Jump to content

Plecionka czy żyłka?


Recommended Posts

Panowie do czego lepiej zastosowac żyłke? do spiningu czy feedera? I jak z plecionka? Dodam że spining mam Kongera 270/40 a feedera 390/180. Przewaznie łowie na Wiśle a czasami wybieram sie na stawy na karpie :) Dlatego zastanawiam sie do czego plecionke a do czego zyłke. Z góry dzieki za rady:) pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

A na karpia z fedrem z gruntu pleciąka sie nadaje 0,26

0,26 to chyba na rekina :D

Panowie plecionka ma większą wytrzymałość jest sztywniejsza co za tym idzie lepiej przenosi brania lecz nie wybacza błędów podczas holu a żyłka na odwrót, i to i to ma swoje wady i zalety więc zastanówcie się co lepsze

Link to comment
Share on other sites

Do metod gruntowych polecam żyłkę. Dlaczego?? Jak wspomniał Michnik, żyłka, nawet ta teoretycznie nierozciągliwa, czyli dedykowana do metod gruntowych, zawsze trochę się "nadda" i zniweluje niewielkie błędy w technice. Fakt, że jest mało odporna na przetarcia w różnych zawadach ale zawsze trochę zamortyzuje szarpnięcia ryby i w krytycznym momencie pęknie chroniąc przed uszkodzeniem resztę sprzętu. Warto pamiętać, że żyłka to element zestawu na którym sienie oszczędza i warto dać parę pln-ów za dobrą linkę. I oczywiście trzeba o nią dbać.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam zawsze 2 szpule na jednej plecionkę na drugiej żyłkę :) Zawsze mogę zmienić w trakcie wędkowania taktyke. Do tego kijek 7-21g taki "uniwersalny" Wiślany więcej wędek i kołowrotków nie potrzebuje chyba, że sum weźmie...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Do feedera żyłka, zdecydowanie się tu zgadam z kolegami. Powody są te same, ale od siebie powiem jeszcze jedno- plecionka przy feederze nie wybaczy nam błędów, a kij może nie wytrzymać przeciążeń. Rzeka, nurt 60g( tzn 60g koszyk nie jest znoszony przez nurt, lżejsze zaś tak). Widzimy branie, zacięcie i...Złamany kij. Sztywna plecionka+nurt+waga zestawu+wektory Sił(ryba w soją, nurt w swoją a my w swoją stronę)=Kolosalna siła działająca na blank. Wrzucę niedługo zdjęcia feedera, który tak został złamany. Warto o tym pamiętać.

Ale już na karpie, jednak z normalnym kijem karpiowym, jak najbardziej.

Do spina plecionka jest spoko, jeśli akurat potrzebna w określonych warunkach :) Pirania dobrze napisał, dobrze mieć dwie i móc dopasować się do warunków.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...