Jump to content

Recommended Posts

Witam wszystkich, potrzebuje pomocy w upgradzie mojego sprzętu wędkarskiego. Miałem kilkuletnią rozłąkę z wędkowaniem. Obecnie znalazłem czas jak i fundusze na powrót do tej wspaniałej odskoczni od wszystkich problemów. :) Mój obecny sprzęt wędkarski jest następujący:

wędka teleskopowa  York Safari tele 380/20   c.w 5-20gram,   wędka Flash Plattifisch 7metrów    c.w 30-60gram

kołowrotki //chiński 2000, okuma SV40, Dragon mystery rd-520i

Chciałbym do tych wędek  kupić nowy kołowrotek, interesuję mnie łowienie na spławik i grunt, czytając fora jak i przeglądając oferty w sklepach można dostać oczopląsu od ilości towaru na półkach. Jak w temacie, znajdę coś uniwersalnego na obie metody łowienia? Budżet to około 350zł +/- , kołowrotek najlepiej z wolnym biegiem. Wpadły mi w oko takie modele:

-Fox EOS 10000

-Daiwa Ninja BR LT 5000-C NEW 2020

-Okuma 8k  ( nie będzie zbyt duża?)

-Okuma LS-6K

Co sądzicie o tych kołowrotkach, może macie własne propozycje? Pozdrawiam

Ps. w planach zakup kolejnej wędki match bądz jakiegoś feddera.

Edited by T T (PushTooHard)

Kolowrotki ktore wymieniles  sa karpiowe i do splawik sie nie nadaja moze pod ciezkiego feedera by uszly .do splawiki wystarczy ci ten chinski. Widze ze nie masz wedek do feedera wiec za ta cene kup se 

Jak chcesz lowic na metode to 

Mikado ultraviolet 

A jak na klasyka to 

Misstral zino feeder 120g (mam 2 od 2 lat i sa spoko. Taki feeder nada sie do splawika )

Z kolowrotków to ci polece

Okuma ceymar 40 (sluzą mi 3 lata i bez zastrzezen.

Do tego Żyłka Ms Range Pro Feeder Line 0,22mm/300m

9 hours ago, T T (PushTooHard) said:

Chciałbym do tych wędek  kupić nowy kołowrotek, interesuję mnie łowienie na spławik i grunt, czytając fora jak i przeglądając oferty w sklepach można dostać oczopląsu od ilości towaru na półkach. Jak w temacie, znajdę coś uniwersalnego na obie metody łowienia? Budżet to około 350zł +/- , kołowrotek najlepiej z wolnym biegiem. Wpadły mi w oko takie modele:

Co masz na myśli pisząc o łowieniu na grunt? Można kupić kołowrotek do lekkiego gruntu i spławika ale na pewno nie będzie miał wolnego biegu. Wolny bieg będzie potrzebny do łowienia dużych i silnych ryb jak karpie albo amury. 

Daiwa Ninja 3000 będzie dobra do spławika i lekkiego gruntu. Zmieści się w Twoim budżecie. Twój Dragon od biedy może być do Twoich celów.

2 hours ago, grubson said:

Jak chcesz lowic na metode to 

Mikado ultraviolet 

A jak na klasyka to 

Misstral zino feeder 120g (mam 2 od 2 lat i sa spoko. Taki feeder nada sie do splawika )

Metoda i klasyk to marketingowe terminy używane do określenia łowienia z drgającą szczytówką w wodach stojących. Bezmyślnie powielasz to co przeczytałeś w katalogu albo powiedział jakiś "specjalista" ;)

3 hours ago, grubson said:

Z całą pewnością nie nada się do spławika, nie mam nawet cienia wątpliwości mimo tego że nawet wędki nie widziałem. Metody są tak różne że można to porównać do chodzenia w szpilkach na grzyby. 

Domyślam się że regularnie łowisz tym kijem na spławik i dlatego polecasz? :D

13 minut temu, zwykły michał napisał:

Co masz na myśli pisząc o łowieniu na grunt?

