji, jeśli wędkujesz intensywnie, co najmniej dwa- trzy razy w tygodniu po kilka godzin, to zastrzeżenia Zbyszka mają jak najbardziej zastosowanie. Jeśli spędzasz ze spinningiem nad wodą kilka godzin miesięcznie, to praktycznie tragedia Ci nie grozi. Używam wędzisk taśmowej produkcji, z niższego poziomu średniej półki i w zasadzie prawie wyłącznie plecionek. Żyłkę używam wyłącznie do XUL-a (05-6g) i jeśli mnie coś napadnie i wybiorę się na grudniowe szczupaki lub styczniowe trocie, bo marznąca woda wręcz uniemożliwia używanie plecionki.

Mam jednak zastrzeżenia do tej z Twojego linku, cena wskazuje, że to najprawdopodobniej tragiczny bubel. Najtańszą plecionką jaką warto się zainteresować jest MIKADO NIHONTO FINE BRAID 300 METRÓW lub DRAGON MAGNUM 4X (napisałem o niej kilka słów Plecionka DRAGON Magnum 4X. Jeśli miałbym Ci polecić którąś z nich wskazałbym Magnum.

Z plecionek z nieco wyższej półki, ale jeszcze nie zabijających ceną, warto zainteresować się DRAGON FISHMAKER POMARAŃCZ FLUO lub DAIWA J-BRAID.

Zapewne będą Ci polecane plecionki POWERPRO ale ja do nich nie mam nabożeństwa, poniżej grubości 0,15 to płaskie tasiemki.

Moim zdaniem do łowienia okoni w zupełności wystarczy Ci plecionka nie grubsza niż 0,08, a sandacza lub szczupaka bez problemów wyholujesz na 0,14. Uważam że używanie grubszych do tradycyjnego spinningu mija się z celem, bo plecionki stawiają stosunkowo duży opór zarówno w powietrzu, jak i w wodzie, co tworzy "żagiel" i pogarsza w znaczny sposób wyczucie pracy przynęty i brania.

Edytowane przez hege
edycja linków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omijaj z daleka tę z Twojego linku! Zasięgnąłem informacje z JB, to bubel jakich mało, szkoda nawet tych 20 zł!:angry:

Jeśli chodzi o używanie plecionki, to nie masz się co wahać, świat idzie z postępem. Musisz wziąć tylko pod uwagę, że ma niemal zerową rozciągliwość, co ułatwia zacięcie, ale utrudnia holowanie, gdyż całą amortyzację zrywów ryby musi przejąć wędzisko i kołowrotek, więc w żadnym wypadku nie wolno dokręcać hamulca "na beton".

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Stawny a uwzględniłeś przelotki? Jak nie są utwardzane to plecionka błyskawicznie je wypiłuje. Takie rowki, z kolei, błyskawicznie postrzępią plecionkę o żyłce nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kija Arkadia Jig i Cantara. Arkadia ma przelotki SLIM TS. Czyli spokojnie 0.8 mogę plecionkę używać Alex? Jeśli w temacie, to do czeburaszki jaki roz. haczyka kupić na twistera od 3,5 cm do 5 cm?

Edytowane przez stawny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, stawny napisał:

(…) do czeburaszki jaki roz. haczyka kupić na twistera od 3,5 cm do 5 cm?

Taki żeby kolanko haka wyszło 1-2mm przed końcem korpusu. Bardzo często do czeburaszek stosuję haki offsetowe.

Do Twojego wędziska z plecionek polecam KAMATSU Techron Olive Green 0,06 i DRAGON Magnum 4X 0,08.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...