Jump to content
  • Bat (ogólnie).


    wind
     Share

    Kiedy pierwotny człowiek zobaczył w wodzie rybę zaczął zastanawiać się jak ją schwytać. Kamień, osęka czy prymitywny harpun jest dobry gdy można podejśc blisko potencjalnej zdobyczy. Któregoś dnia postanowił z większej odległości "zaproponowac" rybie smakowity kąsek na haku z kolca rośliny lub kawalka kości. Połączył dlugi kawałek gałęzi i haczyk za pomocą końskiego włosia.

    Tak oto pojawił się pierwszy w historii wędkarz i jego sprzęt. A gdy zaczął szukać ryb w głębszej wodzie i nie widział jak ofiara chwyta przynętę postanowił na tej pierwotnej lince zamocować pływak, który pokazywał jak ryba ciągnie za przynętę. I to już był klasyczny sposób dziś nazywany "na bata" lub "pełen zestaw".Sprzęt.

    Wędzisko teleskopowe bez kołowrotka i przelotek. Rzadko spotykane ale również dostępne są wędziska nasadowe, ale to już przy tych najdłuższych. Długość od 3 do 9m, chociaż najczęściej spotkamy wędkarzy z kijami 5-8m. Są to najbardziej uniwersalne wędziska. Te krótkie, od 3 do 5m to uklejowki, najczęściej używane przez zawodnikow do szybkościowego połowu tej malej rybki. Najlepsi potrafią podczas jednej tury zawodów złowić kilkaset uklejek.

    Dziś oferta wędzisk jest niesamowicie szeroka, poczynając od najtańszych "szklaków" dostępnych za kilkadziesiąt złotych, po hiperlekkie wędziska z najnowocześniejszych włókien węglowych za które zapłacimy 2 tyś zł albo i więcej. Dla mnie najlepszym jest kij o szczytowej akcji ze szczytówką tzw. "igłą". W swoim pokrowcu mam obecnie 4 wędziska od 5 do 8m.

    Dla początkującego wędkarza najodpowiednijszym kijem jest 6m szklak. Pomimo materiału, z którego jest wykonany przy takiej długości nie jest zbyt ciężki a zapas mocy pomaga zniwelować błędy przy nauce. Później dopiero warto rozejrzeć się za czymś lepszym, czyli węglowym kijem o długości 7-8m.

    Dobór odpowiedniej żyłki nie powinien nastręczać problemów. Najważniejsza, żeby nie byla za mocna :D. Dlaczego? Dlatego, że przy braniu dużej ryby łatwo uszkodzić wędzisko. Spotkałem się kiedyś z wędkarzem, który stosował do bata żyłkę 0,18 jako główna i 0,16 jako przypon. Przy spotkaniu ze stosunkowo niedużym karpiem niestety zniszczył wędzisko, pękł mu drugi skład od dołu. Optymalna grubość żyłki to 0,12 , przy pewności, że nie spotkamy jakiegoś "potwora" :) może być 0,14. Przypon odpowiednio o 1-2 numery cieńszy. Żyłkę ze szczytówką łaczę za pomocą specjalnego łącznika.

    Spławik stosujemy montowany na stałe, zwykle o wyporności 0,5 do 2,5g. Zależnie od warunków na łowisku. Na wody stojące są to spławiki wysmukle, na kanały o kształcie odwróconej kropli lub bombki.

    Obciążenie w postaci kilku śrucin rozmieszczamy na żyłce głównej zależnie od sposobu łowienia, przy "opadzie" rozsuwamy na większej długości, jeżeli zależy nam na szybkim opadnięciu przynęty na dno to skupiamy je w okolicy krętlika.

    Wielkość i kształt haczyków dostosowujemy do rodzaju przynęty.

    Mój zestaw na kanał wygląda następująco: wędzisko 7m, żyłka główna 0,12, przypon 0,10, splawik w okolicach 1g. Haczyk nr 12, 14,16 zależnie jak i na co biora właśnie rybki.

    Technika łowienia.

