Skocz do zawartości

Wpływ ciśnienia na żerowanie i tym samym brania ryb


Nicco Puccini
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wszyscy wiemy, otaczające nas powietrze ma swoje ciśnienie, które nigdy nie jest stałe przez specjalnie długi okres...Zmienia się czasem co kilka godzin, minut, czasem zaś co kilka dni...I jak większość z nas wie, ciśnienie nie pozostaje obojętne celom naszych wypraw. Mają one swoje upodobania, zwyczaje i preferencje co do ciśnienia. I nie zawsze im ono odpowiada, co przekłada się na ilość i charakter brań.

Ja doświadczeń wielkich nie mam, nie dysponując barometrem nie mogłem dokładnie mierzyć ciśnienia, a sprawdzanie w pogodzie nie dawało miarodajnych efektów ze względu na odległość moich miejsc o tych, w jakich ciśnienie jest mierzone...Kiedy zaś dopadłem się na jakiś okres do tego sprytnego urządzenia, co nieco wykminiłem. Dobre brania miałem przy stabilnym ciśnieniu rzędu około tysiąca, lub jeśli delikatnie rosło. Przez delikatnie mam na myśli oczko czy dwa na pół doby, nie więcej. Okres, kiedy mierzyłem, był krótki, więc wielu wariantów nie przerobiłem.

Jak to jest ze spadkami gwałtownymi, np z 1015 na 998? Albo na stabilnym i niskim? Ktoś z was zbierał takie dane przez dłuższy okres? Ktoś ma więcej doświadczeń? Albo jakieś przemyślenia ciekawe na temat ciśnienia i jego wpływu na żerowanie ryb?

Zapraszam do dyskusji, bo temat jest naprawdę ciekawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość woldi

Od kilkunastu lat zapisuję wszelkie dane dotyczące połowu i śmiało mogę powiedzieć, że ciśnienie ma najwieksze znaczenie, a szczególnie

przy połowie ryb spokojnego żeru. Przy skoku ciśnienia (spadek lub wzrost) powyżej 10hpa wyraźnie widać spadek lub całkowity zanik

ich żerowania przez najbliższe 24 godziny. O karpiu możemy zapomnieć, lin tylko baaardzo sporadycznie sie trafiał, leszcze brały, ale w dużo

mniejszych ilościach i tylko małe, takie do kilograma, ale najciekawsza sprawa była z płociami. Brania zawsze miałem bardzo słabe

i to nawet małych sztuk, ale za to trafiały się pojedyńcze(dosłownie 1szt. w dniu), duże egzemplarze ok.40cm! Zauważyłem też,

że wysokość ciśnienia nie ma znaczenia, bo łowiłem dużo i duże sztuki różnych karpiowatych przy ciśnieniu poniżej 980hpa jak i grubo

powyżej 1030hpa oczywiście mierzonym na poziomie morza.

Skoki ciśnienia poniżej 10hpa nie mają znaczenia

Co do drapiezników to nie mam za bardzo pojęcia, bo w latach gdy często jeździłem na szczupaki i pstragi jeszcze nie zwracałem uwagi

na pogodę, na sandacze jeżdżę od święta, a na okonie tylko od 3-4 lat i to wyłącznie zimą, bo w sezonie szkoda mi na nie czasu,

ale zauważyłem już, że często duże sztuki tych ostatnich trafiałem lub widziałem łowione właśnie podczas, lub chwilę po dużych,

powyżej 10hpa skokach ciśnienia. Może łatwiej im upolować otępiały obiad? ;)

Dodam jeszcze tylko, że wnioski te wyciągałem tylko z dzikich wód, bo z tego co wiem od kolesi jeżdżących po komercjach, tam to nie ma

większego znaczenia

Zapomniałem jeszcze o ważnym wpływie dużych skoków ciśnienia, a mianowicie bezpośredni przed nim trafiałem największe karpiowate!

Edytowane przez woldi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoki ciśnienia poniżej 10hpa nie mają znaczenia

Mam dokładnie takie same spostrzeżenia. Dla leszcza najodpowiedniejsze ciśnienie to w/g mnie ok. 1015 - 1020 hPa, chociaż najważniejsza jest stabilizacja. Dlatego 2-3dni przed planowanym łowieniem obserwuję prognozy i jeżeli przez min. 48h wcześniej ciśnienie się stabilizuje a wahania są niewielkie jedę z dużymi nadziejami na obfity połów :) . A jak jest inaczej, jadę "tylko" odpoczywać ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj jak patrzyłem, było 1002. Dzisiaj jak wychodziłem na ryby, było 1012, czyli w ciągu doby skok do góry. Jak na to ryby? a no, ogon wykładają. Płoci nie spotkałem, choć się starałem. Karaski jedynie małe i to brały apatycznie. Wynik mówi sam za siebie. A czy to wina ciśnienia? Z pewnością wpływ miało na brania spory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń oraz zaczerpniętej więdzy naukowej mógłbym napisać książke ale może zaczne od początku.

Jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia to większość pogodynek i stacji meterologicznych podaje ciśnienie atmosferyczne zredukowane do poziomu morza (względnego). Natomiast jest wiele stacji pogodowych lokalnych lub również zegarków (sam używam i jestem zadowolony) które podają ciśnienie bezwzględne.

Ciśnienie bezwzględne - to ciśnienie, które występuje danego dnia w danej miejscowości w której znajduje się stacja pogody (barometr).

Ciśnienie względne - to ciśnienie zredukowane do poziomu morza, czyli jest ciśnieniem, jakie wystąpiłoby danego dnia w danej miejscowości gdyby znajdowała się na poziomie morza.

To pierwsza różnica pomiedzy wskazaniami dlatego czasem mylimy podane wartości i zastanawiamy się dlaczego są tak duże róznice w serwisach pogodowych. Do obliczenia ciśnienia bezwzględnego na względne możemy użyc kalkulatora http://stacjepogody....tor_cisnien.php :D

Teraz przejdzmy do wpływu ciśnienia na brania ryb. Jak dla mnie jest to drugi najważniejszy czynnik przy planowaniu wyprawy na ryby, które znakomicie wyczuwają zmiany w ciśnieniu atmosferycznym i to ze znacznym wyprzydzeniem. Najlepszy czas na ryby to wtedy kiedy ciśnienie jest ustabilizowane przez 2-3 dni bez większych zmian. Najlepsze efekty mamy kiedy ciśnienie jest normalne 1002hpa i jest ustabilizowane. Dobre wyniki mamy również przy ciśnieniu wahającym się pomiędzy 1000-1012hpa. Podane przez ze mnie wartości dotyczą ciśnienia bezwzględnego więc nie tego które wskazuje nam Onet. Sumy biorą kiedy "burza" wisi w powietrzu i czuć takie naładowanie atmosferyczne.

Natomiast ryby nie biorą gdy cisnienie jest bardzo niskie i oddziałowuje tak jak na nas czyli przy niskim ciśnieniu jesteśmy ospali i nic nam się nie chce tylko cały czas ziewamy :D Przy ciśnieniu w okolicach 960-950hpa raczej możemy odpuścić wypad na ryby. Oprócz tego wszystkiego jest jeszcze faza księżyca, wiatr, temperatura.

Wszystko to co napisałem dotyczy to moich obserwacji i nie chciałbym wywierać wpływu na to kiedy idziecie na ryby :D Jednak warto czasem zajrzeć na wskaźnik barometru który już teraz montują w zegarkach.

Edytowane przez Pirania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mam ponad 10-letnie doświadczenie przy połowie SZCZUPAKA bo tylko ten rodzaj mnie interesuje (nienawidzę drobnicy).

Na początek jestem zwolennikiem łowienia na spinning, rzadziej na żywą rybkę ( po prostu nie lubię się znęcać, kłuć biednej rybki).

Łowić powinniśmy te zębacze od mniej więcej połowy maja. Przynęty mają być mniejsze, najlepiej 4-5 cm gumy koloru czerwonego z białym lub żółtym w zależności gdzie łowimy i jakie są tam wielkości ryb. Ja łowię w swojej miejscowości na pobliskich jeziorach, gdzie są szczupaki 50-120 cm. Przynętę taką prowadzimy powoli i równomiernie (szczupak jest jeszcze ospały po tarle i może płynąć za przynętą bardzo długo).

W lato łowimy tylko na żywca wieczorową porą, gdzie mnóstwo ryb roi się przy powierzchni wody.

Od połowy września zaczynamy myśleć poważnie o spinningu i łowić w pobliżu trzcin i gdzie są lilie na przynęty wielkości 5-7cm.

Październik to czas najlepszych brań, zakładamy na plecionkę przypon stalowy a na końcu najważniejsza rzecz jaką jest przynęta. Ma to być białe kopyto firmy phantom (7-9 cm) lub twister firmy Dragon Jumper z krótkim ogonkiem (8-11cm) i nowość na rynku Jaxon Guma Magic Fish TX (10 cm).

Aby złowić cokolwiek potrzebne są także cenne wskazówki, które obserwowałem:

Ciśnienie - najlepsze brania kiedy jest stabilne przez kilka dni (1002-1009 hPa)

- brak żerowania (950-970 hPa)

Temperatura - najlepsza 8-13 C, najgorsza 1-5 C gdzie przy wietrze odczuwamy lekki przymrozek

Wiatr - zdecydowanie zachodni lub południowy, północny=średnie brania, zaś wschodni=słabe lub wcale

Pora - październik od godz.9 praktycznie przez cały dzień a najlepiej w godzinach popołudniowych.

Podsumowanie:

Nie wybieram się na 'zębacza' przy wschodnim wietrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...