Jump to content

Wzmacnianie węzłów


Recommended Posts

Witam,

wróciłem do wędkowania po bardzo długim czasie. Jak zawsze stosuje haczyki z przyponem- gotowce. Po ostatnich dwóch połowach, zdarza mi się że haczyk zejdzie z węzła co mnie dość niepokoi( za dawnych czasów na gotowcach mi się to nie zdarzało.) Niby rozwiązanie jest proste - wiązać samemu ale jakoś nie ufam własnoręcznie wiązanemu haczykowi- Brak wprawy, długa przerwa itp itd. Dlatego zastanawiam się czy dla pewności nie potraktować takowego haczyka np cyjanoakrylem ale tu pojawia się kolejna porcja pytań:

 

- Czy zrobienie tego chwile przed łowieniem nie spowoduje odstraszania ryb- niby cyjanoakryl wiąże szybko jest neutralny no ale.. ktoś tak robi i nie przeszkadza to ?

- Kolejna sprawa to agresywność względem żyłki ?

 

Może stosuje ktoś inne kleje ?

 

Za wszelkie odpowiedzi z góry dzięki 

 

 

Pozdrawiam

 

 

Edited by piottrr
Link to comment
Share on other sites

Też łowię wyłącznie na gotowe przypony i jeszcze mi się nic takiego nie zdarzyło. Owszem, przed użyciem poprawiam wiązanie, by żyłka była na łopatce, a nie pod nią i samemu dociągam węzeł, ale też z czuciem. Stosuję przypony Owner, Kamatsu, Mustad, Browning i inne. 

Klej zniszczy żyłkę w oka mgnieniu! Wniknie w nią, usztywni i będzie kruchutka.

Edited by Jotes
Link to comment
Share on other sites

właśnie wczoraj zjechał mi owner, a poprzednim razem Kamatsu. Wiązanie mnie strasznie wpienia, zwłaszcza gdzieś na łowisku albo w nocy. Od 6 roku życia jak łowie stosowałem gotowce i nigdy nie miałem takiej sytuacji a tu wracam do wędkowania, 2 posiedzenia i 2 haczyki schodzą :(

Link to comment
Share on other sites

Piottrr a myślałeś nad zmianą haków na te z oczkiem? Polecam ten, sam go stosuje do haków, krętlików i w ogóle wszystkiego z oczkiem. Zawiązanie to 30 sekund a wytrzymałość ok 96%.

Link to comment
Share on other sites

Co prawda przed pierwszą wyprawą na ryby która miała miejsce 2 tygodnie temu musiałem sobie przypomnieć jak się wiąże krętliki ale ku mojemu zaskoczeniu pamiętałem całkiem poprawnie- więc krętlik zawiązać umiem :) ( ta sama metoda co w linku). 

 

Haki z oczkiem to stosowałem tylko na węgorza, jednak widzę że jest pełna gama i rozmiarówka takowych. Jest to bardzo dobra myśl ! 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, piottrr napisał:

Haki z oczkiem to stosowałem tylko na węgorza, jednak widzę że jest pełna gama i rozmiarówka takowych. Jest to bardzo dobra myśl ! 

Wiele lat temu stwierdziłem, że "przeciągam" cieńsze żyłki wiążąc haki z łopatką. Przesiadłem się na te z oczkiem i tego węzła nigdy nie przeciągnąłem. :) A sam węzeł jest uniwersalny niemal do wszystkiego, nawet łódkę uwiązać, siatkę czy cokolwiek innego. Wystarczy jak przez pojedynczą pętlę przeciągnie się nie prosty koniec lecz złożony na pół. Łatwo rozwiązać, wystarczy pociągnąć za koniec.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...