Jump to content
Archimedes1990

Proszę o pomoc w identyfikacji

Recommended Posts

Witajcie,

Jeśli uda sie z aż tak małego narybku zidentyfikować co to za gatunek będę bardzo wdzięczny, być może ktoś miał szczęście już widzieć taką rybkę, mi nie udało się znaleźć informacji niestety do aż tak małej rybki

Resized_20200611_160149.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mniej więcej tak wyglądają małe osobniki wszystkich gatunków ryb. Nie liczyłbym więc na odpowiedź a tym bardziej na odpowiedź prawidłową. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak myślałem ale te kropki nie dawaly mi spokoju :) pozostaje zatem liczyc ze za te pare lub parenascie cm pozniej uda sie zlapac ta rybke ponowbie juz w fazie do rozpoznania ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest na forum specjalista od rozpoznawania ryb każdej wielkości. Pojawi się i rozwieje wątpliwości które miałby nawet ichtiolog. 

Edited by zwykły michał

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Archimedes1990 napisał:

Jeśli uda sie z aż tak małego narybku zidentyfikować co to za gatunek

Narybek szklisty potrafi rozpoznać jedynie osoba, która introdukowała go do akwenu. To może być dowolny gatunek, oprócz węgorza, gdyż brak w nim jakichkolwiek cech gatunkowych. Za rok, w maju lub czerwcu, rybka osiągnie ok. 5 cm i będzie wykazywać cechy gatunkowe dla gatunków charakterystycznych jak szczupak, sandacz, jesiotr, sum (łeb), okoń (ubarwienie), krąp, leszcz, sapa, rozpiór (spłaszczenie boczne), świnka, certa (dolny otwór gębowy). Reszta gatunków musi jeszcze trochę poczekać i nawet 10 cm w niektórych przypadkach uniemożliwia prawidłowe rozpoznanie przez wędkarza (boleń, ukleja, jelec), gdyż nadal nie są to osobniki dorosłe. Cechy gatunkowe w pełni rozwinięte są widoczne u ryb od ok 15 cm. Może któregoś gatunku nie wymieniłem, nie jestem specjalistą. Istotny jest też fakt, że niektóre gatunki osiągają dorosłość będąc małymi rybkami jak stynka czy ciernik. Z ciernikiem raczej problemu nie ma ale stynka może już sprawić problemy gdyż brak jej silnych cech charakterystycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję :)

to teraz już tylko wystarczy uzbroić się w cierpliwość i czekać aż złapie się coś "nieco" większego :) a może wówczas uda mi się samemu określić

mimo wszystko jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi 

Share this post


Link to post
Share on other sites
50 minut temu, Archimedes1990 napisał:

to teraz już tylko wystarczy uzbroić się w cierpliwość i czekać aż złapie się coś "nieco" większego

Dokładnie. Narybkiem letnim zarybia się we wrześniu aby przeżywalność była większa. "Mama" i "tata" tego okazu ze zdjęcia musi być w wodzie. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×