Skocz do zawartości

Kontrowersyjny zapis RAPR, czyli co z kulką wodną?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jakoś wzięło mnie trochę na studiowanie dzisiaj naszego kochanego regulaminu, który przecież wszystkich nas dotyczy...A więc mamy tam taki oto zapis:

"2. Metoda spinningowa

2.1. Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną

w ręku, z linką zakończoną jedną sztuczną 19

przynętą, uzbrojoną w nie więcej niż dwa haczyki. W czasie spinningowania nie wolno

stosować żadnych dodatkowych wskaźników

brań instalowanych na lince."

Znajdziemy go w dziale V. Dozwolone metody połowu w książeczce RAPR.

Brzmi nawet nie głupio i nie jest trudny do interpretacji, co powinno nas cieszyć. Jednak co z niego wynika, już takie radosne nie jest. W myśl tego przepisu nie możemy korzystać z kulek wodnych przy metodzie spinningowej, albowiem jest to przecież wskaźnik dodatkowy.

Kulka wodna w spinie to nie częsty widok, ale są sytuacje, kiedy zwyczajnie bardzo pomaga w obserwacji brań i, co ważniejsze, w prowadzeniu zestawu. Zapis ma służyć niby temu, żeby niwelować łowienie na szarpaka czy jakoś jeszcze inaczej kłusować, jednakże my tez na tym tracimy przywileje....Taka moja skromna opinia.

A Panowie i Panie co na ten temat sądzą? Zapis słuszny, uzasadniony dobrze, czy raczej bezsensowny i nie specjalnie widzicie dla niego rację bytu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość woldi

Kulka wodna w spinie to nie częsty widok, ale są sytuacje, kiedy zwyczajnie bardzo pomaga w obserwacji brań i, co ważniejsze, w prowadzeniu zestawu.

Nikoś, łowiłeś kiedyśz kulą i w jakim przypadku jest pomocna, bo jeszcze o tym nie słyszałem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulka to trochę zapomniane chyba narzędzie, szczególnie w spinie...Ale przydaje się czasami.

Czy łowiłem, i jak? Oczywiście, że łowiłem. Inaczej bym nie poruszał tej sprawy....

Kulka przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba małą i delikatną przynętę podać cicho, czasem daleko, i tak, by wyglądała naturalnie...Dzięki kulce można takie przynęty wprowadzać w dołki, wypuszczać pod największe nawisy gałęzi...Naprawdę pomaga to.

W UK na klenie tak polowałem czasami, jak w żaden inny sposób nie szło się dobrać do ryb pod nawisem gałęzi. Kombinowałem kilka dni i któregoś razu pewien starszy wędkarz powiedział: młody, zamontuj kulkę wodną i wypuść to pod te gałęzie...

Zrobiłem jak mówił i moment się dobrałem do ryb.

Tak więc kulka to trochę może archaiczne narzędzie, które jednak bywa użyteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wiele metod wędkarskich,które na świecie cechują się wzięciem. U nas jest zakazanych... Co nie jest do końca zrozumiałe.

Bo nie metoda, która jest bardzo skuteczna, przyczynia się do wyrybienia łowisk. A wędkarze nie etyczni którzy zabierają ponad limity, czy też nie wymiarowe ryby. Nie wspominam już tu o kłusownikach czy rybakach.

Można też pisać do ZG PZW, czy też rzecznika prasowego PZW. By ustosunkowali się co do danej metody i jej akceptacji (w imieniu stowarzyszenia i wędkarzy pisałem w sprawie technik i zapisu w RAPR. Dostałem ciekawe odpowiedzi od rzecznika).

Czasami można takie wnioski składać na zebraniach w kole. Jeśli zależy wam na danej technice, to zawsze warto spróbować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też pisać do ZG PZW, czy też rzecznika prasowego PZW. By ustosunkowali się co do danej metody i jej akceptacji (w imieniu stowarzyszenia i wędkarzy pisałem w sprawie technik i zapisu w RAPR. Dostałem ciekawe odpowiedzi od rzecznika).

Możesz się tym z nami podzielić, w innym temacie?

No niestety taki u nas kraj wesoły, że jak coś może być skuteczne to zaraz blokują....Ale dzięki kolego za rady, że można coś z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...