    Batem łowimy najczęściej drobny białoryb tam, gdzie głebokość lowiska nie będzie większa niż długość kija. Podstawowym warunkiem powodzenia jest prawidłowe wygruntowanie łowiska. Płoć, krąpie i drobne leszczyki połowimy na styku dna lub minimalne ponad nim. Większe leszcze i grubaśne płocie żerują na dnie. Wtedy zestaw musi być przegruntowany, czyli część przyponu z haczykiem spoczywa na dnie. Równie ważne jest nęcenie, jak przy każdej stacjonarnej metodzie. O zanętach poczytać można w innym dziale ;), napiszę tylko, że zaczynam od 5-6 kul wielkości pomarańczy ( kolega Marcin mówi, że bombarduję :D ) i donęcam podczas łowienia kulkami wielkości mandarynki.

    Łowienie tą metodą może być bardzo ekscytujące, szczególnie gdy namierzymy większe leszcze, wyrośnięte krąpie czy duże płocie. Hol ładnej ryby bez kołowrotka i zapasu linki wymaga pewnej wprawy ale i dostarcza wielu emocji.

    Metodę tą "odkryłem na nowo" kilka lat temu dzięki mojemu wujowi i teraz jest to 90% mojego wędkowania. Mam przyjemność należeć również do dość szerokiego grona "Batmanów" czyli członków klubu stworzonego przez Józefa Wróblewskiego na łamach Wiadomości Wędkarskich. Zdradzę Wam jeszcze, że nie tylko ja z bywalców tego forum jestem członkiem tego grona.

     Share


    User Feedback

    Recommended Comments

    2 KILOGRAMOWY LESZCZ przyczynił się do tego że zakochalem się w bacie i federy poszly na grugi plan,na zestaw opisywany przez winda(wędzisko 7m, żyłka główna 0,12, przypon 0,10, splawik w okolicach 1g. Haczyk nr 12,) wycholować np 1,5 kilogramowgo japonca ,lina albo karpika,o taaaaak życzmy sobie tego B)

    Link to comment
    Share on other sites

    Super artykuł , fajne dość jasne opisy, jednak pozwolę sobie dodać kilka spostrzeżeń.
    Kiedy uczyłem córkę stawiać pierwsze kroki w wędkarstwie ,postanowiłem zacząć od bata 4m ,ale szczytówka zamiast łącznika posiadała amortyzator gumowy,
    Daje to sporą tolerancję dla błędów jakie popełniają początkujący, pozwala też uniknąć zerwania przyponu , to zaś pozostawienia haczyka z żyłką w pyszczku ryby i wiązania zestawu.
    Kolejna moja rada dotyczy właściwego gruntowania i nęcenia , gdy łowimy w zbiornikach o mulistym dnie.Powszechnie stosowane gruntomierze są w tych akwenach bardzo trudne w użyciu , bo otrzymany wynik gruntowania należy skorygować o warstwę osadu dennego.
    Jest to szczególnie trudne dla młodych adeptów sztuki wędkarskiej ,ale jest bardzo proste rozwiązanie tego problemu - mianowicie śrucina 0,2-0,3 grama zaciśnięta na haczyku.
    Podobnie ma się sprawa nęcenia w takim zbiorniku.Powszechnie stosowane kule zanętowe opadając na dno unoszą chmurę mułu , który płoszy ryby na długą chwilę , zaś zanęta wpada głęboko w muł i praktycznie nie spełnia swego zadania.
    Pamiętajmy jednak , że to dotyczy tylko zbiorników o zanieczyszczonym miękkim dnie.
    Rewelacyjne efekty daje wtedy glina rozpraszająca,kule wielkości orzecha i pinka strzelana procą.
    Link to comment
    Share on other sites

    Zainspirował mnie ten tekst i przy okazji dowiedziałem się że robiłem wiele rzeczy nie tak jak trzeba i być może dlatego miałem bardzo marne efekty z batem. Moi pierwsi "mentorzy" wędkarstwa czyt. sprzedawcy w sklepie zawsze wciskali mi żyłki 0,18 a na słowo haczyk rozmiar 12 we wszystkich sklepach parskali śmiechem. No cóż myślę że na wiosnę zaopatrzę się w o wiele cieńszą żyłkę a haczyki odpowiednie po prostu zamówię.

