Skocz do zawartości

Jaki przypon na karpie i amury


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Przychodze z pytaniem jaki najlepiej przypon wziąć na większe ryby typu karpie i amury bo ostatnio przypony cały czas się zrywaly oraz czy takim przyponem mogę łowić w normalnych stawach niekoniecznie pełnych karpii ( tamten był prywatny) czyli czy nie będzie sie zbytnio platal, ploszyl ryby i inne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 0.02 - 0.05 mm cieńszy od żyłki głównej. Haki dobiera się do przynęty. Może żyłka była do niczego? W jaki sposób holujesz ryby? Jeśli masz dokręcony hamulec i ciągniesz na siłę to musi się zerwać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał zgadzam się aczkolwiek niekoniecznie. :) W spławiku tak, jak najbardziej, w gruncie bardzo często główna to 0,25 a przypon 0,14 bo grubszego nie potrzebuję, gdyż wiem na jakie rybki się nastawiam. Oczywiście na przynętę może pokusić się coś większego i wtedy będę miał za swoje teorie ale jestem gotów na takie poświęcenie.

Jak widać dobór grubości przyponu zależy od wagi ryb jakie ma się zamiar poławiać. Jeśli ktoś nastawia się na 10 kg karpie to nie założy przyponu 0,14, gdyż z góry ustawia to go na przegranej pozycji. Podobnie jest jeśli nastawiamy się na 2 kg leszczyki to przypon 0,20 jest pomyłką mimo żyłki 0,25, która musi przenieść i utrzymać koszyczek z zanętą. Co więcej na Narwi gdy stosuję koszyczki 125 g moja żyłka główna to 0,30 a przypon niezmiennie 0,14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypony u mnie się bardzo nie zrywaly bardziej u kolegi któremu dalem te same, u siebie zawiazalem do specjalnego węzła i gdy cos dużego wzięło poszła cala zylka ze splawikirm ciezarkami i tak dalej, później zestaw się wynurzył wiec wyjalem go podbierakiem i okazało się ze wszystko przetrwalo łącznie z haczykiem przyponem i wezlem. Ryby holuje stylem podobnym do pompy bo czasem zdarzy mi się pociągać za kołowrotek i cały czas kij mieć w gorze.

 

Edytowane przez Ksen423
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli żyłka główna była uszkodzona. Warto czasami odcinać kilka ostatnich metrów najbardziej podatnych na uszkodzenia. Ewentualnie wymienić na nową.

4 hours ago, Docio said:

Michał zgadzam się aczkolwiek niekoniecznie. :) W spławiku tak, jak najbardziej, w gruncie bardzo często główna to 0,25 a przypon 0,14 bo grubszego nie potrzebuję, gdyż wiem na jakie rybki się nastawiam.

Tys prawda. Przez wiele lat tylko spławikowałem i zostało mi takie myślenie. Do łowienia z gruntu nie pasuje. Od kilku lat trochę łowię na grunt i zestawienie głównej 0.22 i przyponu 0.12 to norma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...