Skocz do zawartości

Kołowrotek do łowienia na spławik


Xyhu777
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Wszystkich.

Jako, że jestem w temacie wędkarstwa laikiem (łowiłem amatorsko z ojcem po raz ostatni z 10-12 lat temu), chciałbym prosić Was o pomoc. Chcę wrócić do wędkarstwa (mam już kartę i opłacone zezwolenie na połów). Metoda od jakiej chciałbym zacząć to spławik (match/odległościowa). Zestaw raczej lekki. Wędka jaką mam zamiar zakupić to Mistrall Torella Tele Match 3,90 5-25g. I teraz rodzi się kłopot z doborem do tegoż wędziska kołowrotka. Przeczytałem już mnóstwo poradników, obejrzałem filmy na YT i mam teraz ogromny mętlik w głowie. Do faworytów na ten moment zaliczam:

DAIWA Ninja LT / Ninja LT Match&Fedder (3000-C)

OKUMA Ceymar BF CMBF-340 (polecany przez mojego szwagra - ale on łowi z gruntu) - według mnie z Okumy bardziej pasowałby V2 Match BF

 

Chciałbym, by kołowrotek mieścił się cenowo do 250zł/max.300zł. 

Proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniego i dobrego kołowrotka. 

 

Pozdrawiam,

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co ostatecznie postanowiłeś Krzychu?

Z tych kołowrotków, które opisałeś w temacie, żaden nie nadaje się do metody match (wg moich kryteriów!). Kijek też proponowałbym Ci dłuższy - 4,20 m będzie najlepszym i uniwersalnym wyborem. Cw szukaj do 20 g. Ja na kijek do 15 g wyciągam z wody leszcze po 60 cm i bez trudu daję sobie z tym radę. A łowię na dużym zbiorniku i na dużych głębokościach, więc i spławiki odpowiednio ciężkie muszę stosować. 

W zalinkowanym przeze mnie temacie masz kilka propozycji kołowrotków matchowych. Są tam tańsze i droższe kołowrotki. Taki kołowrotek powinien mieć duże przełożenie i jak największy nawój na jeden obrót korbki, bo chodzi o łatwość i szybkość zatopienia żyłki. Kołowrotek musi idealnie układać żyłkę na szpuli. Do 300 zł masz spory wybór, a opinie o konkretnych kołowrotkach znajdziesz w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu, szwagier dobrze Ci radził, ale ślepe naśladownictwo nigdy nie jest wskazane. Okuma Ceymar spod Twojego linku, nadaje się do gruntówki, ale już Okuma Ceymar XT Match spełnia wymogi stawiane kołowrotkom do metody odległościowej.

Jarek, takie teraz czasy że komu tam chciało by się czytać 10-cio stronicowy temat. :(  Większość idzie na łatwiznę, czekając na "gotowca" jak ten powyżej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ozet napisał:

Jarek, takie teraz czasy że komu tam chciało by się czytać 10-cio stronicowy temat. :(

Ale czytając od tyłu, można znaleźć to, czego się poszukuje. Ja tak przeglądam gazetki reklamowe marketów, bo interesujące mnie towary znajdują się na końcu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ozet Przeczytałem cały temat podesłany przez @Jotes, to tak na marginesie. Nie czekam na gotowca, a pomoc. 

 

Wybór padł na kołowrotek typowo pod odległościówkę - OKUMA Ceymar Xt Match Fd CXT 40-MS o przełożeniu 6,2:1. 

 

Swoją drogą wędka też została wybrana inna: MIKADO Lexus Tele Match 420. 

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Xyhu777 napisał:

@Ozet Przeczytałem cały temat podesłany przez @Jotes, to tak na marginesie. Nie czekam na gotowca, a pomoc. 

W takim razie przepraszam że wrzuciłem Cię do jednego wora z tak zwaną "większością". Być może jesteś wyjątkiem który potwierdza regułę.
A tak przy okazji zapytam dlaczego stawiasz na match'a w wersji tele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tele?

Wiem, że zdecydowana większość poleca 3-elementowe jednak jestem trochę uparty. Dawno nie miałem kontaktu z wędkarstwem jak już wspominałem na wstępie. Teleskopowa w mojej opinii jest prostsza w obsłudze i wygodniejsza w rozłożeniu/złożeniu. Nie miałem nigdy kontaktu z wędkami trójelementowymi. A nie powiem, że złożony zestaw (stopery, śruciny, spławik oraz przypon z haczykiem) łatwiej mi będzie ogarnąć na teleskopowej. Pewnie, gdy dojdę do wprawy zdecyduje się na kolejny kijek już trójelementowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Xyhu777 napisał:

Teleskopowa w mojej opinii jest prostsza w obsłudze i wygodniejsza w rozłożeniu/złożeniu. [...] A nie powiem, że złożony zestaw (stopery, śruciny, spławik oraz przypon z haczykiem) łatwiej mi będzie ogarnąć na teleskopowej.

Błędne myślenie. Trzyczęściowy kijek pod każdym względem przewyższa teleskopy. Poniżej masz zdjęcie jednej z moich odległościówek, złożona i gotowa do użycia, co zajmuje mi zaledwie moment. Ja nie potrzebuję zsuwać ciężarka i śrucin do spodu, by złożyć kijek i spiąć rzepami. Uwalniam haczyk, zdejmuję rzepy, składam do kupy, przypinam spławik i już tylko łowię... 

