Jump to content

Plecionka / żyłka


Recommended Posts

Witam. Prosiłbym o poradę dotyczącą doboru plecionki lub żyłki . Załóżmy że mam dwa kołowrotki jeden rozmiar 2000 do lekkiego spiningu delikatny kij 2-12 gram oraz kołowrotek 2500 z kijem 15-40 gram i ten zestaw używam na szczupaki sandacze . 

Co do budżetu to niestety nie jest on jakiś wygórowany ale wydaje mi się że plecionka 4 sploty powinna wystarczyc na pstrągi tylko jaka ? Co do zestawu na szczupaki to myślę że też jednak poszedłbym w plecionkę chociaż patrząc na stan ryb w moich okolicach to nie wiem czy jest sens wydawać pieniądze na plecionkę już zapewne 8 splotową. 

Prosił bym o poradę .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
W dniu 22.03.2022 o 09:13, Sanoczanin28 napisał:

Co do zestawu na szczupaki to myślę że też jednak poszedłbym w plecionkę chociaż patrząc na stan ryb w moich okolicach to nie wiem czy jest sens wydawać pieniądze na plecionkę już zapewne 8 splotową. 

Prosił bym o poradę .

Lżejszy zestaw pominę, gdyż nie czuję się w tej kategorii kompetentny. Co do szczupaków zaś, odpowiedź niestety nie może być jednoznaczna. Ogólnie rzecz biorąc, zaczynając od wytrzymałości - do wskazanej wędki odpowiednia wydaje się linka o mocy na zrywanie 4-9 kg. Nie będzie przesadą dzielenie przez 2 podanych wartości na szpulach dla naszego rynku. Wybór - żyłka czy plecionka również nie jest oczywisty. Nie wiemy gdzie łowisz, czy będą to wartkie i głębokie rzeki, czy może plosa sielawowych jezior. W dużych, pełnych zaczepów rzekach, gdzie czasem spotykam także wąsacza stosuję plecionki (nie dotyczy to połowu boleni). Dają nieco większy margines bezpieczeństwa i umożliwiają uwolnienie (poprzez odstrzelenie) wielu przynęt. Pozwalają też na lepszy kontakt z przynętą, co akurat przy połowie szczupaków nie zawsze jest najważniejsze. Niestety są dużo mniej odporne na przetarcia od żyłki. To duży minus. W jeziorach i rzecznych połowach boleni używam żyłek. Są zdecydowanie przyjemniejsze w użyciu, a przez swoją rozciągliwość ułatwiają hol. Wytrzymałość, a co za tym idzie średnicę (przekrój), dobieram do przewidywanej wielkości ryb, wagi przynęt, siły i kierunku prądu, głębokości i szybkości prowadzenia. Dla żyłki na początek, dobrym, ale bardzo ogólnym wymiarem będzie średnica 0,25 -30mm. Przy plecionkach z uwagi na bardzo nierzetelne opisy tzw. średnicy należy kierować się raczej wytrzymałością, dobierając przy tym jak najcieńsze, choć od tego też czasem mogą być wyjątki.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...