Skocz do zawartości

Walne Zebranie w kołach PZW


Artur z Kętrzyna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Walne Zebranie w kołach PZW...

Ilu z was było, jaka była frekwencja, ile nowych wolnych wniosków złożono?

Takie pytania mi się do was nasuwają.

Bo w moim kole, na 288 członków, a wstawiło się raptem 18. Głównie dziadkowie z władz i komitetów, sądów itd. (średnia wieku 60-65 lat, (ja tak zaniżyłem...)).

Tak więc naprawdę nic się nie zmieniło. Tyle że moja świadomość, że jak dalej tak będzie, to nic się nie zmieni.

Kilka wniosków złożyłem i okazało się że władze nie wiedzą co i jak w PZW.

Na temat zarybień; Robi to Okręg i tak jest dobrze... Przygotowałem wniosek (1). Postarać się o operat rybacki obwodów rybackich naszego powiatu, wraz z mapkami tych obwodów. 2).Wnioskować do Zarządu Okręgu, by przy zarybieniach były brane dane z rejestrów połowu jak i wniosku z kół powiatu, na którym łowiska się znajdują. Tak by zarybienia były zgodne z pożytkiem jaki wędkarze czerpią. Jak i potrzebą danego łowiska (uzupełnianie braków w rybostanie naturalnych gatunków ryb). I w razie potrzeby, by ZO PZW zwrócił się do Regionalnej Dyrekcji Gospodarki Wodnej o dokonanie zmian w obowiązującym go operacie rybackim, by był zgodny z typem łowiska jak i żyjącymi tam gatunkami ryb w sposób naturalny. i wydrukowałem listy od rzecznika ZG PZW, i to nawet nie pomogło, bo nie mają pojęcia o tym co tam pisze i takie tam...

Na temat strony internetowej koła (propozycja z redagowaniem jej (stronka bezpłatna), umieszczaniem wiadomości od władz i bieżących spraw związanych z życiem koła). Też problem, bo okręg, bo płatna (mówię że jest już kilka lat i nic się nie płaci), a to ze są staży i nie będą sobie kompa kupować (mówię że sam będę nie odpłatnie/społecznie redagował jak do tej pory tylko by dali znać jak jest coś nowego do zareagowania), to wpierają że nie ma bezpłatnej stronki, no i okręg.

Co do założenia specjalnego łowiska to też, oj to kosztuje (a na koncie koła kiszą 14 tyś zł). No i specjalne łowisko powstaje na już istniejącym. Tylko Okręg na wniosek koła uchwale jego powstanie uchwałą, jak tez regulamin który się proponuje. Np składka dodatkowa 30 zł w całości przeznaczana na zagospodarowanie łowiska.

Zresztą prezes nie chce się nawet zająć sprawą dojazdów do 2 łowisk w naszym powiecie.

Ale jak zmienić władze, jak na walnym zebraniu nikogo nie było? Ja jako prezes stowarzyszenia, mogę tylko współpracować z PZW, i nie mogę kandydować do władz koła.

Tak więc do puki nie zmieni się zarząd koła, do tond nie będzie mowy o logicznej współpracy, zmianach na lepsze, bronienia praw wędkarzy w naszym powiecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wnioski były takie;

Wnioski;

  • Prowadzić przez władze koła stronę WWW, koła PZW. Bądź współpracować z osobą która będzie ją prowadziła w imieniu władz koła. Co pozwoli członkom koła być na bieżąco z życiem koła.
  • Postarać się o operat rybacki obwodów rybackich naszego powiatu, wraz z mapkami tych obwodów.
  • Wnioskować do Zarządu Okręgu, by przy zarybieniach były brane dane z rejestrów połowu jak i wniosku z kół powiatu, na którym łowiska się znajdują. Tak by zarybienia były zgodne z pożytkiem jaki wędkarze czerpią. Jak i potrzebą danego łowiska (uzupełnianie braków w rybostanie naturalnych gatunków ryb). I w razie potrzeby, by ZO PZW zwrócił się do Regionalnej Dyrekcji Gospodarki Wodnej o dokonanie zmian w obowiązującym go operacie rybackim, by był zgodny z typem łowiska jak i żyjącymi tam gatunkami ryb w sposób naturalny.
  • Utworzenie łowiska specjalnego w naszym powiecie. Którym będzie opiekować się nasze koło (Samo lub przy współpracy z innymi kołami z naszego powiatu).
;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy list/odpowiedź od rzecznika PZW

Rzecznikprasowy@zgpzw.pl pisze:

Pozdrawiam.