 

IMAG0107-001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas upierałem się przy tele. Może faktycznie warto wskoczyć na "głęboką wodę" i pominąć etap z tele na rzecz trzyczęściowego kijka. Przejrzałem kolejny raz dziesiątki stron na forum dt. wędzisk trzyczęściowych. Teraz mam ciężki orzech do zgryzienia. Muszę raz jeszcze przemyśleć. Sporo osób poleca Mivardi Superior Match, Browning Black Magic Competition oraz Tubertini Geodys. Z tą pierwszą to widzę, że jest ciężko z dostępnością, a i cena ciut wyśrubowana. Browning cenowo wypada nieco przystępniej z tej trójki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Xyhu777 napisał:

Browning cenowo wypada nieco przystępniej z tej trójki. 

I to jest dobry wybór, bo ta firma również specjalizuje się w sprzęcie wyczynowym. Ten konkretny kijek posiada 15 przelotek, więc pozostawia w tyle wielu innych producentów. Wart swej ceny i da Ci dużo satysfakcji na łowiskach. :Obraz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2019 o 12:00, Xyhu777 napisał:

Witam serdecznie Wszystkich.

Jako, że jestem w temacie wędkarstwa laikiem (łowiłem amatorsko z ojcem po raz ostatni z 10-12 lat temu), chciałbym prosić Was o pomoc. Chcę wrócić do wędkarstwa (mam już kartę i opłacone zezwolenie na połów). Metoda od jakiej chciałbym zacząć to spławik (match/odległościowa). Zestaw raczej lekki. Wędka jaką mam zamiar zakupić to Mistrall Torella Tele Match 3,90 5-25g. I teraz rodzi się kłopot z doborem do tegoż wędziska kołowrotka. Przeczytałem już mnóstwo poradników, obejrzałem filmy na YT i mam teraz ogromny mętlik w głowie. Do faworytów na ten moment zaliczam:

DAIWA Ninja LT / Ninja LT Match&Fedder (3000-C)

OKUMA Ceymar BF CMBF-340 (polecany przez mojego szwagra - ale on łowi z gruntu) - według mnie z Okumy bardziej pasowałby V2 Match BF

 

Chciałbym, by kołowrotek mieścił się cenowo do 250zł/max.300zł. 

Proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniego i dobrego kołowrotka. 

 

Pozdrawiam,

Krzysztof

z serii LT od Daiwy posiadam exceler. Kołowrotek jak dla mnie super. waga bardzo niska, Maślana praca. ninja bawiłem się ale stara również praca fajna ale niestety zbyt wysoka waga skłoniła mnie do wzięcia exceler. w moim przypadku podpięty się pod sensas crazy Silver match 420 ktory waży niecałe 210g i niestety jeśli chodzi. o. wyważenie to sprawdza się średnio i jedyne co. ratuje rękę przed zmęczeniem to fakt, że cały zestaw jest bardzo lekki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2019 o 12:00, Xyhu777 napisał:

Witam serdecznie Wszystkich.

Jako, że jestem w temacie wędkarstwa laikiem (łowiłem amatorsko z ojcem po raz ostatni z 10-12 lat temu), chciałbym prosić Was o pomoc. Chcę wrócić do wędkarstwa (mam już kartę i opłacone zezwolenie na połów). Metoda od jakiej chciałbym zacząć to spławik (match/odległościowa). Zestaw raczej lekki. Wędka jaką mam zamiar zakupić to Mistrall Torella Tele Match 3,90 5-25g. I teraz rodzi się kłopot z doborem do tegoż wędziska kołowrotka. Przeczytałem już mnóstwo poradników, obejrzałem filmy na YT i mam teraz ogromny mętlik w głowie. Do faworytów na ten moment zaliczam:

DAIWA Ninja LT / Ninja LT Match&Fedder (3000-C)

OKUMA Ceymar BF CMBF-340 (polecany przez mojego szwagra - ale on łowi z gruntu) - według mnie z Okumy bardziej pasowałby V2 Match BF

 

Chciałbym, by kołowrotek mieścił się cenowo do 250zł/max.300zł. 

Proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniego i dobrego kołowrotka. 

 

Pozdrawiam,

Krzysztof

Nie wiem czy będę pomocny w doborze wędki match, ale... jestem posiadaczem 3 nasadowych(nie cierpię rys na blanku, który obniża wytrzymałość blanku po. kilku sezonach eksploatacji). wiem że teleskopowe są bardziej poręczne jednak praca wędki złożonej z 3 części wyposażonej w 14 przelotek lub więcej jest nieporównywalnie lepsza niż teleskopu w tej samej cenie(mina wędkarzy lowiacych w pobliżu podczas rozkładania i składania 3 składów jest odwrotnie proporcjonalna do ich min gdy zacznie. padać i wszyscy machaja ile wlezie 3 gramowymi spławikami uzyskując rzuty o. wiele krótsze niż ja siedząc posługując się 2 gramowymi zestawami) . cytując sprzedawcę w sklepie, u którego kilka sezonów temu chciałem nabyć wędkę tego typu: "chcesz teleskopowa odleglosciowke czy prawdziwa? :P". 

z mojej strony szczerze. polecam sensas crazy Silver Fish(chyba jedna z najtańszych wedek, która ma faktycznie akcje progesywna a nie jest czymś z rodzaju 6 metrowgo bata z włókna. szklanego za 39 zł). jest to wędka bardzo. lekka przeznaczona raczej to. małych i średnich ryb ale z leszczami powyżej 50cm i linków 40 też świetnie sobie radzi wybaczajac wiele błędów) 

komercyjnie łowię karpie rów jeż na match ale jest to dragon combat super match- ogromna moc jak na wagę i smuklosc wędki. 

jedynym.teleskopem który posiadałem i który pojawia się w 90% forum to mikado Lexus. również fajna ale nie wrcoe już do tele 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...