Jump to content

Jaki przypon na karpie i amury


Recommended Posts

Cześć

Przychodze z pytaniem jaki najlepiej przypon wziąć na większe ryby typu karpie i amury bo ostatnio przypony cały czas się zrywaly oraz czy takim przyponem mogę łowić w normalnych stawach niekoniecznie pełnych karpii ( tamten był prywatny) czyli czy nie będzie sie zbytnio platal, ploszyl ryby i inne

Link to comment
Share on other sites

Michał zgadzam się aczkolwiek niekoniecznie. :) W spławiku tak, jak najbardziej, w gruncie bardzo często główna to 0,25 a przypon 0,14 bo grubszego nie potrzebuję, gdyż wiem na jakie rybki się nastawiam. Oczywiście na przynętę może pokusić się coś większego i wtedy będę miał za swoje teorie ale jestem gotów na takie poświęcenie.

Jak widać dobór grubości przyponu zależy od wagi ryb jakie ma się zamiar poławiać. Jeśli ktoś nastawia się na 10 kg karpie to nie założy przyponu 0,14, gdyż z góry ustawia to go na przegranej pozycji. Podobnie jest jeśli nastawiamy się na 2 kg leszczyki to przypon 0,20 jest pomyłką mimo żyłki 0,25, która musi przenieść i utrzymać koszyczek z zanętą. Co więcej na Narwi gdy stosuję koszyczki 125 g moja żyłka główna to 0,30 a przypon niezmiennie 0,14.

Link to comment
Share on other sites

Przypony u mnie się bardzo nie zrywaly bardziej u kolegi któremu dalem te same, u siebie zawiazalem do specjalnego węzła i gdy cos dużego wzięło poszła cala zylka ze splawikirm ciezarkami i tak dalej, później zestaw się wynurzył wiec wyjalem go podbierakiem i okazało się ze wszystko przetrwalo łącznie z haczykiem przyponem i wezlem. Ryby holuje stylem podobnym do pompy bo czasem zdarzy mi się pociągać za kołowrotek i cały czas kij mieć w gorze.

 

Edited by Ksen423
Link to comment
Share on other sites

Czyli żyłka główna była uszkodzona. Warto czasami odcinać kilka ostatnich metrów najbardziej podatnych na uszkodzenia. Ewentualnie wymienić na nową.

4 hours ago, Docio said:

Michał zgadzam się aczkolwiek niekoniecznie. :) W spławiku tak, jak najbardziej, w gruncie bardzo często główna to 0,25 a przypon 0,14 bo grubszego nie potrzebuję, gdyż wiem na jakie rybki się nastawiam.

Tys prawda. Przez wiele lat tylko spławikowałem i zostało mi takie myślenie. Do łowienia z gruntu nie pasuje. Od kilku lat trochę łowię na grunt i zestawienie głównej 0.22 i przyponu 0.12 to norma :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...