Rozumiem, że pytania jakie Koledzy zadajecie oznaczają zainteresowanie tematami jakie podejmujemy w PZW w tej dziedzinie, więc postaram się odpowiedzieć po kolei:

1. W realizacji celu statutowego, jakim jest użytkowanie i ochrona wód (Statut par. 6) poprzez nabywanie i użytkowanie wód, prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej i wędkarskiej (Statut par. 7 pkt. 6) Polski Związek Wędkarski kieruje się przepisami Ustawy o rybactwie śródlądowym, która określa zasady obowiązujące przy zarybieniach wód śródlądowych w Polsce. Podstawą gospodarki rybackiej w obwodach rybackich stanowi operat rybacki, który jest załącznikiem do oferty przedstawianej na konkurs ofert przed uzyskaniem dzierżawy danych obwodów rybackich. To na jego podstawie, po wygraniu konkursu ofert i zawarciu umowy dzierżawnej, wykonuje się wszystkie zabiegi ichtiologiczne i to on stanowi o zakresie, gatunkach i wartości ekonomicznej prowadzonych zarybień.

2. Podmiotem, który realizuje plan zarybień wynikający z operatów rybackich na wodach dzierżawionych przez PZW są okręgi PZW, które mają osobowość prawną i stają się stroną konkursu ofert na dzierżawę obwodów rybackich.

3. Członkowie koła PZW, którym zlecono opiekę nad daną wodą (Statut PZW par. 52) uczestniczą w realizacji procesu zarybień, w ochronie wód, którymi się opiekują oraz dbają o to, by jak najwięcej kolegów z ich koła wypełniło i oddało rejestry połowów, których treść stanowi najlepszy materiał do oceny efektywności zarybień oraz całej gospodarki rybackiej i wędkarskiej.

4. Zasady tworzenia oraz funkcjonowania łowisk specjalnych opisano i skodyfikowano w Uchwale nr 104 ZG PZW. Podmiotem kompetentnym do utworzenia łowiska specjalnego jest Zarząd Okręgu PZW (Statut PZW par. 46 pkt. 15). Koło może w tej sprawie wnioskować do ZO PZW, a następnie realizować swoje zadania wynikające z podjętej uchwały zgodnie z par. 56 pkt. 15 Statutu PZW.

5. Warunki do spełnienia przez koło PZW zostają określone w treści uchwały o utworzeniu łowiska specjalnego oraz o powierzeniu kołu PZW opieki nad takim łowiskiem. Zasady te określa także regulamin łowiska specjalnego nadawany uchwałą ZO PZW.

Z wyrazami szacunku

Antoni Kustusz

rzecznik prasowy ZG PZW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugu list;

Rzecznikprasowy@zgpzw.pl pisze:

Pozdrawiam

Koło może wnioskować do okręgu o uwzględnienie preferowanych przez nich gatunki w planie zarybień, ale jeśli będzie to niezgodne z obowiązującym na danym obwodzie rybackim operatem rybackim to okręg nie ma prawa, ani możliwością uwzględnienia tego wniosku. Natomiast jeśli jest zgodne to okręg realizuje plan zarybień w uzgodnionym harmonogramie gatunkowym, asortymentowym oraz finansowym. Co zaś do pretensji to pragnę stwierdzić, że po wdrożeniu obecnego systemu gospodarki rybackiej opartej o założenia operatów rybackich skończyła się era ichtiologii zebraniowej i obecnie podstawą akcji zarybieniowej nie są życzenia lub wnioski z kół, ale naukowo opracowany i zatwierdzony plan zawarty w operacie rybackim.