Do tej pory łowiłem wyłącznie na spławik, stawy na których łowię zostały zarybione karpiami, amurami itd. Grunt, koszyczek lub metoda a bardziej nauka/ciekawość jak łowi się na grunt. Raczej ze względu na moje znikome doświadczenie będzie to lekki grunt.

Edited by T T (PushTooHard)

Twój feeder ma cw 20g i nie poradzi sobie z karpiami. Kołowrotek Dragona, jeśli jest w dobrym stanie, od biedy może być na małe karpie. Może lepiej zainwestować w nową wędkę? Potrzebujesz coś z cw do 80, 90g

10 hours ago, T T (PushTooHard) said:

wędka Flash Plattifisch 7metrów    c.w 30-60gram

Co to jest?  

3 minuty temu, zwykły michał napisał:

Twój feeder ma cw 20g i nie poradzi sobie z karpiami. Kołowrotek Dragona, jeśli jest w dobrym stanie, od biedy może być na małe karpie. Może lepiej zainwestować w nową wędkę? Potrzebujesz coś z cw do 80, 90g

Najwyzej Yorka i dragona zostawię w parze na mniejsze ryby ;)  Wędka jak najbardziej, coś polecisz+ewentualnie kołowrotek do zestawu?

10 minut temu, zwykły michał napisał:

Co to jest?  

Mniej więcej coś takiego https://imged.pl/wedka-teleskopowa-flash-plattfisch-6metrow-10-30g-35099988.html

tylko większa z większym c.w.  Wędki kupione przeszło 10 lat temu ;)

Niedawno była dyskusja na temat Daiwy Ninja 4000, w decathlonie kosztowała coś około 200 zł. Czytałem dobre opinie o Daiwa X Feeder, nie widziałem na żywo. Jest spory wybór na allegro. 

Jaxon Genesis to kij który warto kupić. Mam od kilku lat i kijek jest warty więcej niż sobie życzą. Do obejrzenia tutaj

Nie musi być Daiwa, to tylko przykład. Kołowrotek na Twoje łowienie powinien mieścić około 200 m żyłki 0.25, przełożenie mniejsze niż 5.0:1 zapewni dłuższe życie. Wędzisko do 80 lub 90g, dolne cw ma mniejsze znacznie. 

Rozejrzyj się, poczytaj opinie, najlepiej zobacz na żywo i coś wybierzesz. Przy takiej ilości sprzętu na rynku nie ma szans żebyś obejrzał wszystko co Cię zainteresuje ale im więcej dobrych opinii tym lepiej. Większość sprzętu kupuję na podstawie recenzji.

Tutaj padła ciekawa propozycja. Wyjdzie troche drożej niż zakładałeś ale Krzysztof nie poleca byle czego. Jeśli masz wątpliwości to obejrzyj co łowi i poczytaj jego artykuły. 

Niestety plany sie zmieniły, pękła mi wędka matchowa... więc zamiast wędek gruntowych potrzebuje dwa nowe kije na spławik. Kołowrotki narazie zostaną te które mam tj. okuma i dragon.

Budżet max do 300 zł na dwa kije. Może być coś tańszego i dla porównania drozsze kije. Polecacie coś? ;D

Znalazłem takie oto kije, z teleskopowych:

Mikado Nihonto mini float 360 5-25g

Jaxon tele match 3,9m 5-25g

Jaxon Float Academy tele bream 3,60 5-25g

Mistrall Torellea telematch 3,90m 5-25g

Z segmentowych :

Mistral Lamberta Match 3.90 5-25g

Generalnie wolę wędki teleskopowe ze względu na znacznie mniejszą ilość miejsca którą zajmują w bagażniku.

Edited by wind
edycja linków

1 godzinę temu, T T (PushTooHard) napisał:

Generalnie wolę wędki teleskopowe ze względu na znacznie mniejszą ilość miejsca którą zajmują w bagażniku.

I to ich jedyna zaleta. Skuś się i spróbuj powędkować wędziskami składanymi a nie spojrzysz już na teleskopy. W tym budżecie znajdziesz jakieś fajne kije pod match.

Nie wiem, nie znam. Celowałbym Jaxona lub Mikado.