Skocz do zawartości

Lepszego 2023


zwykły michał
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kat_636

wlaczajac sie w dyskusje powiem tak - ja tam nigdy nie jestem pewna czy dokument ktory trzymam w rece jest prawdziwy,to samo z ksiazka ktora czytam,to samo z czlowiekiem ktory kolo mnie stoi - z natury jestem optymistka ale obserwujac swiat i to co sie z nim dzieje, albo to co robi na nim czlowiek i z nim - to ja niczego nie jestem pewna, nawet smierci.

panowie jak bedziecie w wojewodztwie swietokrzyskim, WEŁECZ to miejsce ktore musiecie zobaczyc na zywo z tym drzewkiem ktore tu podeslalam. no i nie zapomnijcie sprobowac wiesniaczki swietokrzyskiej przy ognisku.

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2023 o 08:15, Docio napisał:

Jest mnóstwo aspektów, które naukowcy odkryli, sposób działania i efekty lecz nadal nie mają bladego pojęcia jak i dlaczego to działa tak a nie inaczej.

Poddaje się i odszczekuję to co napisałem, hau, hau. :) 

Może jakbym miał podstawy, to byłoby łatwiej, ale w obecnej sytuacji, realnie oceniając swoje możliwości to nie dwa tygodnie tylko dwa miesiące ostrego zakuwania aby ciągle nie odrywać się od tekstu zasadniczego.

Już pierwsze zdanie pierwszego tekstu mnie rozwaliło na godzinę, a potem było tylko trudniej. Oto te zdanie:

"Po wychwycie przez transportery o wysokim powinowactwie, które odgrywająrolę specyficznych przenośników, jony metali w obrębie cytoplazmy są kompleksowane przez specyficzne związki chelatujące i białka opiekuńcze tzw. chaperones, po czym ulegają dalszej dystrybucji tzn. są transportowane do odpowiednich organelli, gdzie podlegają  dalszym przekształceniom czy magazynowaniu lub bezpośrednio zostają włączane w procesy metaboliczne zachodzące w cytoplazmie"

Wiem już jednak co wpływa na transport "pod prąd", bez magisterki z botaniki. ;) Aby nie było, że ściemniam, to:

- transport wody od korzeni do ostatniego liścia jest zgodny do tego co pisałem, czyli zasada kapilarna a odbywa się to ksylemem,

- w drugą stronę, po oddzieleniu koniecznych minerałów oraz dołączeniu związków fotosyntezy odbywa się to kanałem floemowym, czyli łykiem.

- dlaczego tak jest? Odbywa się to na podstawie zwiększonego ciśnienia wywołanego np zwiększoną ilością cukru w komórkach miękiszowych. Jest jeszcze kilka innych rozwiązań ale...poddałem się. To co już wiem w zupełności wystarcza aby przyznać rację Michałowi. :) 

Niestety żaden z tych dokumentów nie odpowiada na pytanie skąd roślina wie, że potrzeba wywołać nadciśnienie na gryzionym liściu a także co rozpoznaje ślinę robala. Transport symplastyczny i apoplastyczny odbywa się w sposób ciągły, więc z dostarczeniem śliny robala nie ma problemu, tylko gdzie? Co rozpoznaje ślinę aby wywołać wytworzenie lub uwolnienie toksyn?

Może odpowiedź jest zawarta w tekście napisana w sposób naukowy, którego absolutnie nie kumam.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Docio said:

Już pierwsze zdanie pierwszego tekstu mnie rozwaliło na godzinę, a potem było tylko trudniej. Oto te zdanie:

Biologia komórki od podstaw z elementami biochemii i chemia koordynacyjna żeby zrozumieć czym są chelaty. Temat jest trudny i bez kilku lat nauki to zderzenie ze ścianą. Ale sam chciałeś :)

Jony metali pobrane z wodą są włączane do cyklu przemian i używane do wzrostu i bieżących potrzeb. Nadmiar jest magazynowany i stąd biorą się właściwości zdrowotne roślin. To tak bardzo telegraficznie.

6 hours ago, Docio said:

Co rozpoznaje ślinę aby wywołać wytworzenie lub uwolnienie toksyn?

Napiszę bez szukania odpowiedzi. Możliwości są dwie.

1. W ślinie musi być specyficzny składnik który pobudza syntezę repelentu. Do tego niezbędne są wyspecjalizowane komórki i niewiele gatunków ma taką możliwość.

2. Samo uszkodzenie liścia wywołuje reakcję ale to jest mniej prawdopodobne bo taka reakcja wymaga przestawienia "gospodarki" na tryb obronny. Bez wyraźnego powodu jest to zbędny wysiłek i marnowanie zasobów. Taki mechanizm wytworzył tytoń i uszkodzenie liścia powoduje wzrost produkcji nikotyny.

Nikotyna występuje naturalnie w tytoniu i to wymaga mniejszego zaangażowania. Produkcja specyficznego związku to większy "wysiłek" i musi być konkretny powód.

Biologia jest fascynująca ale doszedłem do momentu, że miałem dość i zająłem się chemią analityczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Docio said:

Niestety żaden z tych dokumentów nie odpowiada na pytanie skąd roślina wie, że potrzeba wywołać nadciśnienie na gryzionym liściu

Żadna publikacja nie odpowie na tak postawione pytanie bo to jest oczywiste. Nadciśnienie jest cały czas bo działa transport produktów fotosyntezy czyli glukozy i tlenu. Glukoza jest niezbędna do cyklu Krebsa czyli podstawowej przemiany energetycznej w komórce.

Gdyby transport był tylko w jedną stronę to liść w końcu pęknie od nadmiaru wody ;)

Edytowane przez zwykły michał
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...