    Link to comment
    Share on other sites

    przy okazji dowiedziałem się że robiłem wiele rzeczy nie tak jak trzeba

     

    Ja do dziś nie wiem, czy wszystko robię jak trzeba ;), ale jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz. Dzięki za słowa uznania.

    Link to comment
    Share on other sites

    Fajnie napisane. Tylko delikatnie bym jedną rzecz sprostował - baciki są produkowane do długości 11m. No i warto by było tak dla początkujących wspomieć o szczytówkach w bacikach. Tzn o zastosowaniach szczytówki pustej w srodku, z wklejką węglową i o łowieniu batem z amortyzatorem w szczytówce.

    Link to comment
    Share on other sites

    Temat pozostaje otwartym, na tym polega urok tego miejsca, że każdy każdemu może podpowiedzieć, co jeszcze można poprawić. Sam jak nie wiem to pytam, potrafię nawet do coponiektórych ;) nachalnie wydzwaniać 3 razy dziennie ;).

    Uzupełnienie tekstu tylko dobrze zrobi jego treści.

    Link to comment
    Share on other sites

    Mam to samo :)  W związku z tym upoważniam każdego z forum do dzwonienia do mnie w razie pytań i watpliwości :P

    Nr telefonu podaję na PW :D

    To tak na początek gwoli uzupełnienia:

    - najważniejszym kryterium przy wyborze bata powinno być jego wyważenie. Czasem kijek o niskiej wadze przegrywa z cięższym ale lepiej wyważonym - pamiętajmy że ta metoda łowienia wymaga częstego operowania kijem a czasem trzymania kija w dłoni przez kilka godzin.

    - nie warto na poczatek kupować kijków bardzo tanich szklanych czy kompozytowych - myslenie na zasadzie "kupię coś taniego do nauki" nie sprawdza się a wręcz łowienie takim cięzkim lejącym się bananem może zniechęcić do stosowania tej metody.

    - do połowu bacikiem stosujmy haki przeznaczone do tej metody, unikniemy w ten sposób pustych zacięć i frustracji ;)

    - najlepiej wg mnie jest stosować jeden wybrany model spławika w różnych gramaturach. Tzn - przetestujmy sobie kilka modeli spławików i wybierzmy jeden który najbardziej nam pasuje i kupmy całą rozmiarówkę x 2. Moim zdaniem dopiero baaardzo doświadczeni "batmani" powinni mieszać w spławikach i mieć oddzielne do np bata 5m, 6m itd., i na różną głebokość i warunki pogodowe -  rzeka i bat to zupełnie inny temat.

    O szczytówkach napiszę innym razem, chyba że mnie ktoś wyprzedzi - pretensji wnosić nie będę :lol:

    Link to comment
    Share on other sites


    myslenie na zasadzie "kupię coś taniego do nauki" nie sprawdza się a wręcz łowienie takim cięzkim lejącym się bananem może zniechęcić do stosowania tej metody.

     
    Tu nie do końca się zgodzę. Moim zdaniem najlepszym do nauki będzie kij do 6m a te nawet wykonane z kompozytu nie będą mocno ciążyć w ręku i "lać się". Oczywiście mam na myśli kije w okolicach 80-100zł a nie te 30-40zł. Poza tym bardzo cenne uwagi. Czekam na te o szczytówkach.
    Paweł, o neceniu, przygotowaniu zanęty świetny poradnik popełnił swojego czasu Jonasz, poszukaj go na forum lub poczekaj na publikację na stronie głównej portalu. To już wkrótce.  ;)
    Link to comment
    Share on other sites

    "Łowienie tą metodą może być bardzo ekscytujące, szczególnie gdy namierzymy większe leszcze, wyrośnięte krąpie czy duże płocie."

     

    A jeśli trafisz na karpia lub lina ważącego około kilograma, to jest dopiero przeżycie i niełatwy sprawdzian z cierpliwości i refleksu.

    (Karp na moim zdjęciu profilowym został wyjęty za pomocą 5m bata, to dopiero była frajda...)

    Link to comment
    Share on other sites



    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now

×
×
  • Create New...