Jump to content
Tytus2007

Karta wędkarska dla dziecka w wieku 12lat.

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów. Nie mam karty wędkarskiej ale mam pytanie czy mój syn 12 lat mając kartę wędkarską może pod moją opieką wędkować? Czy ja też muszę wyrobić kartę? Regulaminy które czytałem różnią się od siebie co wędkowania osób do 14 roku życia. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisz jakie regulaminy czytałeś, czyich dzierżawców, bo to indywidualna sprawa każdego gospodarującego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na stronie ZO PZW Katowice w zasadach połowu nie znalazłem odstępstw od ramowego RAPR PZW. Jeśli czytałeś to podaj link, sprawdzę.

Jeśli chodzi o RAPR PZW to:

- jeśli syn posiada Kartę Wędkarską i należy do PZW, to nie ma potrzeby abyś posiadał Kartę Wędkarską. Według zapisu § 1 ust 5:

"Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki."

Nadzór osoby uprawnionej do opieki a nie posiadającej kartę wędkarską.

- jeśli syn nie należy do PZW §1 ust 6, to:

"Młodzież niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę."

I tu bez Twojej Karty Wędkarskiej się nie obejdzie a także wykupionych licencji na wody PZW. Dopiero gdy skończy 14 lat, według daty a nie rocznika choć różnie to jest traktowane, to według § 1 ust 4:

"Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowanie w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki."

Edited by Docio

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to namieszałem, ta poprawka dla członków uczestników mi umknęła.

Tak, niestety ale będziesz musiał posiadać Kartę Wędkarską, choć nie musisz mieć opłat licencyjnych. Zapis zmienił się tylko w końcówce. Posiadanie Karty Wędkarskiej przez syna uprawomocni się dopiero po jego skończeniu 14 lat o ile syn jest członkiem PZW. Jeśli nie jest to dalszy zapis jest aktualny.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy w innych okręgach mogę być opiekunem bez karty PZW jeśli nie mają tego zapisane w końcówce . Co mogą zmieniać w regulaminie Okręgi Wędkarskie. I kto taki regulamin zatwierdza PZW? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety nie, ramówka RAPR PZW obowiązuje wszędzie. Mogą jedynie być jeszcze większe obostrzenia ujęte w zasadach połowu ale ulgi nie.

A za pierwszy błąd przepraszam. Gdybyś nie podał linku, za co dziękuję, to byłbym może winny kary na łowisku. Wniosek jeden, muszę częściej zaglądać i sprawdzać zmiany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak mam to rozumieć? Ramówka RAPR PZW obowiazuje wszędzie? Tam nie ma zapisu co do 14 roku o opiekunie który musi też posiadać kartę wędkarską. Jest zapis o opiekunie. Chyba że też mogłem czegoś nie przeczytać. Proszę o link. 

 

Ponawiam temat bo wróciłem do początku z ostatnim forumowiczem.

 

A też mnie interesuje opinia innych i wiedza. Serdecznie pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żadnej filozofii tu nie ma, tą kwestię reguluje wyraźnie pkt. 5 i 6 rozdział II regulaminu APR PZW.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Tytus2007 napisał:

Jak mam to rozumieć? Ramówka RAPR PZW obowiazuje wszędzie? Tam nie ma zapisu co do 14 roku o opiekunie który musi też posiadać kartę wędkarską. Jest zapis o opiekunie. Chyba że też mogłem czegoś nie przeczytać. Proszę o link. 

 

Ponawiam temat bo wróciłem do początku z ostatnim forumowiczem.

 

A też mnie interesuje opinia innych i wiedza. Serdecznie pozdrawiam

Jest i link, prosto na stronę ZG PZW.

KLIK

Tak, RAPR PZW podawany na stronie ZG PZW obowiązuje wszędzie, Nazywam go ramówką, gdyż są częste odstępstwa w formie obostrzeń. Na przykład przymus stosowania haków bezzadziorowych, większe wymiary ochronne ryb, dłuższe okresy ochronne ryb, zakazy stosowania określonych przynęt, itp a wszystko ujmowane w zasadach połowu danego Okręgu. Ustępstw być nie może.

Edited by Docio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz jeszcze opłacić dla syna tzw członka uczestnika. Wtedy i on i Ty możecie łowić każdy w ramach swojego stanowiska i limitu.

JKarp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok dzięki, uważam temat za zamknięty. Po rozmowie z prezesem wiem że 280zl. Bym mógł być opiekunem bez łowienia a 315zl gdybym chciał też samemu wędkować. Za syna zapłaciłem 62 zł. Dzięki i pozdrawiam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×