Jump to content
kev1n693

Zestaw feeder dla początkującego do..

Recommended Posts

Witam wszystkich :) 

Z góry przepraszam, wiem że jest to temat dla was monotonny i pewnie było już takich pytań mnóstwo, jeśli tak to proszę o odesłanie do jakiegoś innego tematu i skasowanie tego, aczkolwiek spróbuję szczęścia i może otrzymam pomoc.Jeśli chodzi o wędkarstwo gruntowe (jak i wędkarstwo ogółem) jestem laikiem i początkującym, mam 23 lata a pewnie wielu z was już w tym wieku miała po 10 lat doświadczenia :D. Liznąłem jedynie troszkę spinningu, polubiłem to a teraz bym chciał spróbować z feederkiem.

Potrzebuję pomocy w postaci doradzenia jaki zestaw (kij + młynek) kupić dla totalnie początkującego.

Cel: Głównie piękna rzeka Wisła, między główkami na leszcza, krąpia, certy itp. Szukałem używanych zestawów, jednak nie chcę od razu wydawać takiej sumy pieniędzy jaką jest np. 500-700 zł za 2 zestawy feedera (tańszych nie znalazłem..) wystarczy mi kijek + młynek do 200 zł razem ewentualnie troszkę więcej. CW myślę że do 90? Długość 3.30 - 3.90? Jeśli chodzi o kije to kolega polecał mi te trzy, które wkleiłem na dole, aczkolwiek liczę na waszą opinię na ich temat, jeśli chodzi o kołowrotek to nie znam się kompletnie i tutaj potrzebuję całkowitej pomocy. Jeśli mógłbym zaoszczędzić to lepiej na wędzisku czy kołowrotku? Byłoby miło gdyby się dało :)

Jaxon Black Arrow feder 390/60-120g

Robinson Stinger feder 3,90 50-110g

Jaxon Monolith XT Method feder 3,60 20-60g  - nie wiem czy nie za małe CW? 

Pozdrawiam,

Kamil

Edited by wind
edycja linków

Jeśli feeder i dużą rzekę kij żeby był w miarę uniwersalny musi spełnić dwa warunki. Długość minimum 3,9 m cw powyżej 100 g.

Czyli te dwa kije 110-120 odpadają i szukać jeszcze więcej? 

Mógłby pan coś polecić czy szukać na własną rękę?

Powiedzmy że kij o cw 120-130 g by wystarczył na początek. Tym bardziej że będzie to mocne wędzisko ponieważ w tej cenie wypada celować  kompozyt. Szczególnie pod takie łowisko. Kij węglowy za małe pieniądze to niestety kompletna loteria, nie wiadomo czy to będzie węglówka a i jej jakość mocno ryzykowna.

Niestety ze znanych i używanych kijów nic Ci nie mogę polecić bo nie zmieszczą się w kwocie jaką chcesz wydać.

Ogólnie co do zasady na rzeki stosuje się kije o większym cw gdyż cześć wędkarzy łowi w głównym nurcie. Ale jeśli planujesz łowić między główkami to 110g w zupełności wystarczy. Wymieniony przez Ciebie Robinson Stinger na początek jest bardzo dobrym wyborem. To są czułe i bardzo mocne kije. Kołowrotek z tańszych jaki mogę polecić na Wisłę to Robinson Free Runner, poniżej link. Taki zestaw przetrwa nie jeden sezon.

Edited by wind
edycja linku

Właśnie na taką odpowiedź czekałem. Dziękuję bardzo. Kij zaproponowany przez pierwszego pana przekroczył mój budżet 3-krotnie więc odpada. A o tym kijku robinsona naczytałem się fajnych opinii także na pewno mi pan w tym momencie pomógł tym bardziej dodając jakiś kołowrotek. Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie żyłek i przyponów. Żyłka o średnicy 0.22 chyba będzie dobrym wyborem? Jakiej firmy najlepiej szukać? Czy teraz wszystkie, które mają napisane "feeder" są żyłkami tonącymi? Jeśli żyłka ma średnicę 0.22 to jakiej średnicy powinien być przypon? Z góry przepraszam jeśli to głupie pytania. :)

Żyłka 0,22 wystarczy. Co do zasady (nie licząc strzałówek) przypon powinien być o jeden dwa rozmiary cieńszy niż żyłka główna. Dla początkujących najlepiej jeśli przypon jest z tej samej serii co żyłka główna. Jeśli weźmiesz inną serię może okazać się, że nieznacznie cieńszy przypon jest mocniejszy od żyłki głównej. Jak już pozna sie kilka różnych żyłek wtedy można świadomie dobierać przypony nawet od różnych producentów.