Rejestry stanowią dobry materiał, ale nie decydują za zarząd. Po ich opracowaniu i ocenie Zarząd Okręgu może uwzględnić zebrany meteriał i wynikające z niego wnioski w swoim wystąpieniu do Regionalnej Dyrekcji Gospodarki Wodnej o dokonanie zmian w obowiązującym go operacie rybackim. Rejestry mają ścisły związek z racjonalną gospodarką rybacką, stanowią bowiem statystyczne źródło wiedzy o skutkach presji wędkarskiej na danych wodach, o składzie ichtiofauny wg struktury szacunkowej zapisanych pożytków itd. To są wszystko elementy gospodarki rybackiej i stanowią podstawę dokumentacji rybackiej w danym obwodzie rybackim.

Zamiast więc na zebraniach rozważać, jaki gatunek ryb jest bardziej a jaki mniej pożyteczny, lepiej zaprosić na to zebranie ichtiologa i niech zrobi wykład o zasadach gospodarki rybackiej w Polsce oraz o ichtiofaunie w ich wodach, a do tego niech ściślej współpracują z najbliższą Lokalną Grupą Rybacką, to wówczas będą uwzględniani, jako aktywny uczestnik życia społecznego w regionie zależnym od rybactwa.

Życzę powodzenia

Antoni Kustosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa.... idźcie na zebranie, przegłosujcie kilka spraw, a później i tak po cichu zmienią i zrobią po swojemu! Przynajmniej tak było w zeszłym roku, w moim kole i dlatego pier.... już te wszystkie zgromadzenia :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, @woldi ma rację. Jak się wychylisz to Cię pogłaszczą a i tak zrobią po swojemu. A na takie spędy przychodzą tylko "krewni i znajomi królika" czyli prezesa, osoby, które pilnują stołków. Jedyna szansa to przejąć jakieś małe koło lub utworzyć nowe. Ale jak trafisz na beton w ZO to i to nie przyniesie skutku. No i, co najtrudniejsze, musisz znaleźć ludzi, którzy poza biciem piany ruszą 4 litery i Ci pomogą. Ale skoro udało się Wam założyć stowarzyszenie i działacie to może się uda?? :) powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na zebraniu w kole które liczyło 288 członków stawiło się raptem 18 osób. Średnia wieku to ok 65-70 lat. Dałem wnioski i przeżyli szok...

szkoda gadać... Nie było nikogo z kim można było by podyskutować o czyś nowym. Czysta konserwatystyka, i strach przed nowym spojrzeniem na świat i oby nie narazić się okręgowi...

Dziadki na końce koła kasę kiszą i boją się coś za nią zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś było zebranie sprawozdawczo-wyborcze w naszym kole. Frekwencja całkiem niezła, ponad połowa członków ;). Wybraliśmy nowe "stare" władze koła, nawet był gość z ZO. Niestety, jego rola ograniczyła się do obserwacji. Na pytania kolegów coś tam bąknął pod nosem, na te bardziej zdecydowane podnosił ręce w reakcji. Nie wiem, czy dlatego, że nie miał nic do ukrycia czy po prostu nie wiedział co odpowiedzieć.

Ale miło było spotkać się z kolegami. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Potwierdzam ten sam scenariusz,moje koło liczy prawie 500 chłopa a na walnym było 46 osób ,i ten sam rocznikowo wędkarz emeryt :mellow: Na takim zebraniu byłem pierwszy raz i też czułem sie obserwowany przez wszystkich ze względu na wiek(32) głosowanie (tajne na papierze :) ) na wybór prezesa przeszło wszystkie szczyty moich wyobrażeń,był tylko jeden kandydat i trzeba było go tajnie ochaczyć i wrzucic głos do urny(karton po bananach :D )zarząd koła tak cukrował do prezesa że padło o odznaczenie go złotą odznaką pzw a ze ten już ja posiadal to pewnie skonczylo sie na flaszce po zebraniu.Wyszedłem po 2 godzinach a tam dopiero sie rozkręcało.....tzn komisje skrutacyjne ,koleżeńskie i  a zresztą!ja tego nie rozumiem tak jak oni nie rozumieją zmian ani nic co związane z czymś czego nigdy nie będą chcieli się nauczyć np internet to magia a telefon komórkowy tylko na rybach przeszkadza,tak więc dalej dlugopis,kartka w kratke i ręka do góry :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...