Jump to content
 • Echosonda Ibobber, pierwszy kontakt, pierwsze wrażenia.


  wind
   Share

  Kilka dni temu trafiła w moje ręce nowość na polskim rynku, echosonda Ibobber. Czym jest echo i do czego służy chyba nie trzeba żadnemu wędkarzowi tłumaczyć, każdy miał styczność z takim urządzeniem i wie, jak działa. Ibobber łączy w sobie zalety echosondy i urządzenia mobilnego o niewielkich rozmiarach i prostej obsłudze. Wystarczy włożyć w kieszeń kolorową kulę oraz smartfona z zainstalowana aplikacją i można iść na ryby. Oczywiście warto zabrać ze sobą wędki.

  pre_1472416749__dsc_0005.jpg

   

   

  pre_1472416763__dsc_0008.jpg

   

  W pudełku znajdziemy urządzenie, ładowarkę z wyjściem USB, gustowną sakiewkę oraz kolorową instrukcję obsługi. Drugi elementem zestawu, w który musimy się zaopatrzyć we własnym zakresie, jest smartfon lub tablet z funkcją Bluetooth i systemem operacyjnym Android lub iOS. Aplikację dla Androida znajdziecie na Google Play a dla iOS na iTunes. Urządzenie uruchamia się automatycznie przy kontakcie z wodą.

   

  pre_1472416757__dsc_0007.jpg

  Dane techniczne:
  Średnica urządzenia – 59mm
  Waga – 47g
  Sonar – pojedyncza wiązka, kąt 90st., zasięg głębokości do 40m, lokalizacja ryb na wyświetlaczu z zaznaczeniem głębokości.
  Bluetooth – wersja Smart v4.0, zasięg działania do 30m
  Bateria – 3,7V , czas działania do 10 godz
  Jednostki miary – metryczna/anglosaska
  Ponadto aplikacja wyposażona jest w dodatkowe funkcje:
  Kalendarz, pogodynka, temperatura wody, stan baterii.

   

  Użytkowanie urządzenia jest proste, do umieszczenia go w wybranym miejscu używamy wędziska, echo mocujemy za pomocą prostego węzła spinningowego lub z użyciem agrafki. W korpusie mamy dwa uszka do mocowania, jedno z boku do łączenia z zestawem do zarzucania, drugie vis a vis, ale trochę niżej, co ma umożliwić korzystanie z sondy jako spławika. Sam bardziej widziałbym to jako miejsce mocowania obciążenia do kotwiczenia w wybranym miejscu, jeśli miałoby by to pełnić funkcję wskaźnika brań bliżej byłoby do kuli wodnej.

   

  pre_1472416770__dsc_0012.jpg

   

  Echosondy możemy używać w dwojaki sposób, klasycznie do czytania dna i lokalizacji ryb w wybranym miejscu lub do mapowania dna na wybranym odcinku. Wszystko zależy od wyboru opcji w aplikacji. Ale o tym wszystkim w kolejnym tekście, już znad wody.
  Szczerze przyznam, że będzie to mój pierwszy kontakt z echosondą w praktycznym wędkowaniu i jestem bardzo ciekawy jak to wpłynie na sam komfort łowienia i wyniki. Należę do tego pokolenia, które radziło sobie bez elektroniki w wędkarstwie, a dyscypliny wędkarskie, którym się oddaję nie wymagają takiego wyposażenia dodatkowego. Ale pewnie mogą pomóc, szczególnie na nowych, nieznanych łowiskach.
  Echosonda z telefonem połączone, baterie naładowane, czas wybrać się nad wodę . Wrzesień będzie czasem testów nad różnymi łowiskami, na pewno podzielę się z Wami swoimi odczuciami.

   Share


  User Feedback

  Recommended Comments

  47 gram, to mimo wszystko dużo, jak na tak delikatne urządzenie. Kryształ musi mieć zatem gigantyczne zabezpieczenie, by wytrzymać te wszystkie uderzenia o wodę. Ja w swojej karierze miałem to nieszczęście, że po delikatnym puknięciu o beton, z małej wysokości, kryształ w moim przetworniku pękł. Byłem wtedy 3 stówki w plecy, bo na to nie ma innego ratunku, jak tylko wymiana całego przetwornika na nowy. Ale być może, to urządzenie pracuje na innej zupełnie zasadzie, nie na krysztale? W każdym razie, jest to ciekawostka technologiczna i warto się jej przyjrzeć. 

   

  Testuj Danielu i opisz swoje spostrzeżenia. Ino wartko. ;)

  Link to comment
  Share on other sites  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
  Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  Loading...

×
×
 • Create New...