Jump to content

Wyważenie zestawu - dobranie kołowrotka spinningowego

Recommended Posts

Proszę o wskazówki odnośnie wędek, trochę poczytałem i mam zamiar kupić dla syna (14 lat z kartą wędkarską od sierpnia 2023) pierwszą wędkę spinningową (teraz jest jakiś chiński teleskop).

Łowione będą okonie, pstrągi oraz szczupaki w mniejszych jeziorach z brzegu. Przynęty takie jak np Connibal 8-12,5cm + główka jigowa 4/0 6-10g, obrotówka lub coś innego. 

Finanse raczej budżetowo ale z opcją z nieco droższym kołowrotkiem.

Czytając artykuły oraz forum wybrałbym, gdyby nie jej ciężar (bo tu chyba trzeba też ciężki kołowrotek dobrać):

1) Jaxon Arcadia Spinning 5-25g 2,40m 214g

Więc podpowiadana była wędka i chyba na nią się nastawiam:

2) Robinson Magnetic Jigger 2,40m 5-25g 169g

Nikt nie wypowiadał się w temacie tej wędki

3) Robinson Power Flex Spin 8-20g 2,40m 125g

Chyba że coś jeszcze innego.

Ze względu że nie mam możliwości sprawdzenia podzespołów w realu, proszę o dobranie mniej/więcej ciężaru kołowrotka do wędki Nr2, może jakiś tańszy np Konger 

Ultris Aqua, może jakaś Okuma ale też np Ryobi Zauber, Daiwa (bo tu można by zainwestować w komfort, ale nie wiem czy damy radę).

Ja osobiście (dla mnie, bo powoli się wkręcam i tak muszę wszędzie syna wozić :) ) prawdopodobnie wybrałbym wędki 2,10m lub:

4) Dragon BLACK ROCK II spinn 1.98m 3-18g 111g 2cz

Ale to być może w przyszłym roku jak ja zrobię kartę wędkarską.

2 godziny temu, mxtomek napisał:

2) Robinson Magnetic Jigger 2,40m 5-25g 169g

Na początku wyboru zestawu zrezygnowałbym z tego wędziska na rzecz kija węglowego.

Myślę że dziś znacznie korzystniej zacząć od węglówki a nie od niewiadomego kompozytu którego zachowanie to wielka zagadka. Nawet podstawowe najtańsze węglówki będą korzystniejsze w wyborze.

Edited by ryukon1975

Dzięki za odpowiedź, tego nie wiedziałem.

Więc tak:

1b) Jaxon TENESA SPINNING TX 5-20g 2.40m 188g 70zł

2b) Jaxon Grey Stream 5-23 g 2.40m 141g 130zł

Może zdecyduję się 1b, chyba że jednak warto dołożyć 60 zł i wziąć 2b.

No i zostaje dopasowanie ciężaru kołowrotka.

40 minut temu, mxtomek napisał:

1b) Jaxon TENESA SPINNING TX 5-20g 2.40m 188g 70zł

Ten kijek robi całkiem dobre wrażenie i w tej cenie nie szukałbym nic innego.

Jeśli chodzi o kołowrotek to wybierz według uznania i potrzeb technicznych. Jeśli chodzi o masę kołowrotka to każdy w przedziale około 270-305 g będzie pasował do kija o tej długości. Nikt nie wyważa zestawu na wadze jubilerskiej.

2 godziny temu, ryukon1975 napisał:

Na początku wyboru zestawu zrezygnowałbym z tego wędziska na rzecz kija węglowego.

Zdecydowanie popieram.

Godzinę temu, mxtomek napisał:

2b) Jaxon Grey Stream 5-23 g 2.40m 141g 130zł

Byłbym skłonny polecić. Ta seria zbiera dobre opinie, a z użytkowania Grey-a 10-40g od półtora sezonu, te opinie potwierdzają się. Poza tym jest o ponad 40g lżejszy od Tenesy i ma wyższą górną granicę CW, co w przypadku Jaxonów ma duże znaczenie, gdyż ten parametr mają określany bardzo rzetelnie i przekroczenie go może mieć przykre skutki, toteż tego Grey-a nie radzę przeciążać więcej niż do 25g.

Jeśli chodzi o kołowrotek, na początek powinien doskonale sobie poradzić Ultris Aqua 830.

Ok, dziękuję bardzo za wasze informacje.

Ze względu na mniejszy ciężar oraz lepszy zakres prawdopodobnie zdecydujemy się na

- Jaxon Grey Stream 5-23 g 2,10m 117g ~120zł

tu też wychodzę z założenia, że jednak łatwiej będzie machać młodemu krótszym kijem 210cm i o mniejszej masie a niżeli 240cm.

W takim razie mam pytanie o kołowrotek do krótszej wędki czy 

- Konger Ultris Aqua 830 FD 5.2:1 ~143zł

Czy wystarczyłby?

- Konger Ultris Aqua 820 FD 5.5:1 ~86zł

Być może chęć złowienia szczupaka (ewentualnego sandacza) dyskwalifikuje go od razu.

W dniu 1.12.2023 o 09:29, mxtomek napisał:

Czy wystarczyłby?

- Konger Ultris Aqua 820 FD 5.5:1 ~86zł

Nie, jest dość delikatny. Do okoniówki w sam raz, ale mogą być kłopoty z sandaczem, a na pewno ze szczupakiem.

Ps
Mimo wszystko polecał bym kijek 240cm, różnica wagi niewielka, a przy łowieniu z brzegu, te 30cm może mieć znaczenie.

Edited by Alexspin

W dniu 7.12.2023 o 08:04, mxtomek napisał:

- Jaxon Grey Stream 5-23 g 2.40m 141g

Przyzwoite wędzisko, powinno zdać egzamin bez niespodzianek. Pamiętaj tylko o nieprzekraczaniu górnej granicy CW, JAXON bardzo rzetelnie określa ten parametr i jego przekroczenie może mieć przykre skutki.

- Kołowrotek Ryobi ZAUBER 3000 LT

To już niemal legenda.

podsumowując zestaw dobrze dobrany.

Co sądzicie o takiej parze?

- Jaxon Grey Stream 5-23 g 2.40m 141g

- Kołowrotek Ryobi ZAUBER 3000 LT metal NCRT 5.1:1,  9 łożysk, 0,28/200 mm/m, Moc hamulca 5kg, 244g

Wybrałbym klasycznego ZAUBER-a w pełni z metalu a nie plastikowego następcę z dodatkiem w nazwie LT co w skrócie znaczy lekki bo z plastiku. Myślę że te 50 g ani ręki ani łba nikomu nie urywa. :)

Edited by ryukon1975

OK, więc sprzęt mamy "jako tako" ogarnięty. Dziękuję wam bardzo za informacje.

Zostaje kwestia plecionki, bo na tym, to się w ogóle nie znam.

Coś pleciecie na okres jesienno-zimowo-wiosenny lub całoroczny? (ktoś mi powiedział, że na zimę lepiej jednak żyłka, ale to wymaga potwierdzenia) - chodzi tu głównie o grubości ale może też o konkretne przykłady.

Na razie dla pierwszego zestawu: wędzisko Jaxon Grey Stream 5-23 g 2.40m  + kołowrotek Ryobi ZAUBER 3000 (LT)

Łowione będą: okonie i pstrągi oraz ewentualnie sandacze i szczupaki na jeziorach z brzegu.